Soluk tene sahip olanlar soluk tenliler için makyaj tüyolarını bilirlerse istedikleri başarılı sonuca ulaşabilirler. Çok açık, soluk ve beyaz tenli kadınlar makyaj yaparken zorlanırlar. zİRA, tene uygun renk ve ton seçimleri konusunda kararsız kalırlar. Bunun nedeni; tenlere uygun olan renkleri bilmemelerinden kaynaklanır.

Bu tenler, her rengi kaldırmaz. Yanlış renkler ve tonlarla yapılan makyajlar sonucu çok kötü görünümler ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, ilk önce hangi makyaj ürününde hangi rengin tercih edileceği bilinmelidir. Böylece, açık tene uygun mükemmel bir makyaj yapılabilir.

İlk bilinmesi gereken husus; soluk, açık ve beyaz tenlerin ilk ve en önemli sorunu solgun görünümdür. Önemli olan kişinin uygulayacağı makyaj teknikleriyle bu solgun görünüme renk ve canlılık katmaktır. Bunun yapılabilmesi için de makyaj ürünlerinin dikkatli bir şekilde tercih edilmesi gerekir.

Elbette sadece doğru renk ve tonların seçimi yeterli değildir. Makyaj ürünlerinin uygulanması da dikkat ister. Doğru tekniklerle uygulanmalıdır. Renkler ne kadar doğru seçilirse seçilsin yanlış teknikler makyaj başarısız kılar. İşte konunun detayları.

İzleyin: BEYAZ TENLİLERİN YAPMAMASI GEREKEN 7 MADDE!

Fondöten Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak doğru tonda bir fondöten seçimi yapılmalıdır. Yanlış fondöten seçimi soluk bir teni daha soluk gösterir. Aynı zamanda böyle bir tonla yapılan makyajdan doğru bir sonuç da alınamaz. Bunun için fondöten seçerken;

  • Ten renginden bir ton daha koyu bir ton tercih edilmelidir. Ancak; çok koyu tonlara da kaçılmaması önerilir. Açık tenli biri çok koyu renk fondöten kullandığında fondötenlenmeyen kısımlardaki ten rengiyle arada çok büyük bir fark oluşur. Bu da son derece rahatsız edici bir görünüme sebebiyet verir.
  • Aşırı soluk bir ten, aşırı beyaz ten ve sarı alt tonlu tene sahip kişiler, daha sarı alt tonlu olan fondöten ve kapatıcılar tercih etmelidir.
  • Pembe alt tonlara sahip fondötenlerde soluk tenliler için son derece uygundur. Daha canlı ve fresh bir görüntü sağlar.
NE? NASIL?  Gözaltı torbalarını makyajla nasıl kapatabilirsiniz?

Yapılan doğru fondöten seçimleriyle istenen sonuca ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Bu noktada önemli olan fondöten seçerken mutlaka denenmesidir. Tende görünümüne bakıldıktan sonra doğru tercih yapılmalıdır. Ayrıca; doğru makyaj ürünleri markaları kullanılması da makyajın başarılı olması açısından önem taşır.

Açık ve Solgun Tenler Ne Renk Far Kullanmalı?

Soluk tenliler far seçimine de özen göstermelidir. Zira, bazı far renklerini hiçbir tonu soluk tenli kişiler için uygun değildir. Aynı zamanda bu yanlış far seçimleri göz makyajının körü görünmesine neden olur.

Soluk renkte bir ten için canlı renk ve tonlar önerilir. Söz gelimi; soluk tenliler bej renk ve tonlarda farlardan kesinlikle uzak durmalıdırlar. Bu tonlar, göz makyajını çok silik gösterir ve solgun görüntüye neden olur. Böylece bu tonlardaki renkler kişinin ten rengine canlılık katar.

NE? NASIL?  Dünyaca ünlü yıldızların makyaj sırları nelerdir?

