Günümüzde asgari ücret ile geçinemeyenler özel iş fikirleri arıyor. Az sermaye ile asgari ücretten çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Aşağıda sıralayacağımız iş fikirlerinden bazıları ufak çaplı bir araştırma neticesinden hemen sonra başlanabilecek türde. Bazıları ise çeşitli eğitimler alınarak, birtakım özellikler edinerek yapılabilecek işlerdir. Önerilen her işin düşük sermayeyle yapılabilecek olduğunu belirtelim. O halde önemli zamanınızdan çalmadan, dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz çok iyi kazançlı iş fikirlerini sizlere sunmaya başlayalım.

Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı Olun!

Sosyal mecranın da katkısıyla günümüzde giderek daha çok kişi doğum ve bebek fotoğrafçılarına müracaat ediyor. Bundan dolayı ebeveynler en güzel dakikalarını uzman eller sayesinde ölümsüzleştirirken, fotoğrafçılar da bu konu üzerinden para kazanıyor.

Fotoğraf çeken kişinin adını duyurması ve tabi ki anne-babaya kaliteli hizmet vermesi neticesinde, aylık gelir durumu asgari ücretin hemen hemen iki katına çıkıyor. Tabii, bu iş için ne denli uygun olduğunuzu algılamanız için başlıca doğum ve bebekler hakkında detaylıca araştırılmış bir bilgiye ihtiyacınız var.

Mantar Yetiştirin!

Kolay bir şekilde yetiştirilmesinin yanı sıra alıcısının da çok olduğu mantarlar, girişimcileri bir hayli sevindirmektedir. Bundan dolayı az bir masraf ile yapılabilecek iş önerileri arasına mantar yetiştiriciliğini de dahil ettik. Tabii, başlıca ne tür mantar yetiştireceğinize ve işi ne denli büyük çapta yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, istiridye mantarı, kültür mantarına nazaran çok daha az bulunan bir mantar türüdür ve pazarlama açısından daha basit yapılmaktadır.

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışana 686 TL Ek Ödeme Müjdesi Geldi!

Sunduğumuz bu iş önerisinin ne denli kar getireceğini anlamanız açısından şöyle bir misal verebiliriz. Varsayalım ki 40 metrekarelik bir sahada istiridye mantarı üreteceksiniz. Bunun için 4500 TL civarında bir parayla ilk adımınızı atabilirsiniz, birkaç ay süresince verimliliğe göre masrafınızı çıkartıp gelir elde edebilirsiniz.

İzleyin: 30 Metrekare Yerde Yetiştirdikleri Mantar, Ailenin Geçim Kaynağı Oldu

Yarasa Gübresi Satın!

Yurt dışında çok sayıda ülkede uzun süredir kullanılan bu metot, son zamanlarda yurdumuzda da tanınır vaziyete geldi. Şu ana dek yarasa gübresi üretim tesisi açan yatırımcı ve girişimciler de ortya çıkan sonuçlardan oldukça memnun. Tümden organik olan yarasa gübresi, ürünlerde kaliteyi yüzde 40 ile yüzde 110 aralığında arttırdığından dolayı çoğunlukla tercih edilmektedir.

Ayrıca yurdumuzda çok fazla mağara olduğundan, yarasa gübresi rezervi düşündüğünüzden daha fazladır. Bazı girişimciler şart olan izinleri alarak mağara kiralamakta ve elde ettikleri gübreleri ham veya işlenmiş şekillerde satışa çıkarmaktadır. Sizler de yarasa gübresi elde ederek ve pazarlamasını yaparak gelir elde etmek için ilgili yerlerle irtibata geçebilir ve yeterince detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Video: Sıvı Toz Granül Yarasa Gübresi Faydaları Satışı

Çiçek Dükkanı Açın!

Her dönem iş yapan, başlıca düğün dönemlerinde ve özel zamanlarda bir hayli yoğun olan çiçekçiler de az masrafla iş önerilerinden. Yüksek kar bırakması ile girişimci adaylarının dikkatini çeken bu az sermayeli işi yapmak içinse birkaç elzem kriterler gerekiyor.

