Kadınların en merak ettiği konulardan biri makyaj bazı nedir sorusudur. Kadınlar tarafından sıklıkla yapılan makyajların bazı püf noktaları mevcuttur. Küçük dokunuşlarla makyajın kalitesi daha da güzel hale getirilebilir. Makyaj uygulamasında sık karşılaşılan en büyük problem fondötenin cilde yeterince dağıtılmamasıdır. Bu yüzden fondötenin ciltte daha kusursuz ve sabit durması için makyaj bazları kullanılır.

Makyaj Bazı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kadınlar için makyaj çok önemli olduğu gibi uygun malzeme ve kullanılan ürünün kalitesi de önemlidir. Makyaj bazları kullanırken nelere dikkat edildiği ve nasıl kullanıldığı merak konusudur.

Faydaları şunlardır:

 • Makyajı sabitleme özelliğine sahiptir.
 • Fondötenin cilde daha iyi yayılmasına ve güzel bir görünüme yardımcıdır.
 • Fondötenin yüzde daha uzun bir şekilde kalmasını sağlar.
 • Cildi nemlendirir.
 • Cildi nemlendirme özelliğinden dolayı fondötenin cilde zarar verme olasılığını azaltır.
 • Cildi daha pürüzsüz yapar.
 • Cilt tonu eşitleme gibi özelliklere sahiptir.
NE? NASIL?  Tırnak şekline göre oje nasıl seçilmelidir?

İyi bir makyaj için doğru makyaj bazı seçimi gereklidir. Hem cildin daha az zarar görmesini sağlamaktadır. Hassas cilde sahip insanlar kesinlikle makyaj yaparken ciltleri için makyaj bazı kullanmalıdırlar.

Makyaj Bazı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilde makyaj bazı uygulamak için ilk olarak yüzümüzü yıkamamız gerekir. Yüzün temiz ve ferah bir görüntüye sahip olması gerekir. Yıkadıktan sonra yüz kurulanmalıdır. Sonra uygun cilt tonuna özel seçilen makyaj bazı dairesel hareketlerle yüzün belli kısımlarına sürülmelidir. İyice dağıtılmalıdır.

Biraz beklenmeli ve cildin iyice içine çekmesi için zaman verilmelidir. Sonraki işlem ise kullandığınız fondöten ve buna benzer ürünleri fırça veya elleriniz yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Makyajınız daha kalıcı ve yüzünüzde ki fondöten daha güzel cildiniz tarafından emilecektir.

Makyaj Bazı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her cilt yapısı farklı olduğu için yapılan baz seçimleri de farklılık gösterir. Bu yüzden en önemlisi cilt tipimizi belirlemektir. Nasıl Bir cilt yapısına sahip olunup olunmadığı bu konuda çok önemlidir. Eğer yüzünüz çok kuru ve pul pul dökülen bir cilt yapısına sahip ise daha çok nemlendirici özelliği fazla olan makyaj bazları seçilmelidir.

NE? NASIL?  Mutlu ve enerjik görünmenizi sağlayacak makyaj nasıl yapılır?

Çok nemli bir cilt yapısına sahipseniz nemi azaltacak türleri kullanabilirsiniz. Genelde ciltlerde kızarma gibi olumsuzluklar meydane gelir. Kızaran bir cilt yapısına sahipseniz daha çok kızarmaya iyi gelen özelliklerde olan makyaj bazları tercih edilmelidir. Makyaj bazı seçerken içerik ve cilt tipine uygunluk konularına çok dikkat etmek gerekir.

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Uygulaması İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bu işlem için bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bu sayede daha hızlı ve kaliteli bir makyaj tamamlamak mümkündür.

Kullanılan Malzemeler şunlardır:

 • 1 adet uygun türde makyaj bazı
 • 1 adet yüze uygun makyaj fırçası
 • Fırçası bulunmayanlar için 1 adet sünger veya el yardımıyla da sürülebilir.
 • Uygun türde bir nemlendirici

Makyaj bazı jel gibi kremsi bir ürün olduğu için kullanırken çok bir malzeme gerektirmez. Fırça veya el yardımıyla bile cilde güzelce sürmek mümkündür.

NE? NASIL?  Yaz aylarında maskara nasıl kullanılmalıdır?

Makyaj Bazı Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Makyaj bazları genel olarak yüz bölgesinde kullanılır. Fondöten uygulamadan önce yanak, çene gibi bölgelere uygulanır. Göz kapakları için sabitleme özelliği de mevcuttur. Bu yüzden göz kapağında da kullanılmaktadır. Far sürerken farın daha iyi bir şekilde görünmesi için tercih edilen bir üründür. Bu ürünler makyaj malzemeleriyle kullanıldığı gibi tek başlarına da kullanılan ürünlerdir.

Kişiye daha aydınlık bir ifade verir. Yani aydınlatıcı olarak da kullanımı mevcuttur. Kişinin cildini daha parlak ve doğal bir görünüme kavuşturur. Tek başlarınada da kapatıcı özelliklere sahiptirler. Ciltte sivilce ve siyah nokta kapatıcı olarak sıklıkla kullanılmaktadırlar.