Kilolu olmayı çoğu kadın istememektedir, bu yüzden zayıf gösteren makyaj yaparak yüzden fazla kiloları saklamaktadır. Özellikle bazı kadınlar kilo aldıkları zaman yüzleri daha tombul gözükmeye başlar. Bu yüzden de, zayıf göstermek adına değişik makyaj hileleri denerler. Gerçekten de bazı makyaj hileleri yüzün daha ince göstermeye yardımcı olmaktadır. Bu makyajlar ile yüzünüzdeki kemikleri daha belirgin hale getirebilirsiniz. Işık, gölge, girinti ve çıkıntı daha belirsiz durabilir.

İzleyin: YÜZÜNÜZ ZAYIF GÖRÜNSÜN ( Zayıf Gösteren Makyaj )

Kontür Uygulaması

Son zamanlarda kontür uygulaması daha da yaygınlaşmış, hatta günlük makyaja eklenmiştir. Çünkü doğru teknikler ile elmacık kemikleri, alın kemiği, alt çene kemiği daha belirgin gösterilebilir. Bu sayede yüz daha ince ve zarif görünür. Yüzünüzü daha ince göstermek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, elmacık kemiklerinizi aydınlık ve koyu hatlarla vurgulamaktır. Kontür bir nevi gölge ve ışık oyunları oynamaktır. Yüz şeklinize göre hatlarınızı belirginleştirerek daha keskin bir görüntü elde edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Kahve telvesi ile cilt maskesi nasıl yapılır?

Kontür ürünler şu şekilde sıralanabilir;

  • Krem kontür
  • Kontür pudraları
  • Stick kontür
Zayıf Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır?

Zayıf Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır?

Krem kontür çok daha kolay dağıldığı için tercih edilir, ancak fazla sürüp çamur gibi bırakılmamalıdır. Daha doğal bir bitiş sunacaktır. Pudra formlar ise açılı fırça ile uygulanmalıdır. Pudra kontürde daha çok soğuk tonlar tercih edilmelidir. Turuncu tonlar cildi ısıtmak için kullanır, soğuk tonlar ise yanaklarda keskinlik sağlar ve inceltir. Stick form ise en kolay uygulanandır, ayrıca daha keskin bir kontür işlemi sağlar.

Video: MAKYAJLA “GIDI” YOK ETMEK! (basit ve hızlı)

Kontür Nasıl Uygulanır?

Kulak hizasından burnun bittiği yere kadar kontür ile ince bir çizgi çekilir ve sert, kıl bir fırça ile dağıtılır. Dağıtırken yukarı doğru hareketler yapılır. Alın daraltmak için yuvarlak şekilde saç diplerine sürülür. Aynı şey çene kemiği içinde geçerlidir. Burun küçültmek de kontürde olmazsa olmazdır. Bunun için yanlara iki çizgi ve burnun tam ortasına bir çizgi uygulanmalıdır. Bu uygulamalar sayesinde burun daha küçük ve kalkık görünür.

NE? NASIL?  Yanlış Uygulanan Göz Makyajı Nasıl Düzeltilir?

Kontür uyguladığınız yerlerin yanlarına ve altlarına pudra sürerseniz daha keskin bir geçiş sağlanmış olur. Pudra olarak son zamanlarda baking çok modadır. Yani bir nevi pişirme manasına gelmektedir. Toz pudra yüze uygulanır ve en az 5 dakika bekletilir. Böylece sürülen bölgeler daha pürüzsüz görünür ve kontür belirginleşir. Bekledikten sonra fırça yardımıyla süpürülmelidir.

Zayıf Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır?

Zayıf Gösteren Makyaj Nasıl Yapılır?

Allık Seçimi

Allık yüzü inceltme konusunda oldukça önemlidir. Ancak seçim çok önemlidir. Burada renk ve yapı devreye girer.

Seçilmesi gereken allıklar;

  • Terracotta allıklar
  • Parlak pigmentli allıklar
  • Krem allıklar

Bu allık formülleri şakakları daha belirgin gösterir ve yüzü inceltir. Koyu pembe, kırmızı ve mat allıklar ise yüzü daha tombul gösterir. Hele birde yanlış sürülürse inceltmekten çok uzaklaşılır. En etkili allık terracotalardır. Sürerken içeriden şakaklara doğru uygulayın.

NE? NASIL?  Kolajen ile saç bakımı nasıl yapılır?

Fondöten ve Kapatıcı Seçimi

Yüzünüzü daha ince göstermek istiyorsanız aydınlatmanız gereken yerlere yoğunlaşın. Elmacık kemiğinizin alt bölümü için koyu bir fondöten tercih edebilirsiniz, ancak gözaltları için cildinizden 1-2 ton daha açık kullanılmalıdır. Aydınlık görünüm cildi daha ince gösterir. Bunun için kontür yerlerine yakın yerlere açık ton kapatıcı sürün. Buralar, yanaklarda kontür uygulanan yerler, burnun tam üstü, gözaltları ve çene.

Kırmızı Ruj

Ruj seçimi bu konuda belki çok dikkate alınmayabilir, ancak kırmızı ruj ile yüzünüzü ince gösterebilirsiniz. Buradaki asıl amaç dikkati dudaklara vermektir. Bu sayede yanaklarınız tombulsa daha az göze batacaktır. Birde parlatıcı sürerek daha da etkili hale getirebilirsiniz.

Kedi Göz

Göz makyajında kedi göz tekniği kullanılabilir. Bu teknik gözleri daha çekik gösterir. Bunun için çok keskin eyeliner çekmeniz gerekir, eyelinerin temiz ve pürüzsüz olması için altından kapatıcı ile geçebilirsiniz.