Bu aralar popülerlik kazanan iş yerlerinden biri de kahve dükkanıdır. Türkiye genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, halkımızın %78’i kahve içiyor. Bu oran yıllar geçtikçe de artıyor.

Geçmişi çok eskiye dayanan kahvehane kültürü, Türklerde hala yaygınlığını ve önemini korumaktadır. Şu an Türkiye’de hemen her mahallede, her caddede ve her sokakta vardır. Türklerin kahveye olan muhabbeti bu mekanların çoğalmasına, bunun yanı sıra bütünleşmesine vesile olmuştur. Kahvehaneler, insanların toplaşıp, dertleştiği, muhabbet edip zaman geçirdiği, kış aylarında eğlence merkezi, yaz aylarında dinlenme merkezi olarak kullanılan mekanlardan biriydi.

Günümüzde biraz evrim geçirmiş olsalar da hala ilk sıralarda yerini korumaktadır. Bu da iş yeri açmak isteyen kişiler için güzel bir fikirdir. Özellikle kendi işlerini kurmak isteyenler ilk tercihidir. Ama göründüğü kadar kolay olmadığını unutmayın! Eleman maaliyeti de burada önemli, iyi bir baristanız olması lazım, yada baş barista siz olacaksanız, öncesinde eğitim almanızı tavsiye ederiz.

İzleyin: KAHVE DÜKKANI NASIL AÇILIR? Tavsiyeler ve gerekli belgeler

 

Kahve Dükkanı Nasıl Açılır?

Kahve dükkanı nasıl açılır? Tavsiyeler, gerekli belgeler, hep merak edilen sorular arasında gelir. Kahve dükkanı açmak isteyen kişiler öncelikle çevre araştırması yapmalıdır. İnsan akışının fazla olduğu mekanların tercih edilmesi, iş yeri açma çabalarını boşa çıkarmayacak en önemli basamaktır. Günümüze bakıldığında bu tür ortamları en çok tercih eden kesimin üniversite öğrencileri olduğu ortaya çıkmaktadır.

NE? NASIL?  Geri Ödemesiz Olarak 9000 TL Kullanabilirsiniz! e-Devlet ile Başvuru ekranı...

Bu da yer arayışı içerisindeyken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir bilgidir. Kahve dükkanları, adeta öğrencilerin akın ettiği mekanlardır. Özellikle yaz aylarında açık alanların favori olmasından dolayı, mümkün olduğunca açık, ferah alanların tercih edilmesi iş yeri sahibinin yararınadır. Bahçesi olan, ağaç gölgesi bulunan ya da güzel manzarası olan yerler her zaman iş yeri için birer artıdır.

Kahve dükkanınız için güzel akılda kalıcı bir isim bulup, logonuzu tasarlayın. Kağıt bardaklarınızda ve tabelanızda logonuzu kullanın.  Markalaşmak önemlidir.

Video: KAFE AÇMAK; Kokopelli Coffee’yi NASIL AÇTIK

Kahve Dükkanı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Mekan ayarlandıktan sonra yapılacak en önemli şey elbette malzemeleri temin etmektir. Bunun için önceden bir birikim olması şarttır. Tahmini maliyeti, tutulan mekana göre 50 bin ila 100 bin arasındadır. İç tasarım için kullanılacak masa ve sandalye türü, eşyaların kalitesi maliyeti etkiler. Seçilecek eşyaların temiz ve rahat olması, müşteri için çok önemli bir ayrıntıdır.

NE? NASIL?  Faizsiz Kredi Müjdesi Geldi! Kredi Çekmek İsteyen Herkesi İlgilendiriyor!

Kahvelerini alıp gidecek olan kişiler (take away) için de kâğıt bardaklar ve tahta karıştırıcılar almanız gerekir. Ayrıca bardak kapaklarını, şekerleri, tatlandırıcıları ve kahve kremalarını unutmamalısınız.

Ortamı temiz ve rahat bulan müşteri hem tekrar o alanı tercih edecektir hem de başkalarına tavsiye edecektir. Masa ve sandalye yanında rahat kanepe ya da köşe oturakları tercih edilebilir. Maliyeti fazla olsa da yöreselliği ön planda olan tasarımlar daha çok müşteri çekmektedir. Mekan, turistik bir alan da ise yöreselliği ön plana çıkarmak daha mantıklıdır.

Video: Kahve dükkanı nasıl açılır?

Kahve Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yer ve malzemeden önce iş yeri açma planı olan kişilerin resmi yanını da ayarlamaları gerekmektedir. Dükkan açabilmek için bir takım evraklar gereklidir.

Gerekli evraklar şunlardır:

 • İş yeri açma ruhsatı
 • Çalışma ruhsatı
 • İş yeri açma tutanağı (imzalı dilekçe)
 • Noterden onaylı bir nüfus cüzdanı örneği
 • İkamet ettiğin muhtarlıktan ikametgah örneği
 • İş yeri açma başvurusu beyanı
 • Yer sahibi için tapu işlemleri, kiralık iş yeri için kira sözleşmesi

Özellikle gıda sektörü üzerinden açılan iş yerlerinde denetim ve takip daha sıkı olduğu için mali müşavir yardımıyla işlerin takip ettirilmesi gerekmektedir ya da iş yeri açılması için resmi aşamaları bilen birine takibi yaptırmak gerekmektedir. Bu evraklar sadece resmi başvurunun başlangıcı ve iş yeri açmak için çıkarılacak vergi levhası için gereklidir.

NE? NASIL?  Otomatik ödeme talimatının yararları ve zararları

Bunların akabinde belediyeden de iş yeri için gerekli evrakların neler olduğunun öğrenilmesi ve sonraki aşamanın ona göre takip edilmesi gerekmektedir. Resmi evrakların tesliminden sonra yer tespiti için görevli memurlar gelip iş yeri tespit yoklaması yapmaktadır. Dükkanda kesinlikle bulundurulması gereken malzemelerden biri de yazar kasadır.

Video: Kafeler Kaç Para Kazanıyor?

Maliyeti Ne Olur?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kullanılan malzemenin çeşit ve kalitesine, göz dolgunluğuna ve ortamın estetik görüntüsüne göre maliyeti değişmektedir. Resmi harcamalarda göz önünde bulundurulduğu zaman tahmini rakam 50 bin -100 bin arası bir maliyet çıkmaktadır.

Madde madde ekipman satın almada dikkat edilmesi gerekenler

 1. Süper otomatik, Tam otomatik, Yarı otomatik ve Manuel (ihtiyaca göre)
 2. Kahve yapma kapasitesi ve hızı
 3. Bilinen markalar tercih etme ve garanti
 4. Kolay temizleme
 5. Kahve Çekirdeklerinin Kalitesi ve Tazeliği
 6. İyi bir değirmen

İzleyin: Üçüncü Dalga (Nitelikli) Kahve Dükkanı Açmak İsteyenlere Öneriler