Zaman zaman ten rengimize uygun kıyafetler ve kıyafetlerime uygun bir ruj, göz farı, allık gibi makyaj malzmeleri il makyajımızı tamamlamaktayız. Son zamanlarda ise sıklıkla kıyafetlerimize en uygun makyajı yaparak kıyafetlerimizi makyajımızla tamamlamaya çalışırız. Bu doğrultuda ise beyaaz kıyafete ya da siyah kıyafete gibi bir çok renkli kıyafetlere uygun olarak makyajlar yapılmaktadır. Bu kıyafetler ve makyajlar ten rengimizle doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Siyah elbiseye uygun makyaj yada gece mavisi bir elbiseye uygun bir makyaj yapılmasının mümkün oolduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bazı püf noktalar bulunmaktadır renklerin uyumu gibi bu püf noktaları ve ten renginizi göze alarak makyajınızı elbiseniz ile bir bütün haline getirmeniz mümkün bir hal alacaktır.

Siyah Bir Kıyafette Hangi Renk Ruj Tercih Edilmeli?

Az öncede söylediğimiz gibi giydiğiniz kıyafetin rengi ten renginiz ve elbetteki sizin seçiminiz ile değişiklik gösterebilir. Düz siyah bir elbise giydiyseniz ve bu elbiseye uygun bir makyaj yapmak istiyorsanız, siyah elbiseye uygun makyaj için kullanacağınız rujun rengine ilk olarak kırmızı demememiz mümkün olacaktır. Çünkü bilindiği üzere düz ve sade renklerde ve bu renklerin başında ilk olarak siyah gelmektedir. En çok yakışan ruj renginin Kırmızı olduğunu söylememiz mümkün olacaktır.

Video: Küçük Siyah Elbise Makyajı | Şık, Klasik & Işıl IşıL

Siyah Elbiseye En Uygun Göz Makyajı

Siyah elbiseye uygun makyaj olarak göz makyajı denildiğinde akla ilk gelen eyeliner olmaktadır. Az önce yazımızda belirttiğimiz üzere özellikle kırmızı bir ruj sürüldüyse bu makyaj eyeliner, rimel ve koyu bir göz farı ile tamamlanarak oldukça iddialı bir makyaj haline gelmektedir. Tabi bu makyajda kullanılacak eyeliner, göz farı ve göz makyajının yoğunluğu ebetteki ten renginize göre değişiklik göstermektedir. Kendinize yakıştırdığınız renkler ile vs. değişiklik gösterebilir.

NE? NASIL?  Renkli Kişiliğinizi Yansıtacak Makyaj Nasıl Yapılır?

Eğer siyah elbisenize uygun makyaj olarak kırmızı ruju seçtiyseniz, güzel çekilmiş bir eyeliner ve yalnızca rimel sürerek göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Bu göz farı olayı tamamen sizin seçiminize ve gideceğiniz yere kalmıştır. Ancak gideceğiniz yer bir düğün, davet, balo vs. ise ağır bir göz makyajı yapabilir ve bununla doğru orantılı olarak koyu renkli olan far renklerini terci edebilirsiniz.

Siyah Elbiseye Uygun Göz Farında Dikkat Edilecekler

Siyah elbiseye uygun makyaj için göz farı konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan bazıları;

  • Göz farınızı geçişler ile yapmalısınız.
  • Siyah elbiseye uygun göz farı seçiminde kahverengi, siyah ve koyu gri tonlarını kullanabilirsiniz.
  • Göz farınıza başlarken göz pınarları açık olmak üzerek göz kenarlarına doğru açıktan koyuya şeklide tamamlayabilirsiniz.

Göz farı uygularken yapmanız gereken göz pınarlara en açık rengi uygulayarak kademeler halinde koyuluğu arttırmak olacaktır.

Siyah Elbiseye Uygun Rimel ve Eyeliner

Siyah elbiseye uygun makyaj yaparken en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de eyeliner tercih edip etmeme konusudur ve bu sorunun cevabı kesinlikle eyeliner ile makyaj yapılması olacaktır. Çünkü siyah elbise kırmızı ruj ve eyeliner tam bir bütün olduğunu söyleyebiliriz. Siyah elbiseye en çok yakışan makyaj için rimel ve eyeliner kesinlikle kullanılmalıdır diyebiliriz.

NE? NASIL?  Uzun ve Kemerli Buruna Makyaj Nasıl Yapılır?

Siyah Elbiseye Uygun Cilt Makyajı

Siyah elbiseye uygun makyaj için cilt makyajını nasıl yapmalıyım diyorsanız, bir fondöten ile işe başlayabiliriz. Cildinize en uygun fondöteni seçerek bir sünger yardımı ile iyice dağıtmalısınız. Cildinize fondöten uygulayıp uygulamamak tamamen size ve cilt yapınıza kalmıştır. Fondötenizi cildinize çok güzel bir şekilde bir fırça ya da sünger yardımı ile yedirdikten sonra sıra bronzer, highlither ve allıkta cilt makyajınızı tamamlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur tabi ki de ten renginizdir.  

Siyah elbiseye uygun makyaj seçtiğimiz için yine ten renginizi de ele alarak çok koyu bir bronzer sürmemeyi tercih edebilirsiniz onun yerine hafif bir allık ve de burnunuza, elmacık kemiklerinize ve birazda üst dudak çizginizi highlither ile aydınlatabilirsiniz.

Siyah Elbiseye Uygun Makyaj İçin Püf Noktalar

Siyah elbiseye uygun makyaj için yapılacak olan makyajda ilk seçimimiz kırmızı ruj olmuştu gideceğiniz yere göre rujun rengi elbetteki değişebilir. Eğer gösterişli değil de daha sade bir makyaj yapmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken elbette ki ruj rengi seçimidir diyebiliriz. Bunun için hafif bir parlatıcı ya da daha açık renkler sürebilirsiniz.

NE? NASIL?  Pembe tonlarda makyaj nasıl yapılmalıdır?

Açık renk tonlarında sürdüğünüz makyaj için yapacağınız göz makyajı da elbetteki değişiklik gösterecektir bunun için elbisenizin rengine uygun olarak ve yapmak istediğiniz hafif makyaj için eyeliner sürmek yerine açık ve turuncu renk tonlarında far kullanarak ve bir rimel ile bu göz farını tamamlayarak göz makyajınızı bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Göz makyajınızı tamamlarken tabi ki yine kademeli olarak sürmek göz makyajınızı daha hoş bir hale getirecektir. Sade yapacağınız bir makyaj için daha çok göz pınarlarına toz pembe ya da beyaz bir far tercih edilmektedir. Daha sonra pembe ya da turuncu tonlarında göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Siyah Elbiseye Sade Makyaj

Siyah elbiseye uygun makyaj için sade bir makyajı tercih ediyorsanız az önce bahsettiğimiz üzere açık tonlarda bir ruj ve eyeliner yerine göz farı ardından da hafif bir rimel ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz Cilt makyajı için ise yine ayını şekilde cilt tonunuza uygun olan fondöteni seçerek, fondöteninizi cildinize bir sünger ya da fırça yardımı ile iyice yedirdikten sonra açık ve tatlı tonlarda bir allık ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Sade makyajınız için diğer cilt makyaj ürünlerini kullanmadan makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kısacası açık renklerde bir ruj, pembe ya da turuncu tonlarında bir far ve bir rimel ile cildiniz için ise bir fondöten ve allık ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.