İnsanlar, daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için maddi anlamda kazancı daha yüksek yani iyi gelirli işlerde çalışmak istiyor.  Geçmişte genellikle ek iş gibi kavramlar bugünkü kadar yaygın değildi. Ancak günümüzde bu kavramı bilmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Artan ihtiyaçlar ve paraya olan ihtiyacın her geçen gün daha fazla artması birden fazla işte çalışan insanları ortaya çıkarıyor. Ancak pek çok insan, teknoloji çağında yaşadığını unutuyor. Çağın gerekliliğine uygun olarak eğer ek iş yapmak istiyorsanız internetten ek gelir kazanmanın yolları konusunda aradığınız tüm bilgileri detaylı bir şekilde bu yazıda bulabilirsiniz.

Ek Gelir Nedir?

Her zamanın kendine özgü yaşam koşulları bulunduğu bir gerçektir. Günümüzde de pek çok kişiye kazandığı para yetersiz gelebiliyor. Bu nedenle birçok kişi ek gelir elde edebileceği işler arıyor. Ek gelir, kişinin var olan gelirinin dışında başka bir kaynaktanda az ya da çok bir şekilde gelir elde etmesi olarak söylenebilir.

Genellikle ek gelir olarak ifade edilen gelir miktarı var olan gelir miktarından daha az olmakla beraber tek başına yeterli değildir. Bu nedenle ek gelir daha çok ana geliri destekleyici gelir miktarı olarak kabul ediliyor.

NE? NASIL?  ABD’den nasıl ev alınır?

İzleyin: Para Kazanma Yöntemleri 

Youtube’dan para kazanmak

Youtube’dan gelir elde edebilmek için öncelikle youtube üzerinde bir hesabınız ya da diğer adıyla kanalınızın olması gerekiyor. Youtube’da kanal oluşturduktan sonra standart bir youtube hesabıyla aynı haklara ve özelliklere sahip oluyorsunuz. Peki youtube’da açtığınız kanaldan para kazanmak için neler yapmanız lazım? İlgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak aylık olarak, haftalık olarak ya da günlük olarak ödemeler alabilirsiniz. Aylık 1000- 2000 TL’ye kadar bir gelir kazanma fırsatınız söz konusu olmaktadır. Makale yazabilen insanlar kendilerine özgü yazılar yazabilen ve içerikler üretebilen kimselerdir. Bu konuda bu tür makale yazmanızı isteyen sitelerde sizlerden özgün olmanızı istemektedir. Genel olarak makale yazma işini üç şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan biri blog yazmak, ikinci olarak kişisel olarak makale yazıp satmak ve üçüncü olarak sitelere bu hizmeti vererek siteler aracılığıyla kazanmak. Detayları ilgili haberimizde okuyabilirsiniz.

NE? NASIL?  İşsizlere Müjde Geldi! Tam 17.200 TL İŞKUR Desteği ile Herkes Faydalanabilir...

Ek Gelir Nasıl Kazanılır?

Ek gelire ihtiyacı olan günümüzde pek çok kişi bulunuyor. Bu nedenle ek gelir elde etmek isteyen kişiler bunu nasıl yapacaklarını araştırıyorlar. Ek gelir elde etmeniz için çalışmanız gerekiyor. Aslında bu durum gelir elde etmenin en temel yoludur. Ek geliri çalışmanın dışında olan bir gayrimenkulu kiraya vererekte elde etmeniz mümkündür.

İnternetten Nasıl Ek Gelir Kazanırsınız?

Aslında bu yazının temelini ve ana temasını bu yazı oluşturuyor. İnternet çağında yaşadığımız bir gerçektir. Günümüz koşullarında genç, yaşlı ve çocuk pek çok kişi aktif bir şekilde internet kullanıyor. Eğer sizde internet yoluyla ek gelir elde etmej istiyorsanız yapacağınız şeyler şunlardır:

 • Blog yazmak
 • Web sitesi kurmak
 • Influencer olmak
 • Youtuber olmak
 • Ürün satışı yapmak
 • Anket yazmak
 • Makale yazmak
 • Tez yazmak
 • Çeviri yapmak
 • Madencilik yapmak

Bu işler internet ortamında istediğiniz her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz işler olduğu için kolay bir şekilde ek gelir elde edebilirsiniz. İnternet ortamında kısa bir araştırma yaparak sizin için en uygun olan alanda çalışabilirsiniz.

NE? NASIL?  Ev fiyatları artacak mı? Ev alacaklara öneriler

Bilgi ve Tecrübelerinizle Gelir Elde Etmek

Her ne kadar ek gelir elde edebilmeniz için diplomalı bir mesleğe sahip olmanız gerektiği gibi bir algı olsa da öğrenci ya da ev hanımı olarak da internetten ek gelir elde edebilirsiniz. Video ve yazılarda şu konuları işleyebilirsiniz:

 • Yemek yapmak
 • Temizlik
 • Ders çalışma
 • Anne-bebek bakımı
 • Cilt bakımı
 • Doğal ürünler hazırlama

Bu gibi konularda yazılar yazıp ya da video çekimi yaparak internetten ek gelir elde edebilirsiniz.

Doğal Ürünler Yapıp Satmak

Kurmuş olduğunuz sosyal medya sayfasında kendi yaptığınız doğal ürünler olan sirke, turşu, tarhana, krem ve diş macunu gibi birçok doğal ürünü satarak ek gelir sahibi olabilirsiniz.

Amigurumi ve Bebek Yapıp Satmak

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve herkesin çokça satın aldığı amigurumi oyuncak ürünlerini yine aynı şekilde internette bulunan sayfanızda satabilirsiniz. Artık ebeveynler plastik ve kanserojen olan oyuncaklar yerine el yapımı olan oyuncakları haklı olarak daha çok tercih ediyor.