Kosgeb T. C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990’lı yıllardan beri işletmelere karşılıksız yardımda bulunan ve kendi işini kurup işyeri açmak isteyenlere destek sağlayan bir kurumdur. Kendi işletmelerine sahip olmak isteyen girişimcilerin merak ettiği soru ise kosgeb nasıl destek sağlamaktadır? KOSGEB ekonomiyi canlandırmak ve geliştirmek için girişimcilere devlet desteğiyle katkı sağlayan girişimci ve esnafları destekleme hizmeti sunan bir kurumdur. Özellikle kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği veriyor. Aynı zamanda KOSGEB genç girişimciler için de yaptığı bir takım projeler ile gençleri hayallerine kavuşturma noktasında desteklemekte.

KOSGEB’den Hibe ve Kredi Almak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB girişimci ve esnaflara kurulduğu zamandan bu yana her yıl düzenli olarak hibe ve faizsiz kredi hizmeti sunuyor. Kosgeb’in sağladığı bu hizmetlerden faydalanmak isteyen girişimciler öncelikli olarak Kosgeb’in istediği şartları yerine getirmek durumundadır. KOSGEB girişimcileri destekleme alt sınırı 50.000 TL ve üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu geri ödemesiz para desteği ve faizsiz kredi hizmetinden faydalanmak isteyen girişimciler öncelikli olarak bulundukları şehirdeki KOSGEB Müdürlüklerine başvuru yaparak Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekiyor.

NE? NASIL?  PTT ile Şubeye Bile Gitmeden Tam 80.000 TL Kredi Çekin! Anında Başvuru...

Uygulama girişimcilik eğitimi KOSGEB tarafından tamamen ücretsiz olarak verilen bir eğitimdir. Peki, uygulamalı girişimcilik eğitiminden sonra girişimcilere KOSGEB nasıl destek sağlamaktadır? KOSGEB tarafından düzenlenen ücretsiz uygulama girişimcilik eğitimine katılan ve kursu başarılı olarak tamamlayan girişimciler Uygulama Girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanırlar.

Girişimci adaylarının kursta öğretilen bilgiler doğrultusunda iş planı oluşturarak proje tasarlamaları gerekiyor. Açmak istedikleri işletmeler için proje hazırlama sürecini tamamlayan girişimciler gerekli bir takım işlemleri de sağladıktan sonra kendi iş yerlerini açarak kosgebin sağlamış olduğu hibe desteği ve faizsiz kredi imkanından faydalanmaya aday oluyorlar. Girişimciler birtakım ön işlemleri tamamladıktan sonra işleme kayıtlarını yaptırıp KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları ve kobi beyannamesi vermeleri gerekiyor. Bütün kayıt işlemlerini tamamlayan girişimci adayları kobi bilgi dökümanlarının çıktısını alarak KOSGEB müdürlüklerine belgelerini teslim etmelidir.

NE? NASIL?  Kredi notu neye göre belirleniyor? Kredi notu kaç olmalı?

Video: Devlet Hibe ve Destekleri Almak için Ne Yapılmalıdır?

Girişimcilerin Kosgeb’e teslim edecekleri belgeler; girişimcilik belgesi, kobi bilgi döküman çıktısı, işyeri açılış giderlerinde yapılan harcama faturalarının tümü ve ek belgeler şeklinde sıralanabilir. Tüm gerekli belgeleri KOSGEB müdürlüklerine teslim eden girişimcilerin işyerleri KOSGEB yetkilileri tarafından ziyaret ediliyor. Yetkililer tarafından yapılan denetlemeler sonucu onay verilirse girişimcilere hibe kredisini faturalarını karşılamak amacıyla kullandırılıyor.

KOSGEB İş Planı nasıl hazırlanır 2020

Sermayesi Olmayan Girişimcilere Kosgeb Desteği

İşyeri açmak için gerekli sermayesi olmayan girişimciler KOSGEB desteği ile iş yeri açamazlar. KOSGEB desteğinden yararlanmak için mutlaka işyerinin önceden açılmış olması ve veri tabanına işletme kaydının yapılmış olması gereklidir. Yani KOSGEB desteğini almadan önce girişimciler bir işyeri açmak ve bu işyerini KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmek zorundadır. Bu işlemleri yaptıktan sonra KOSGEB Müdürlüğü tarafından gönderilen yetkililerce işyeri değerlendirildikten sonra hibe onayı yapılıyor.

NE? NASIL?  ABD’den nasıl ev alınır?

KOSGEB kendi işyerini kurmak isteyen girişimcilere hibe kredi desteği veren bir kurumdur. Kendi işyerini açmak isteyen girişimciler kosgeb’in gerekli şartlarını sağladıktan sonra araç, gereç, ekipman, demirbaş gibi açılış giderlerini faturalandırarak KOSGEB hibe desteğinden faydalanabilirler. Aynı zamanda KOSGEB işletme sahipleri için faizsiz işletme kredisi hizmetinden de faydalanabilir.

Kobiler Kosgeb’in sağladığı faizsiz kredi hizmetinden faydalanabilmek için başvuru tarihleri içinde kobi beyannamelerini yapmaları, KOSGEB veri tabanına işletme kayıtlarını güncellemeleri gerekir. Kosgeb’in sıfır faiz ile kredi hizmeti uygulamasından yararlanmaya hak kazanan girişimciler için belirlenen kredi miktarı 50.00 TL’dir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen işletme sahipleri faizsiz kredi başvuru tarihlerinde başvurularını yapmalıdır.