NE? NASIL?  Emekli Maaşlarına 358 TL Zam Yolda...

Çiçekler ile ilgili bilgi sahibi olmak bir tarafta dursun müşteri irtibatı, kaliteli hizmet ve prensip sahibi biri olmak çiçekçilik için oldukça önemli. Fakat belli kısımlara önem vererek çiçekçi dükkanınızda çok iyi paralar kazanmanız da içten bile değil.

Catering Hizmeti Verin!

Yemek yapmaktan büyük zevk alıyor ve girişimci bir kişilik olduğunuzu düşünüyorsanız, catering işinde başarı elde edememeniz oldukça düşük bir ihtimal. Çünkü hem şirketler olsun hem de işçi insanlar, öğrencilerden organizatörlere değin çok sayıda kişi beslenme ihtiyacını halledebilmek için catering firmalarına müracaat ediyor.

Ciddi paralar kazanmak adına yemek hizmeti verebileceğiniz yerler şöyledir:

  • Düğün organizasyonlarına yemek hizmeti verebilirsiniz.
  • Nişan organizasyonlarına yemek hizmeti verebilirsiniz.
  • Açılış gibi organizasyonlara yemek hizmeti verebilirsiniz.
  • Şirketler ile anlaşarak yemek hizmeti verebilirsiniz.

Verilen bu örnekler eşliğinde bu işten çok ciddi gelir elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra çeşitli dükkanlara da yine yemek hizmeti vermeniz mümkün. Fakat bu tamamen sizin elinizde olan bir şeydir.

Video: Evde yemek yapıp satarak nasıl para kazanılır?

Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapın!

Ufak çaplı bir araştırma ve birtakım ufak deneme sonucunda rahatlıkla profesyonel olabileceğiniz bu alanda, firmalarla anlaşma sağlayarak onlar adına seri üretim yapmanız da oldukça mümkün. Ancak her alanda olduğu gibi yine bu alanda da emek vermeniz gerekiyor.

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışanlara Zam Müjdesi Geldi! Sıcak Saatler Yaşanıyor...

Bunların dışında satış yapabileceğiniz alanlar şöyledir:

  • İnternet sitelerine koyarak satış yapabilirsiniz.
  • Kendinize ait bir dükkan açarak satış yapabilirsiniz.
  • Mümkünse seyyar olarak sokaklarda satış yapabilirsiniz.
  • Bazı firmalarla uzlaşarak satış yapabilirsiniz.

Bu alanda kazanç yapabilmeniz için iyi bir girişimci olmanız yeterli olacaktır.

Temizlik Hizmeti Verin!

Temizlik firmalarının çok gelirli işletmeler olabildiğini her insan biliyor. Fakat çoğu insanın bilmediği, temizlik firmalarının da kendi içinde ayrılıklar yaşamaları. Organik temizlik hizmetleri sunan firmalarla bugün temizlik, alana toksik atıklar salmayan ve alana zararı dokunmayan ürünlerle yapılıyor.

Hem sıhhatli yaşam prensibinden kopmayan aynı zamanda iklim krizinin bütün evreni tehdit ettiği bir dönemde ortama zarar vermekten uzak duran bireylerce tercih edilen yeşil temizlik hizmetleri, sizlerin de gelir yolu olabilir.

Danışmanlık Hizmeti Verin!

Dönemimizin en kazançlı seçenekleri arasında dikkat çekenlerden bir diğeri ise danışmanlık hizmeti. Evet, sizler de az masrafla yapılabilecek bu işi yapmayı istiyor olabilirsiniz. Ufak bir ofise sahip olarak danışmanlık hizmetinde bulunabilir veya ilk adımda internetten danışmanlık hizmetinde bulunarak kendinize bir müşteri kitlesi yaratabilirsiniz.

Elbette başlıca hangi kesimde hizmet sunacağınıza karar vermeniz gerekiyor çünkü bu zamanda birçok çeşitte danışmanlık hizmeti sağlanıyor ve insanlar güvenebilecekleri danışman bulmakta zorluk çekiyor. Bundan dolayı danışmanlık işine girmeden evvel detaylı bir araştırma yapmaya ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. İş hayatınızda bol kazançlar.