Yüz hatlarının bir tanımını yapmanın, etkileyici karşıtlık oluşturmanın ve güzelliği belirginleştirmenin gerek basit gerekse en pratik yöntemi olmakla beraber yuvarlak yüze kontür nasıl yapılır? Yuvarlak yüz hatlarına sahip olan kadınların kontur uygulaması esnasında dikkat etmesi gereken en mühim aşama yüzün daha ovalimsi görünmesine yardımcı olmak ve yüzü kontur yöntemiyle çerçeve içine almaktır. Peki, bu işlem nasıl yapılır?

Yüzünüzün doğal yuvarlak görünümünü yitirerek çok daha uzun ve ince bir görüntüye kavuşmasını arzu ediyorsanız bunu kontur uygulaması ile sağlayabilirsiniz. Bununla beraber tamamlayıcı bir dudak ve göz makyajıyla tepeden tırnağa kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kontur uygulamasının ardından dışarıda kalan natürel gölgeler bronzlaştırıcı bir ürünle takip edilerek yanak, çene ve alın bölgesi çerçeve içine alınabilir. Yüz hatlarına dair bir tanımlama yapıldıktan sonra yüz tipiyle uyumlu kontur işlemi sayesinde daha keskin ve etkileyici bir bakış elde edebilirsiniz. O halde uygulamanın ayrıntılarına geçelim.

NE? NASIL?  Doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır?

İzleyin: Çağla | Yüz Tipine Göre Kontür | Güzellik-Bakım

Kontur Kullanılan Makyajda Gözlerin Ön Plana Çıkarılması

Yuvarlak yüz şeklinde dikkatleri üzerine toplayan alanlar çene ve yanak kısımları olmaktadır. Bunu yok etmek adına dikkatleri üst kısma yani gözlere çevirerek daha orantılı bir görünüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Kahverengi tonlarında bir makyaj ve eyeliner uygulamasıyla gözleri bir adım önde tutmak mümkün olmaktadır.

Yuvarlak Yüz Tipine Göre Kontur Uygulamasının Püf Noktaları

Yüzünüzü olduğundan daha naif ve uzun göstermek için kontur uygulaması metotlarına başvurabilirsiniz.

  • Bu işlem yapılırken burun kenarları, elmacık kemiklerinin üstü, kaş kemiği ve çenenin sivri kısmı aydınlatıcı ürünle daha ışıltılı hale getirilir.
  • Elmacık kemiklerinin bu kez altına aynı zamanda alın bölgesinin üstüne, şakaklar ve çene kemiği kısımlarına fırça aracılığıyla hafif bir şekilde kontur uygulanır.
  • Bu noktada konturun koyu bir ton olmasına dikkat edilir.
NE? NASIL?  Yanlış Uygulanan Göz Makyajı Nasıl Düzeltilir?

Video: Yuvarlak yüze makyaj nasıl yapılır? | Bakım-Güzellik

Yuvarlak yüz tipi kategorisinde yer alıyorsanız kontur uygulaması için farklı bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntemde ise alın bölgenizin şakaklara doğru sağ ve sol köşelerinden başladıktan sonra elmacık kemiklerinin üstünden çene altına doğru kontur uygulaması yapılması gerekmektedir.