Pek çok kişi kendi işini kurup kendi işinin patronu olmak ister. Zaten bu isteğe sahip olan ve bu durumu devamlı olarak dile getiren insanları çevrenizde görebilirsiniz. Aslında iş hayatının yorumculuğu ve patron baskısı gibi pek çok sebep insanları, kendi işini kurmaya yöneltiyor. Ancak bu sebeplerin dışında başka sebep ya da isteklerde olabilir. Kendi işinizi kurmak hayal olarak oldukça güzel gelse de pek çok kişiye ne yazık ki imkansız gibi gelebiliyor. Ancak sanıldığı gibi imkansız bir durum değildir. Genellik sermaye yani maddi olarak iş kuracak paraya sahip olmayan insanlar, iş kurma fikrinden vazgeçebiliyor. Eğer sizde sermayesiz yapılacak is fikirleri nelerdir? Konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazıda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sermaye Nedir?

Sermaye, bir iş ya da bir yatırım için olması gereken maddi birikim olarak ifade ediliyor. Sermayeyi daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse nakit para olarak ifade edilebilir. Bir işin ya da yatırımın yapılabilmesi için en önemli şey sermayedir. Eğer sermayeniz olmazsa iş kurmanız ya da yatırım yapmanız imkânsız yakın bir durum olarak ifade edilir.

NE? NASIL?  Drone ile nasıl para kazanılır?

Ancak bu durum günümüz şartlarında geçerliliğini kaybetmeye başlıyor. Geçmişte bu durumun haklılık payı olsa da her geçen gün gelişen ve değişen ortamda sermayesiz yapabileceğiniz iş ve yatırımlarda bulunuyor.

Sermayesiz Nasıl İş Kurulur?

Sermaye her ne kadar iş kurmanın olmazsa olmazı ve temel koşulu olarak görülse de günümüzde sermayesizde pek çok işi kurarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Bu şekilde sermayesi olmadan iş kuran ve başarı elde etmiş pek çok kişinin olması da bu konuda size ilham kaynağı olabilir. Sermayesiz iş kurmak istiyorsanız şu özelliklere sahip olmanız gerekiyor:

 • Kararlı olun.
 • Tutkulu olduğunuzu işi yapın.
 • Özverili olun.
 • İletişiminizi kuvvetlendirin.
 • Yapacağınız işle ilgili eğitim alın.
 • Sabırlı olun.

Eğer sermayesiz bir şekilde iş kuracaksanız başarılı olabilmeniz için tüm bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Tutkulu ve iradeli yaptığınız işte başarısız olmanız mümkün olmayacaktır.

NE? NASIL?  Evde makale yazıp nasıl para kazanılır?

Yaratıcı Olun

Sermayesi yani elinde bir birikimi olmayan ve iş kurmak isteyen insanların sahip olması gereken en temel özellik hiç şüphesiz yaratıcı olmaktır. Eğer yaratıcı bir insansanız pek çok işi sermayeniz olmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu sayede oldukça iyi bir kazanç sağlayıp başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden yaratıcılığınıza sahip çıkın ve devamlı kendinizi geliştirin.

Yazar Olabilirsiniz

Hiç sermayeniz olmadan yapabileceğiniz işlerin başında yazarlık geliyor. Eğer kelimelerin ve anlamların dünyasında yer almaktan zevk alıyorsanız sanal ortamda yazarlık yaparak herhangi bir ücret ödemeden gelir elde edebilirsiniz. Eğer basarili olursanız bu alanda iş sahibi bile olabilirsiniz.

Video: EN ÇOK PARA KAZANDIRAN İŞ FİKİRLERİ. AZ SERMAYEYLE ÇOK PARA KAZANMA

Youtuber Olabilirsiniz

Günümüzde her yaştan izleyici kitlesi bulunan ve neredeyse herkesin bir youtube kanalı olması sizi tereddüte düşürebilir. Ancak şu içeriklerde video yaparak sermayesiz iş kurabilirsiniz. Bu içerikler şunlardır:

 • Eğlence videoları
 • Gezi videoları
 • Oyun videoları
 • Ders videoları
 • Yemek tarifleri
 • Film ve dizi önerisi
 • Kişisel gelişim
NE? NASIL?  Evde kokulu taş yaparak nasıl ek gelir elde edebilirsiniz?

Bu konularda video hazırlayarak kanalınızda kendi kitlenizi oluşturarak bunu bir iş kolu hâline getirerek sermayesiz işinizi kurmuş olursunuz.

Bitki Yetiştiriciliği

Sermayeniz olmamasına rağmen soyut işler yerine daha somut işler yapmak isterseniz oldukça küçük alanda mantar, kuşkonmaz, sukulent, kaktüs ve aloe vera gibi bitkileri yetiştirip oldukça iyi paralar kazanarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.