Ev hanımlarına özel ek iş imkanlarından bir tanesi de evde yemek yapıp satarak para kazanma yöntemidir. Mutfakta vakit geçirmekten veya yemek yapmaktan hoşlanan kişiler için gıda sektörüne dahil olmak hobi ile kariyeri birleştirmenin en güzel ve kazançlı yoludur. Fakat yaptığınız ürünleri pazarlamak, yemekleri iyi yapmaktan daha fazlasıdır. Bu ek iş imkanını tam anlamıyla gerçekleştirmek için araştırmalar ve planlamalar yapmanız gerekir.

Evde Yemek Yapıp Satarak Para Kazanma

İlk olarak ne tür yemekleri satacağınıza ve yemekleri nasıl pazarlayacağınıza karar vermelisiniz. Evlere özel olarak yapılan yemek servisleri ya da unlu mamuller gibi gıda sektörü ile ilgili sunulabilecek birçok farklı seçenek vardır.

Düğün ve organizasyonlar için yiyecek içecek hizmetleri sunabilir veya cafe ve dükkanlar aracılığı ile ürünlerinizi satabilirsiniz. Sıfırdan bir iş planı için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz:

  1. İşletmenizin sahip olduğu özellikleri destekleyen bir plan hazırlayın.
  2. Ne gibi ürünler satmak istediğinizi, nasıl, nerede ve kimlere sunmak istediğinizi belirleyin.
  3. Bu aşamada planlayacağınız finans bölümü; ekipmanları, malzemeleri ve yemek için ihtiyaç duyulabilecek ekipmanların maliyetini içermelidir.
  4. Ayrıca işinizi büyütmek isterseniz reklam ve pazarlama gibi işletme masrafları gibi faktörleri de listeye eklemelisiniz.

Bu aşamaları net bir şekilde planladıktan sonra işe koyulabilirsiniz.

İZLEYİN: Evde yemek yapıp satarak nasıl para kazanılır?

Yemek Yaparak Para Kazanma

Eviniz gibi bazı kişisel mallarınızı koruma altında tutmak istiyorsanız, sınırlı sorumlu şirket ve benzeri bir işletme kurmayı düşünebilirsiniz. ( örneğin; kredi almak için evi teminat olarak göstermek)

NE? NASIL?  Baklavalık Yufkadan Pratik Nefis Börek Tarifi

Bu sürecin devamı için evinizden yürüteceğiniz gıda işi için gerekli olan yasa bilgilerini alın. Gerekli yasal işlemleri hallettikten sonra işinizi hayata geçirebilirsiniz.

Ekipmanları Satın Alın

Bu iş için size gerekecek ekipmanları ve malzemeleri satın alın. Burada kullanacağınız malzemeler ve ekipmanlar ne tür yemekler yapacağınıza göre değişiklik gösterir. Fakat her halükarda kase, pişirme tabağı, çırpıcı, kaşık, ölçüm aletleri gibi aletleri almanız gerekir. Bu araç gereçleri kendi kişisel malzemelerinizden ayırmaya dikkat etmelisiniz.

Eğer yaptığınız yemekleri dükkanlar aracılığı ile satacaksanız, yemekleri korumak için paketleme gereçleri satın alın. Catering işi yapacaksanız da güzel servis tepsileri, renkli kaseler ve diğer gerekli gereçleri satın almanız gerekir. Bu şekilde ürünler müşterilerin gözüne daha güzel gelecektir.

Reklam ve Pazarlama

İşletmenin pazarlamasını yapmak da oldukça önemli bir aşamadır. Bunun için yaptığınız ürünlerden bazı örnekler hazırlayarak fotoğraflarını çekin. Çektiğiniz fotoğrafları portfolyo, broşür ya da internet sitesi gibi pazarlama kaynaklarında kullanıcılara sunun.

Bazı özel günlerde müşterilerinize özel kampanyalar düzenleyerek işletmenizin reklamını yapabilirsiniz. Örnek olarak; şekerleme veya kurabiye yapıyorsanız, anneler günü ve sevgililer günü gibi özel günler için etkinlikler gerçekleştirin.

Catering işi yapacaksanız düğün, nişan ya da diğer organizasyonları hedef alan bir pazarlama çalışması yapın. Dergi veya internet sayfaları üzerinden potansiyel müşterilerinizin takip ettiği alanlarda promosyon ve reklam çalışmaları yapın.

Nereden Başlamalıyım?

