Doğru maskara kullanımı için, yaz aylarında maskara nasıl kullanılmalıdır? konusunda da bilgi sahibi olunması gerekir. Yaz aylarında doğru bir şekilde maskara kullanımını sağlamak için neler gereklidir, nasıl bir hazırlık ve uygulama aşamaları vardır, dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir, gibi konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Yaz Aylarında Maskara Kullanımı İçin Neler Gereklidir?

Yaz ayları, sıcaklıkların yüksek olmasına bağlı olarak makyajın kolayca akmasına neden olur. Ayrıca sıcaklığa bağlı olarak maskaranın erimesi sonucunda kirpiklere ağırlık oluşturması sorunu da yaşanabilir.

Bu sebeple doğru maskara kullanımı için gerekli olan malzemeler şu şekilde özetlenebilir:

  1. Maskara
  2. Bebek pudrası
  3. Acı badem yağı
  4. Boş maskara kutusu ve fırçası
  5. Bebek pudrası
  6. Göz makyajı sabitleyici sprey

Gibi gerekenlerin temin edilmesi gerekir.

Yaz aylarında kullanılacak olan maskaranın çeşidi, elde edilmek istenen görüntüye göre seçilmelidir.

Yaz Aylarında Maskara Kullanımının Bilinmesi Neden Önemlidir?

Yaz aylarında kullanılacak olan maskaranın doğru şekilde kullanılmasının birçok faydası olacaktır. Daha güzel bir bakış sağlamak, makyajın ağırlığını hissetmemek bu faydaların başında gelir. Ayrıca hem doğallık hem de bakım, yaz aylarında da devamını sürdüren bir durum olacağı için; kişiye kendisini daha iyi hissettirecektir.

Video: 5 Maskara Hilesi // 5 Mascara Hacks

Yaz Aylarında Maskara Kullanımı Yapılmadan Önce Nasıl Bir Hazırlık Olmalıdır?

Yaz ayları geldiği zaman maskara kullanmak için, ilk olarak kirpiklerin maskara kullanımına en uygun hale getirilmesi gerekir. Bu aşamada; acı badem yağı, boş maskara kutusu ve boş maskara fırçası kullanılır.

NE? NASIL?  Nail art (desenli tırnak) nasıl yapılır?

Boş maskara kutusunun temizlendiği ve kuru hale geldiğine emin olunur. Daha sonra damlalık kullanarak veya yardımcı nesneye ihtiyaç duyulmadan, acı badem yağı maskara kutusuna doldurulur. (Badem yağının acı olarak seçilmesi; kirpiklerin daha canlı durması, daha hızlı uzaması ve daha hacimli olmasına neden olur. Ancak bulunamadığı durumlarda tatlı badem yağı da tercih edilebilir.) Hazır halde getirilen badem yağı, kirpiklerin dibinden yukarı doğru uygulanır. Uygulama esnasında zikzak hareketlerin yapılması, badem yağının kirpiklerin işlemesine daha çok yardımcı olacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra yarım saat beklenir ve yaz ayları içerisinde maskara kullanımına uygun kirpikler elde edilir.

Yaz Aylarında Maskara Kullanımının Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Maskaranın uygulanmasından yarım saat kadar önce, maskara kullanımına uygun hale getirildiğine emin olunur. Daha sonra badem yağı yıkanmadan, verilmek istenen şekle uygun olarak seçilen maskara uygulanmaya başlar. Uygulama şekli olarak, badem yağında izlenilen uygulama şekli kullanılır.

Bir kat bu şekilde işlem yapıldıktan sonra, bir miktar bebek pudrası; kulak çubuğunun üzerine dökülür. Bu pudra, kirpiklerin üzerine uygulanır. Daha sonra aynı uygulama şekli takip edilerek bir kat daha maskara uygulaması yapılır. Bu durum sonucunda; daha hacimli, sıcaklığa karşı daha dayanıklı ve şekli kolay kolay bozulmayan kirpik görüntüsü elde edilir.

