Yaşadığı yıllarda Osmanlı sarayının en gözdesi olan, güzelliği ile dillere destan Rukiye Sabiha Sultan’ın kaderi kendisi gibi güzel olmadı. İşte talipleri arasında Mustafa Kemal’de İran Şahı’na kadar bir çok kişinin olduğu Sabiha Sultan’ın hayatı.

I. İnönü Savaşı’nın daha yeni başladığı zamanlarda Yıldız Sarayı’nda olağanüstü bir hareketlilik vardı.  Son padişah olan Vahdettin’in Nazikeda Kadın’dan olma kızı Sabiha Sultan, yine son halife Abdülmecit’in oğlu Ömer Faruk ile evleniyordu. Ama  yılarda İstanbul işgal atındaydı. İtilaf kuvvetlerinin askerleride Yıldız Sarayı’ndaydı.

Küçük bir kızken bile herkesi büyüleyen Sabiha Sultan, büyüdükçe daha da güzelleşmiş ve talipleri artmıştı. Sabiha Sultan’la evlenmek isteyen vezirler sıraya girmişti. Bu talipler haricinde  İran Şahı hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün bile adı geçiyordu. Sabiha Sultan’ın gönlünde ise Hamidiye Kahramanı olarak bilinen Rauf Bey vardı. Rauf bey ise Sabiha Sultan’ın aşkına şöyle cevap vermişti:

“Ben askerim ve sultanın dizinin dibinde geçirecek vaktim yok.”

Rauf beyin bu cevabı ile Sabiha Sultan ilk gönül yarasını almıştı.  Sonrasında ise İran Şahı Ahmet damat adayı olmuş, fakat bu kez Sabiha Sultan red etmişti.  Diğer taraftan Padişah Vahdettin, Mustafa Kemal’e haber yollayarak, kızı Sabiha ile onu evlendirmek istediğini iletmişti. Mustafa Kemal doktoru Rasim beye fikrini sorduğunda, Rasim Bey,

“Sen iki ay içinde herhangi bir kadından bıkarsın, bir sultanla evlenmenin gerektirdiği merasimler sana ağır gelir. Eğer bir sultanla evlenirsen yerdiğin Enver Paşa’ya benzersin.”

demiş ve bu olay üzerine Mustafa Kemal’de evlenme talebini olumsuz cevaplamıştı. Bir başka kaynağa göre ise bu izdivacı Sabiha Sultan, bu sözleri ile istememiştir.

“Evet, Mustafa Kemal beni istemiş. Benimle konuşmuş değildir, ama ben çekindim ve istemedim. Zira, önümde hiç de iyi örnek olmayan Enver Paşa ile Naciye Sultan’ın hayatı vardı. Sonra, tanınmış bir kumandanla aile hayatı kurabileceğime inancım yoktu.”

Ve en sonunda çapkınlığı ve yakışıklılığı ile ün salan Ömer Faruk Bey beklenmedik bir şekilde sultanın hayatına girmişti.  Bir çok kadının kalbini çalmış olan Ömer Faruk Bey, Sabiha Sultan’a evlenme teklif etmişti.

NE? NASIL?  Hande Erçel Verdiği Seksi Pozlar ile Rekor Kırıyor! Çok Konuşulyor...

Sabiha Sultan’ın ablası Ulviye Sultan, kardeşinin Faruk Bey’le evlenmesini istiyor ve kardeşini bu konuda ikna etmeye çalışıyordu. Sabiha Sultan’ın hamile kalması nedeniyle Ömer Faruk beyle evlenmek zorunda kaldığı söylenir.  Evlendikten sonra Osmanlı Hanedanı’nın Türkiye topraklarından sınır dışı edilmesi ile Fransa’ya gitmiştir. Sabiha Sultan’la birlikte Nis’te Hilafet Sarayı’na yerleşmiş, daha sonra Mısır’a yollanmıştı. 1948 yılında Ömer Faruk Bey’den ayrılan Sabiha Sultan, boşanmanın ardından İstanbul’a döndü ve bir daha evlenmedi. 26 Ağustos 1971 yılında Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan Çengelköy’deki sarayda, padişah kızı olarak başladığı hayatına, Cumhuriyet kadını olarak veda etti.

Video: Osmanlının Birbirinden Güzel Sultanları!!!