Araba kiralamalar tatil rezervasyonları ya da acil araba ihtiyaçlarında, hem zamandan hem paradan tasarruf sağlamak için en sık rastlanan ekonomik tercihtir. Ekonomik ölçekte, kendine zor yetecek kadar mali sınıra sahip bireyler elbette kendileri için en hesaplı ve kullanışlı hayat yollarından birini seçecektir. Araç satın almakta güçlük yaşayan, ekonomi gelir dengesi ve potansiyeli dar olan aile ve grupları için araç kiralamak hem hesaplı, hem tasarruf sağlayacakları hizmetlerin başında gelmektedir.

Araba kiralanırken dikkat edilmesi gerekenlerin an başında aldıkları fiyat, hizmetin kalitesi ve hız gelmektedir. Aracın temizliği ve kaç saat temin edilecekse en kârlı maliyet esasına dayandırılmalı, müşteri her bakımdan kendini güvende hissetmelidir.

Video: Nasıl araç kiralanır | Araç kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Araç kiralama yapacak kişi:

  • İhtiyaçlarının farkında olmalıdır. İş amaçlı mı gezi amaçlı mı alınacak? Buna göre ihtiyaç planı kurulmalı aracın yakıt durumu benzin mi? dizel mi? ayrımı tayin edilerek en hesaplı ve en kaliteli yeterlilik düzeyinde olan yakıtlar tercih edilmelidir. Araçta bebek koltuğu, navigasyon, HGS gibi ek özellikler gösteren imkanların kira ücretine dahil olup olmadığı sorgulanmalı, yola en tasarruf sağlayıcı maddelerle çıkılmalıdır.
  • İş ve tatil amaçlı ya da öğrenim sebebi ile kiralamak zorunda kaldığımız araçlarda en olması gereken özellikler den biri de kiralamak istediğimiz aracın çalıştığımız, tatil yaptığımız ve eğitim gördüğümüz alanlara en yakın lokasyonlarda olması tercihidir. Kiraladığımız araç lokasyon olarak bulunduğuz yere ve ihtiyaç alanlarımıza yakın olmalıdır.
  • Araç kiralamada uygun ödeme koşulları her zaman önemlidir. Özellikle araba firmalarından kaçınılmalı hizmetin kalitesi, adresi ve tecrübe zaman aralığına dikkat edilmelidir. Ucuz maliyet ucuz hizmet, pahalı maliyet kaliteli iş olma paradoksu her zaman geçerli olmayan bir çıkarımdır. Meslekte yılarını vermiş, müşterisinin cebini ve kalite anlayışını en ön sıralara taşımış rant a car gibi oluşumlar tavsiye niteliğinde olup; kurumsal bir hizmet kapasitesi, araç filosu uygunluğu, iş disiplini ve kaliteli iş dokusu ve araç tecrübesi, sundukları avantajlı fiyatlarla tercih edilmesi gereken araç kiralama sistemlerine başvurulmalıdır.
  • Fiyat avantajlarından faydalanarak erken rezervasyon imkanlarından faydalanılmalı, önceden tercih edilen hizmetler dahilinde fiyat noktasında indirimlerden faydalanılmalıdır.
  • 3 yaşından büyük araçlardan uzak durulmalı; teknik arıza ve kazalardan korunma riski güvence altına alınmış olmalıdır. Eski araçlar her bakımdan yolda bırakma ihtimali yüksek araçlardır, kilometresi uzun mesafe yapmış araçlar bu sebeplerle tercih edilmemelidir.
  • Sigorta ve kasko araç kiralama işlemleri için çok önemlidir. Sigorta ve kasko güvenliği kesinlikle olmalı; sözleşmeler bu bilgiler ışığında imzalanmalıdır.
  • Ayna koltuk durumu ekranda arıza ışığı yanıp yanmaması kontrol edilmelidir. Motor, kaput, bagaj temizliği ve yapısı arıza durumu kontrol edilip göz gezdirilmelidir. Yakıt kontrolleri yapılarak aldığınız yakıt seviyesi kadar yakıt bırakmanız etik olarak doğru olacaktır.
NE? NASIL?  Karşınızda Mercedes'in En Ucuz Arabası