Dinlenmek ve kendinize zaman ayırmak için en iyi yollardan biri bir hobiye sahip olmak. Hobiler yeni şeyler öğrenmenize, stresi azaltmanıza ve yeteneklerinizi keşfetmenize yardımcı olur. Üstelik ortaya çıkan çalışmaları sevdiklerinize hediye edebilir ya da küçük bir girişimle sosyal medya üzerinden satışını yapabilirsiniz.

Günlük rutinimiz içinde mutlaka kendimize zaman ayırmamız ve bir mola vermemiz ruhsal ve bedensel sağlığımız için büyük önem taşıyor. Ancak kendimize zaman ayırmayı önceliklerimiz arasına koymakta zorlanıyoruz. İşte yeni bir hobi edinmek bunu yapmanın bir yolu olabilir. Kim bilir belki uzun vadede hobinizi işiniz haline bile dönüştürebilirsiniz.

Hobi denince aklımıza müzik aleti çalmak, puzzle yapmak, origami, mum – sabun yapmak, yabancı dil öğrenmek, yoga yapmak ya da gönüllü işlere yönelmek geliyor. Bunlara son yıllarda blog açmak, telefonla yemek fotoğrafçılığı yapmak, podcast yapmak gibi daha dijital bazı uğraşları da ekleyebiliriz. Üstelik hangi hobiye yönelirseniz yönelin, internette bulacağınız ücretsiz videolarla bu yeni uğraşınızın inceliklerini uzmanlarından öğrenebilirsiniz. Biz de sevdiklerinize harika bir hediyeye dönüşebilecek, belki de uzun vadede online satışla işe dönüşebilecek bir kaç öneri sıraladık…

NE? NASIL?  Küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Kanaviçe takılar

Anneannelerimizin hobisi büyük bir geri dönüş yaptı. Kanaviçenin en güzel tarafı başlar başlamaz, belirlenen şablona bağlı kaldığınız sürece, ortaya mutlaka harika bir çalışma koymanıza imkan tanmasıdır. Günümüzde bu desen ve şablonları internetten indirilebilir, malzemeleri kolayca bulabilirsiniz. Eliniz alıştıktan sonra minyatür etamin çalışmaları yapabilir ve bunları kolye, küpe, bilezik olarak tasarlayabilirsiniz. Ayrıca ünlü ressamlarının tablolarını kanaviçe olarak işlemek de nefes kesici işler ortaya koymanızı sağlayabilir.

İzleyin: Kanaviçe İşlemeli Kolye YAPILIŞI / Kanaviçe Kolye Nasıl Yapılır?

Piksel sanatı ile tablolar

Kanaviçe ile aynı mantıkta başka bir hobi de piksel sanatı… Bu hobi de yine benzer şekilde belirli bir şablona bağlı kalarak ancak dikiş yerine boncuklarla yapılıyor. Bu sanat için ihtiyaç duyduğunuz şablonları internetten indirebilir ya da çeşitli uygulamalarla kendi şablonunuzu kendiniz kolayca oluşturabilirsiniz. Yeni başlarken hazır piksel sanatı kitlerini internetten bulabilirsiniz. Nostaljil bir hava yaratmak için Nintendo, Super Nintendo, Super Mario figürlerini kullanabilir ve oyunsever arkadaşlarınıza, çocuğu olan arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.

NE? NASIL?  İŞKUR Personel Alımları Başladı! KPSS Şartı Olmadan Binlerce Personel Alınacak!

Video: Renkli Boncuklar ile Piksel Sanatı

Sulu boya ayraçlar

Anaokulundan bu yana bildiğimiz ama muhtemelen bir hobiye dönüştürmeyi düşünmediğiniz bir hobi sulu boyama. Oysa yapması kolay, malzemelerine ulaşması kolay, pahalı olmadığı gibi her yerde yapılacak renkli ve neşeli bir hobi… Çizim yeteneğiniz olmadığını düşünüp de uzak duruyorsanız, beğendiğiniz resimlerin çıkışını alın, otokopili kağıtla resim kağıda geçirin ve üzerinden sulu boyama yapın. Sevdiklerinize sulu boya ile yapacağınız ayraçlar da her gün onlarla olmanızı sağlayacak.

Kaligrafiyle süslenmiş defterler

Kaligrafi öğrenebileceğiniz güzel bir hobidir. İster Osmanlı tarihinin de bir parçası olan hat sanatına ister modern kaligrafi tekniklerine yönelin, internette izleyebileceğiniz yüzlerce video bulunuyor. Tabii ki bir kaligrafi uzmanının atölyesine katılmak çok daha keyifli olacaktır ancak evinizden de bu sanatın temel tekniklerini öğrenebilirsiniz. Sonrasında sevdiklerinize özel mesajlarla süsleyebileceğiniz günlükler, ajandalar, not defterleri tasarlayıp onlara hediye edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Bahçemizde hangi bitkileri yetiştirebiliriz?

Seyredin: Siyah defterde metalik kaligrafi nasıl yapılır?

Kilden aksesuarlar

Bu hobileri ilgi çekici bulamadıysanız, neden seramik denemiyorsunuz? Ellerinizi kullanmayı seviyorsanız sizin için ideal bir hobi olabilir. Üstelik günümüzde hava ile kuruyan killer ile evde kilden aksesuarlar, dekoratif objeler, takılar yapmak çok kolay. İsterseniz evdeki fırın ile kurutma yapacağınız farklı kil türleri ile de çalışabilirsiniz. Tasarlayacağınız tabakları, takıları, vazoları da ister hediye edin, ister internetten satışa sunun.

İzleyin: KİL BROŞ YAPIMI – DIY Clay Brooches