İlk olarak bu işi uzun vadeli olarak yapıp yapmayacağınıza karar verin. Ayrıca kimlere ya da nerelere yemek yapacağınız da planlamanız gereken konular arasında yer almalı. Her iş ve sektörde olduğu gibi bu is için de plan yapmalı ve planınıza adım adım uymalısınız.

NE? NASIL?  Pratik Yapacağınız Mükemmel Tatlı Tarifi

Evde yemek yapıp satmak için gerekli izin ve ekipmanları, başlamadan önce temin etmeniz ve yerine getirmeniz gerekir. Örneğin; tencereler, paketleme malzemeleri, tabak çanaklar, güzel servis tepsileri bunlardan birkaçıdır. Bu şekilde ürünleriniz müşterilerinizin gözüne çok daha güzel görünecektir.

İşletmeler İçin Yemek Yapma

Satış yapacağınız işletmeleri belirlemek için birkaç yola başvurabilirsiniz. Bunlardan ilki tanıdık işletmelerin olup olmadığı sorusudur. Eğer tanıdığınız işletmeler varsa bu konuda şanslısınız demektir. İlk iş deneyiminizi tanıdıklarınız ile yapmanız, sizleri büyük bir stresten kurtaracaktır.

Fakat tanıdığınız bir işletme yok diye de üzülmeyin. Etrafınızda bulunan işletmelere bırakacağınız haberler, internet üzerinden yapacağınız ilanlar veya bastıracağınız birkaç broşür sayesinde kısa bir süre sonra anlaşmanızı yaparsınız.

Örnek olarak; küçük bir cafeyle anlaşırsanız, ne tarz yemekler istendiğini, kaç kişi olduğunu, bu iş yükünün altından kalkıp kalkamayacağınızı düşünerek göz önünde bulundurmalısınız. Sonrasında işler biraz ilerledikçe, çevrenizden yardım isteyebilir ve bu sayede oldukça fazla kazanan başarılı bir girişimci olabilirsiniz.

Organizasyonlar İçin Yemek Yapma

Evde yemek yaparak işe başlayan ve sonunda başarı sağlayan birçok başarılı kadın var. Eğer bu konuda biraz araştırma yaparsanız, bunun doğru olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu işi her gün yapmak niyetinde değilseniz, düğün, nişan gibi bazı özel etkinlikler için çalışmak tam da size göre.

Örneğin; düğün, nişan, doğum günü gibi organizasyonlar için mis gibi yemek hazırlayabilirsiniz. Bu işe belirli günlerde sadece birkaç saatinizi ayırarak hiçte küçümsenmeyecek kazançlar sağlayabilirsiniz. Yine bu şekilde çalışarak iş yapmak için, kendi çevrenizden faydalanabilir ya da bir catering şirketleriyle anlaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey biraz araştırma yapmak olacaktır.

NE? NASIL?  Sırf Bu Kek Tarifi İçin Uzun Yollardan Gelen Misafirleriniz Olacak

Ayrıca, ortalama 50 kişilik bir yemeği tek başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız, çevrenizde bulunan arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde arkadaşınızla bir araya gelerek eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu sayede para kazanırsınız.

İhtiyacınız Olanlar

Bu iş için koca bir sermayeye ihtiyacınız yok. Elinizin maharetine güvenmeniz ya da yöresel yemekleriniz konusunda iyi olmanız bu iş için en büyük sermayedir. Kendinize rakip tanımıyorsanız bu işi yapmayı mutlaka denemelisiniz. Örneğin, iyi bir yaprak sarma, mantı, içli köfte, kebap, etli dolma, çorba, pilav ya da salata yapıyor olabilirsiniz. Bu ürünlerle mutlaka ilgilenecek ve bu teklifi havada kapacak kişiler vardır. Önemli olan iyi bir araştırma yapmak ve ürünlerinizi iyi pazarlamaktır.

Bu iş için cafe, restoran ya da iş yerlerine haber verebilir ve danışabilirsiniz. Ayrıca yöresel yemekler yapıyor olmanız, işletmeler için de oldukça karlı olacaktır. Örnek olarak; menüsünde yaprak sarma olmasını ya da herhangi başka bir yöresel yemeğin olmasını isteyen bir işletme var. Sadece bu işi yapması adına bir personel çalıştırması, işletmenin pekte yararına bir durum olmayacaktır. Bu nedenle sizinle anlaşmak işletmenin de işine gelecektir.