Makyaj kusurları örtmek, daha güzel ve bakımlı görünmek adına yapılır fakat fresh makyaj cildin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Makyaj kişinin zevkine göre değişebilir. Genelde teknikler aynıdır fakat uygulayış ve kullanılan renkler farklılık gösterir. Kimileri daha yoğun ve kalıp gibi duran makyajları tercih ederken kimileri daha az malzeme kullanmak ister. Bu şekilde ortaya fresh makyaj çıkar.

Makyaj Öncesinde Cildi Hazırlamak

Fresh makyajın altın kuralı cildi makyaja hazırlamaktır. Bunu da nemlendirici ve bazlarla yapabilmek mümkündür. Doğru ürün kullanmak her zaman hayat kurtarıcı olacaktır. Fresh bir görünüm demek cildin sağlıklı görünmesi demektir. Yani alta aydınlatıcı bir baz uygulanabilir.

Fresh Makyaj Nasıl Yapılır?

Fresh Makyaj Nasıl Yapılır?

Mutlaka nemlendirici krem kullanılmalıdır ki cilt kuru görünmesin. Eğer fondöten sürülecekse nemlendirici olmadan sürülmemelidir, yoksa gün içinde pütür pütür durur. Cildi parlak gösterecek nemlendiriciler kullanılmalıdır, güneşli günlerde mutlaka güneş kremi de sürülmelidir.

NE? NASIL?  Cilt Bakımı için Özel Hazırlanmış Muhteşem 6 Maske Tarifi

Fondöten ve Kapatıcı

Fresh bir görünüm elde edilmek isteniyorsa fondöten sürülmemelidir. Çünkü fresh demek doğal ve aydınlık bir bitiş sağlamaktır, fondöten ise doğallığı yok edecektir. Eğer ki kapanmasını istediğiniz sivilceler, kusurlar varsa onları kapatıcı ile veya çok hafif bir bb krem ile kapatabilirsiniz. Ancak yoğun örtücülük bu makyaja ait değildir.

Fondöten sürerken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Profesyonel dokunuşlar yapılmalıdır, doğal ve yokmuş gibi bir izlenim verilmelidir.
 • Cildinizle uyumlu tonda olan bir fondöten seçilmelidir, cilt yapısına da uygun olmalıdır aksi halde gün içinde pul pul olup dökülebilir ve tüm freshlik bir anda yok olur.
 • Cilde uygulanırken ıslak makyaj süngeri kullanılmalıdır, tampon hareketler ile uygulanmalıdır, sürükleme yapılmamalıdır.
 • Burun kenarı ve gözaltına süngerin köşesiyle uygularsanız daha fresh bir görünüm kazanabilirsiniz.
 • Fresh bir görünüm için gözaltı morlukları yok olmalıdır, bu yüzden kapatıcı şarttır. Bolca sürmek yerine nokta nokta bırakılmalı ve dağıtılmalıdır, böylece daha ince bir sonuç elde edilebilir. Pürüzsüz bir sonuç için sadece gözaltlarına, yüzde diğer bölgelere değil pudra uygulanabilir.
NE? NASIL?  Doğal Fondöten Nasıl Kullanılır?

Doğal Tonlarda Farlar

Fresh makyajlar genelde yaza daha uygun olur ancak sağlıklı bir görünüm kazandırdığı için aslında mevsime dayalı değildir. Göz makyajında kesinlikle koyu tonlar tercih edilmemelidir, şeftali, açık kahve tonları ve tozpembe tonları en uygunlarıdır. Fresh bir görünüm için ıslak göz makyajı da yapılabilir.

Farın yapısı;

 • Krem formunda far daha fresh bir görünüm kazandıracaktır
 • Yumuşak ve birbiriyle kolay karışan farlar kullanılmalıdır
 • Eğer iki farklı far kullanılıyorsa birbirleriyle iyice karıştırılmalıdır, bir bütün elde edilmelidir
 • Açık kahve tonlarında bir geçiş rengi sadece far olarak kullanılabilir
 • Göz makyajında far dışında likit ve simsiyah eyeliner kullanılmamalıdır, bütün freshliği alacaktır. Onun yerine kahverengi far ile kirpik dipleri belirginleştirilebilir. Göz pınarlarına da ışıltılı bir far sürülebilir.
  Fresh Makyaj Nasıl Yapılır?

  Fresh Makyaj Nasıl Yapılır?

   

Rimel

Kirpikler kesinlikle çok yoğun olmamalıdır, tabiri caizse örümcek bacağı gibi gösteren kirpiklerin birbirine girmiş ve yapışmış hali fresh makyaja uygun değildir. Onun yerine doğal, uzun ve tek tek ayrılmış kirpikler olmalıdır. Bunun içinde doğal mascara tercih edilmelidir ve tek kat uygulaması yapılmalıdır.

Doğal Tonlarda Allık

Allık fresh makyajın en önemli adımlarından biridir, güneşte yanmışsın efekti vermek tamamlayıcı adımdır. Bu yüzden şeftali ve pembe tonları elmacık kemiklerinin ve burnun üstüne uygulanmalıdır. Tozdan ziyade krem allık daha fresh duracaktır. Allık çok aşırıya kaçmadan sürülmemelidir, içinde sim barındırmamalıdır ama kendinden parlaklığı olanlar tercih edilebilir. Bronzer da kullanılıyorsa allık ile iyice karıştırılmalıdır ki yanakta bir bütünlük elde edilsin.