İster balkon ya da terasınız ister bahçeniz olsun, evde keyif yapmak için açık bir alana sahipseniz çok şanslısınız. Peki düşlediğiniz bahçeye ya da terasa sahip misiniz? Kafanızı dinlemek ya da sevdiklerinizle çok daha eğlenceli zaman geçirmek için küçük dokunuşlarla hayalinizdeki alanı yaratabilirsiniz.

Baharda başlayıp, güz sonuna kadar yaşam alanımız haline gelen bahçe ve balkonlarımızı hayalimizdeki gibi keyifli hale getirmek için geç değil. Minik ışıklar, mumlar, renkli şemsiyeler, ahşap şezlonglar, çiçekler, daybed’ler, rahat kanepeler… Bu alanı nasıl dekore edeceğiniz hayal gücünüze ve ruh halinize kalmış. Aileniz ve sevdiklerinizle hem huzur bulacağınız hem de eğlenceli vakit geçireceğiniz bir bahçe için size bir kaç kolay fikir sunuyoruz. Eğer bahçem yok diye üzülüyorsanız, balkon ve teraslarınızda da küçük dokunuşlarla büyük fark yaratabileceğiniz önerilerimizi de sıraladık.

Hamakta sallanın

Ağaçlarının altına hafifçe sallanarak dinlenme fikri çok rahatlatıcı değil mi? İçinizdeki çocuğu da heyecanlandıracak bir fikir, hamak… İki ağaç arasına asacağınız hamakta kitabınızı okuyabilir ya da akşam üstü şekerlemesi yapabilirsiniz. Eğer balkonunuz müsaitse, oraya hamak asmak da mümkün. Piyasada kendi başına ayakta duran stantlı rattan hamaklardan makrome versiyonlarına kadar çeşit çeşit hamak bulabilirsiniz.

NE? NASIL?  Online market alışveriş uygulamaları nasıl kullanılır?

İzleyin: BABAMLA BİRLİKTE BAHÇEYE HAMAK YAPIYORUZ

Açık hava sineması kurun

Bahçenizde yeterli alan varsa, hoş bir açık hava sineması yaratabilirsiniz. Öyle gözünüzde büyütmeyin, ihtiyacınız olan bir büyük beyaz çarşaf, USB takılan mini bir projektör ve hoparlör… Üzerine uzanmak için pikeleriniz ve yastıklarınız da varsa, değmesinler keyfinize.. İsterseniz açık hava sinemanızı ahşap şezlonglar, daybed’lerle daha rahat ve konforlu hale getirin.

Sebzeleri evinizde yetiştirin

Bahçenizde küçük bir alanı, balkonunuzun bir köşesini yeşil alan olarak belirleyip sebzelerinizi evde yetiştirebilirsiniz. Bazılarının gözünü korkutsa da, bahçe/balkon tarımı sanıldığı kadar zor değil. Bahçenizde belirlediğiniz alanda iyi bir toprağa tohum ekin, düzenli olarak sulayın ve büyümesini izleyin. Balkonda ise saksılarla istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Video: Hobi Bahçesi Düzenleme

Keyfinizi kışın da sürdürün

Çardakları seviyorsanız, size iyi bir alternatif sunuyoruz. Özellikle kışları bahçe keyfinizi sürdürmenizi sağlayacak yapay iglolar… Eskimoların zorlu hava koşullarına dayanmak için yaptıkları igloo’lardan ilham alan bu tasarım açık hava yaşamına yeni bir boyut kazandırıyor. Çardak, sera veya oyun evi olarak kullanılabilecek bahçe iglolarını Berlin merkezli marka Garden Igloo sunuyor.

NE? NASIL?  Ütü yapmanın püf noktaları nelerdir?

Çiçeklerle kaplı pergolalar

Bahçeyi bahçe yapan yemyeşil çimleri ve rengarenk çiçekleridir. Ekeceğiniz çeşit çeşit çiçekler, dikeceğiniz ağaçlarla bir cennet bahçesi yaratabilirsiniz. Eğer daha samimi bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, ahşap pergolalara çiçeklerle kaplamayı da düşünün. Küçük alanlarda, balkon ve teraslarda ise dikey bahçe ve saksılardan yararlanın. Son zamanlarda popülerliği artan dikey bahçe aksesuarları ile balkonunuzda pekçok çiçek hatta kendi sebzelerinizi bile yetiştirebilirsiniz.

Balkonda bahçe görüntüsü

Bahçeye sahip olmayanların sıkça başvurduğu çözümlerden biri de balkon ve terasları bahçe gibi düzenlemek. Küçük alanlarda ferah bir ortam yaratmak için yerden tasarruf etmeye bakın. Mobilya boyutlarını biraz küçük tercih edin. Masa ve sandalyeleri katlanır versiyonlarını seçin. Balkonunuzu renklendirmek için yer karolarını maviye duvarları beyaza boyayak, Santorini havası yakalayabilirsiniz. Evde kullanmadığınız mobilyalarınızı sprey boya ile yeni bir hava kazandırıp, balkonda değerlendirebilirsiniz.

NE? NASIL?  Gizemli Şeytan İncili Nedir, Nerede Saklanıyor?

Seyredin: Bahçe ve balkona hangi türde çiçekler dikmeliyiz?

Işık ve gölge oyunu

Bahçe ve balkonlarda gündüzleri gölgeli bir alanın olması, geceleri de hoş bir ışık olması şarttır. Renkli ve neşeli baskılara sahip şemsiyelerle istediğiniz eğlenceli ortamı yaratmak çok daha kolay. Pergolalara asılan perdeler de hem mahremiyet hem de serin bir gölgelik sağlayabilir. Güneşin batışını izledikten sonra da fenerler, led mumlar, loş bahçe ışıkları ile aydınlattığınız bahçe ve balkonunuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Yıl başından yıl başına dolaptan çıkardığınız mini led salkım ışıkları da kullanmayı düşünün.