Pastane fikri küçüklükten beri birçok insanın hayali olmaktadır. Tamamen hayal gücümüze yansıyan bu işletme ile insanlara hizmet etmenin mutluluğunu yaşamak isteriz. Peki, ama bu kadar tatlı bir meslek olarak gözüken pasta işletmeciliği, kolay bir iş midir? Ya da kazanç olarak bizlere ne kadar getirir? İşte merak edilen soruları hep birlikte cevaplayalım.

Pastane Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle ilk açılış anında güzel bir mali güç istemektedir. Hatta mali gücünü yeterli bulmayan kişilerin bu işe kalkışması pek doğru bir hareket olamaz. Çünkü özellikle kıt kanaat geçinen bir insanın dükkan açılması, kişiyi oldukça zor duruma sokabilir. Arkasından gelen dükkan kirası, masrafı ve eşyalar gibi birçok detayın içinden çıkamaz hale gelir.

Bununla birlikte tüm yeterli sermayeye sahip olduğunu bildiğiniz neticesinde, elinizde bir iş yeri açma belgenizin olması şarttır. Tabi buna ek olarak sağlık ve hijyen belgelerinin de olması gereklidir. Açacağınız dükkanın tamamen gıda üzerinde olduğunu bilmeniz ve işinizin diğer işletmelere nazaran daha zorlu olduğunu bilmelisiniz. Çünkü hem güzel ve eğlenceli zaman geçirirsiniz hem de gün sonunda iyi bir miktar kazanmış olursunuz.

NE? NASIL?  Torunu Olanlara Müjde Geldi! 5100 TL Ödeme Yapılacak... İşte Detaylar...

İzleyin: Butik Pastane Nasıl Açılır? | Dikkat edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Peki, iş yeri açmaya karar verdiniz artık belgelerinizi temin etmelisiniz.

İşte pastane açmak için gerekli belgeler;

  • T.C Kimlik fotokopisi,
  • Sıhhi iletme formu,
  • 2 adet fotoğraf,
  • Yapı izin belgesi,
  • İtfaiye raporu,
  • Sicil tasdiknamesi,
  • Vergi levhası,
  • Tapu veya kira sözleşmesi, gibi evrakları eksiksiz temin etmelisiniz.

Tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamladığınızı düşündüğümüzde artık mekanınız için özel bir dizayn oluşturmalısınız. Bunun için elinizin lezzetini, mekanınızın dekorasyonu için de kullanmalısınız.

Aslına bakıldığında pastane açmak oldukça kolay gibi gözükebilir. Ancak işin içine girince maalesef durum değişmektedir. Çünkü evde yaptığınız herhangi bir kurabiyeyi, keki veya pastayı rutin bir şekilde her zaman tutturmalısınız. Çünkü müşterileriniz özellikle o tarifleriniz için sizi tercih edecek olabilir.

Video: GİRİŞİMCİLİK KURSUNA GELDİ, PASTANESİNİ AÇTI

Pastane Açmak İçin Gereken Sermaye – Yatırım Maliyeti

Yukarıda bahsettiğimiz tüm detayları eksiksiz bir şekilde oluşturduysanız artık ekipmanlarınızı alma zamanı gelmiş demektir. Bunun için de ortalama olarak 2 ile 3 bin dolar arası bütçe ayırabilirsiniz. Tabii bu açacağınız dükkanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Marka zinciri adı altında bir mekan açmak isterseniz, fazladan 1000 TL dolarınızın kenarınızda beklemesi gereklidir. Dolayısıyla öncesinde paranızı yeterli miktara biriktirmek oldukça önemlidir.

NE? NASIL?  e-Devlet Üzerinden Hemen Kontrol Edin! Tam 1000 Lira Ücret Yatmış Olabilir...

Bunun birlikte reklamınızı da yaparak insanlara kendinizi duyurmanız gerekmektedir. Bu yüzden özellikle bir marka altında işletmenizi açacaksanız, kesinlikle açtırdığınız yerin reklamını yapmak zorundasınız. Aksi halde beklediğiniz ilgiyi alamayıp, istediğiniz miktarları kazanamazsınız. Bunun için başlangıç olarak uygun maliyetli bir reklam firmalarını seçebilirsiniz. Ancak uygun derken ucuz bir firmayı asla tercih etmemelisiniz. Başlangıç olarak hem paranıza hem de zamanınıza yazık etmiş olursunuz.

Bu konuda İnternet medyası üzerinde mekanınızın reklamlarını yürütebilirsiniz. İnternet üzerinde ki reklamlar hem ucuz hem de kalitelidir. İşinizin İnternet dünyasıyla ne alaka olduğunu sakın düşünmeyin. Çünkü birçok insan İnternet üzerinden sizleri keşfederek, mekanınızı ziyarete gelecek. Birkaç kez karşılarına çıkarak, iyi yorumlar alarak doğal yollardan kazancınızı arttırabilirsiniz.

Böylece pastane işinin kar marjını incelediğimizde ortalama olarak ile 0 arasından değişiklik göstermektedir. Hatta sizlerin çalışma prensibinize bağlı olarak bu oranlar daha da yükselmektedir. Eğer sizlerin de böyle bir fikri varsa, kesinlikle önce düşünmelisiniz ve elinizde nakdinizi iyi hesaplamalısınız. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

NE? NASIL?  Kriptopara madenciliği nasıl yapılır? Karlı mı?

Ne kadar kazanılır? Kar marjı ne kadar?

Pastane açmanın yatırım maliyeti biraz yüksek olabilir ama maliyeti amorti ettikten sonra, cironun büyük payı kar olarak kalmaktadır. Pastane açmak isteyen kişiler için kar bu işin kar marjı %100’ün üzerindedir.