Mavi ve mor renkler idealdir. Bununla beraber, pastel tonlarla göz makyajının biraz daha belirginleştirilmesi de soluk tenler için uygun bir makyaj stili olacaktır. Bunlara ek olarak; kahve, gold ve bronz tonlar şahane bir görünüm verir.

Eyeliner Kullanılmalı mı?

Eyeliner, gözlere güzel ve anlamlı ifade veren bir makyaj ürünüdür. Açık tenliler de eyeliner kullanımında özgürdürler. Eyeliner soluk tenler için en ideal makyaj ürünlerinden bir tanesidir. Gözlerin Daha ön plana çıkmasını sağlayabilirler.

Soluk tenlikler çifte eyeliner uygulayabilecekleri gibi gölgeli eyeliner uygulaması da yapabilirler. Bu iki teknikte de gözler ön plana çıkar ve etkileyici bir göz makyajı elde edilir. Yalnızca eyeliner kullanımında yapılacak kuyruğun abartılması gerekir.

Maskara Kullanımı

Soluk tenli kişilerde maskara kullanımı genelde yanlış yapılmaktadır. Siyah maskaralar koyudur ve soluk tenli bir kişide çok zıt bir görüntüye sebebiyet verir. Bu tezatlık içinde göz yorucu bir görünüm oluşur. Bunun için kahverengi tonlarda maskaralar kullanılmalıdır. Kahverengi soluk tenler için yumuşak bir tondur ve tene uyum sağlar.

Allık Rengi

Makyajda yanakların renginin makyajın bütünüyle uyuşması önemli. Açık ve soluk tenler, pastel pembe allıklar kullanabilirler. Bunun yanı sıra; kahverengiye dönük olan allık tonları da bu tenlere çok yakışmaktadır. Allık konusunda önemli bir noktada değinmek gerekir. Kırmızı ve turuncu tabanlı allık renkleri, açık tenli kişiler için asla ideal değildir. Aksine bu tonlar makyajın başarısız sonuç vermesine neden olur.

NE? NASIL?  Pembe tonlarda makyaj nasıl yapılmalıdır?

Allık kullanımında açık tenlilerin biraz daha dikkatli olması gerekir. Zira; açık, beyaz ve soluk bir tende aşırı allık kullanımı kötü bir görüntüye neden olur. Çok allık kullanıldığında açık bir tende daha belirgin olacağı için doğal da durmaz. Bu nedenle; hafif bir allık kullanımı yeterli olacaktır. Bu allık uygulaması soluk bir tene renk katar ve en önemlisi makyaja doğal bir görünüm verir.

Nude Tonlarda Ruj

Makyajın tamamlayıcısı ve olmazsa olmazı, rujdur. Soluk tenli kişilerin ruh seçimine de dikkat etmeleri gerekir. Tercih edilecek ruj soluk tenle tam ahenk yakalamalıdır. Ten rengi rujlar ya da kahverenginin tonları açık tenlilerin kullanmaması gereken ruj renkleridir. Bu renkler, açık tenlilerde dudak makyajını zayıflatır. Bu yüzden; açık tenli kişilerin nude tonları kullanmaları gerekir. Aynı zamanda kırmızı ruj da açık tenlilerin vazgeçilmezi olabilir. Kırmızı tonları soluk tenlere en iyi yakışan renktir. Parlak kırmızı rujlarda soluk tenlere canlılık katar.

Aydınlatıcılar

Aydınlatıcılar, makyajın daha da güzel görünmesi için gerekli. Aydınlatıcılar sayesinde yüz saten gibi bir görünüm alır. Aynı zamanda makyaja hava katan bir ayrıntıdır. Açık ve soluk tenli kişiler de doğru aydınlatıcılarla bu sonuca ulaşabilirler. Bunun için inci parlaklığında aydınlatıcılar seçmelidirler. Bu aydınlatıcılar, soluk tenli kişilerde çok hoş durur.