Artık günümüzde internet üzerinden para kazanmak devri başladı. Bu konuda birden fazla site ek gelir sağlamanız için ya da sürekli olarak bu işten para kazanmanız için platformlar oluşturmaktadırlar. İnternet ile para kazanımı yapmak için ele alınan konulardan biri de makale yazarlığı yapmaktır. Makale yazarak aylık olarak, haftalık olarak ya da günlük olarak ödemeler alabilirsiniz. Aylık 1000- 2000 TL’ye kadar bir gelir kazanma fırsatınız söz konusu olmaktadır. Bu yazımız içerisinde en çok merak konusu olan internet işlerinden biri olan evden makale yazarak para nasıl kazanılır? Konusunda bilgilendirme yapacağız.

Makale Nedir?

Birden fazla konu içerikli olarak açıklama amaçlı veya yorumlayıcı olarak yazılan yazılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir konu hakkında farklı tezler oluşturmaktır. Makaleler öğretici ve edebi olarak ikiye ayrılır. Öğretici makaleler,  bilgilendiri ve eğitici metinler olarak adlandırılır.  Edebi metinler etkileyici olurken, öğretici makaleler daha çok anlaşılır olmak zorundadır.

NE? NASIL?  Emeklilere 1500 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın...

Video: MAKALE YAZARAK İNTERNETTEN PARA KAZANMA

Makale Yazarlığı Neden Yapılır?

Makale yazabilen insanlar kendilerine özgü yazılar yazabilen ve içerikler üretebilen kimselerdir. Bu konuda bu tür makale yazmanızı isteyen sitelerde sizlerden özgün olmanızı istemektedir. İnternet ortamında birden fazla web sitesi yer almaktadır. Bu açıdan bu kadar web sayfası için birden fazla konu ile ilgili yazılar ve bilgiler gereklidir. Bunu ise makale hizmeti siteler karşılamaktadır.

Birden fazla insana freelance iş yaratarak makale içeriği oluşturmalarını istemektedirler. Bunun karşılığında ise belirli ücretler ödenmektedir. Bu ücretler karşılığında istenilen içerikte makaleler üretmeniz istenmektedir. Bu şekilde evinizde oturarak makale yazarlığı yapıp para kazanabilirsiniz.

Genel Olarak Makale Yazmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Makale yazmak için uyulması gereken birden fazla kural söz konusudur. Bunlara bakacak olursak;

 • Yazım kuralları dikkat etmek
 • Cümlelerin uzunluğunu iyi bir şekilde ayarlamak
 • Alt başlıklar üretebilmek
 • Başlıklara uygun şekilde özgün içerikler üretmek
 • Sade, anlaşılır bir dil kullanmak
 • Makalenin genel düzenine dikkat etmek
 • İçerikle ilgili doğru bilgiler yazmak
 • Yazının uzunluğunu istenilene uygun yapmak
NE? NASIL?  Belediyelere Yüksek Maaş ile Memur Alımı! Tek Tık ile Başvuru Ekranı...

Bu tür kurallar ve bunlara benzeyen kurallara uyulduğu sürece ortaya güzel makaleler çıkacaktır.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazancı Elde Edilir?

Genel olarak makale yazma işini üç şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan biri blog yazmak, ikinci olarak kişisel olarak makale yazıp satmak ve üçüncü olarak sitelere bu hizmeti vererek siteler aracılığıyla kazanmak.

Genel Olarak Bu İşi Kimler Tercih Eder?

Bu işi yapmak için çok fazla bir şeye gerek yoktur. Genel kültürün geniş olması ve bir takım yazım kurallarını bilmek bu işi yapmak için yeterlidir. Sadece belirli konularda değil, birden fazla farklı farklı konularda yazarlık yapmak söz konusudur. Bu açıdan bu işi yapmanız için bir bilgisayar, tablet ya da bir telefon yeterlidir. Bu yüzden bu işi genel olarak tercih edenlere bakacak olursak;

 • Öğrenciler
 • Ev hanımları
 • Ek iş yapmak isteyenler
 • Emekli olmuş insanlar
NE? NASIL?  Damacana su bayiliği açmak ne kadar kazandırır ?

Bu tür kişiler bu işleri tercih edenlerin başında gelmektedir. Günümüzde iş sıkıntısı olduğu için bu tür işler ne yaptığı fark etmeksizin birden fazla insan tarafından tercih edilmektedir. Bu işin tercih edilme sebebi ise genel olarak zor bir iş olmamasıdır. Konsantre olarak ve özgün içerikler üreterek işi yapmak yeterli olacaktır.

Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Makale hizmeti yaptıran birden fazla site söz konusudur. Bu sitelerin kendi kuralları ve belirli bir ücret tarifeleri söz konusu olmaktadır. Genel olarak bakacak olursak kelime sayısına göre ücret ödemeleri söz konusudur. Ne kadar çok iş yaparsanız o kadar çok kazanç elde edebilirsiniz.

NOT: Bu arada ne nasıl gibi konularda uzmanlık isteyen özgün makaleler yazıyorsanız, bizimle de iletişime geçebilirsiniz.