NE? NASIL?  Düğün için en uygun makyaj nasıl seçilir?

Yaz Aylarında Maskara Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Bilinmesi gereken çok farklı püf noktalar olmakla birlikte, içlerinden en önemlisi pudranın uygulanma durumudur. Pudranın, kirpiklerin üzerine geldiğine ve maskara kullanımından hemen sonra yapıldığına emin olmak gerekir. Maskara sonrası kuruma durumuna girmeden hemen önce uygulandığı zaman, maskaranın ıslaklığı pudranın yapışmasını ve bir kat daha sürülecek olan maskarayı daha iyi tutmasını sağlar.

Bir diğer önemli püf nokta, eğer maskara sonrasında eyeliner kullanımı yapılmak isteniyorsa; bu durumun daha öncesinde ayarlanması gerektiğini bilmektir. Maskara uygulandıktan sonra eyeliner kullanıldığı zaman, kirpiklerin üzerinde tabaka halinde eyeliner izleri bulunabilir. Bu sebeple, dikkat edilmesi gereken önemli bir durum da makyaj malzemelerinin uygulanma zamanıdır.

Yaz Aylarında Maskara Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaz ayları, insanların hafiflemek istediği en önemli zamanlardır. Aynı durum makyaj alanında da geçerlidir ve bu konu, maskara seçiminde önemli bir etken olarak görülmelidir. Yaz aylarında kullanılacak olan maskaraların belirli özelliklerinin olması faydalı olacaktır.

Bu özellikler; hafif yapılı olması, ağır kokulu olmaması, kirpik diplerine zarar vermemesi, besleyici olması, kirpik rengini daha belirginleştiren ancak absürt durmayan renk tonlarında olmasıdır. Yapısı dışında, maskara fırçasının özellikleri de oldukça önemlidir. Kullanılacak olan fırçalar, kirpiklerin farklı şekiller almasına neden olacaktır.

Örnek olarak; bazı fırçalar hacim sağlarken bazı fırçalar yalnızca uzun görünüm verebilir. Yaz aylarında sade veya abartılı makyajı tercih etmek isteyen bireyler, isteklerine bağlı olarak fırça seçimine de önem verebilir.

NE? NASIL?  Bronz tene yaz akşamı makyajı nasıl yapılır?

Yaz Aylarında Maskara Kullandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Maskara kullanımının ardından, göz makyajının sabitlenmesi gerekir. Çünkü kullanılan maskara ve diğer malzemelerin kalitesi ne olursa olsun, durdukça ağırlaşan makyaj ve sıcak hava sonucunda istenilen görüntü bozulabilir.

Kullanılacak olan göz makyajı sabitleyici spreyin; kişinin alerji duyduğu maddeleri içermemesi ve yaz aylarına bağlı olarak sabitleme oranının yüksek olması gerekir. Bu türde seçilen sprey, yaklaşık olarak on beş santim uzaklıktan uygulanır. Uygulamanın kirpiklere geldiğine emin olunur ve artık maskara kullanımı tamamlanmıştır.

Yaz Aylarında Maskara Kullanımı Kaç Saatte Bir Yapılmalıdır?

Yaz aylarında maskara kullanılırken, uzun süreli durumlarda istenilen görüntünün kaybolduğu görülebilir. Bu sebebe bağlı olarak da belirli aralıklarda kullanımın tekrar edilmesi gerekebilir. Ancak zorunlu bir durumdan söz etmek mümkün değildir. Daha taze bir bakış ve canlı kirpikler için uygulamaların yenilenmesine karar verildiğinde, hava sıcaklığı dikkate alınmalıdır.

Çok sıcak havalarda üç saatte bir yeniden uygulama yapılabilirken, yaz akşamlarında yalnızca bir kez önceki uygulamanın üzerine olacak şekilde uygulama yapılabilir. Bu durum, kişilerin kendi gözlemlerine göre değerlendirilip karar verilmesi gereken bir durumdur. Tamamen isteğe bağlı olacak şekilde uygulamalar yapılabilir.