Salon bitkileri dediğimiz bitkiler hobi severler tarafından ev ve iç mekan dekorasyonlarında oldukça sık kullanılır. Bu bitkiler, yoğun güneş ışığına maruz kalmaması gereken bitkilerdir. Hatta bazıları floresan ya da normal ışık altında bile büyüyebilirler. Genel bir kanı olan bitkilerin güneş görmesi işte bu çiçekler için şart değildir. Bunlar, büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Yeterli miktarda güneş ışığı olmasa da güzelce büyüyebilirler. Bu bitkiler için salon veya evin herhangi bir yeri seçilmelidir fakat seçilen yer, gölge alan bir yer olmalıdır. Az miktarda ışığa hemen uyum sağlayabilen bu bitkiler hanımların gözde tercihlerindendir. Bitkilerin en önemli ihtiyacı olan su ve güneş ışığı, doğru oranda verilmezse bitki zarar görür. İşte eğer bu bitkilerden biri güneş ışığından hoşlanmıyorsa o zaman bitkinin ölmesine sebebiyet vermiş oluruz. Bu bitkiler, karanlık ortamda daha mutlu oluyorlar. Eviniz fazla güneş görmüyor diye üzülüp çiçek almaktan vazgeçmeyin. Eviniz fazla ışık almasa da güneş görmemesi gereken bitkiler sayesinde siz de evinizde bitki bakabilirsiniz. O bitkilerden sizler için derlediklerimiz:

Şans Palmiyesi Bitkisi

Evde yetiştirebilecek bir salon bitkisi olmakla birlikte yaklaşık 50 çeşidi mevcuttur. Bakımı kolaydır, ara sıra budar ve düzenli sularsanız sizinle iyi geçinir. Bu bitki direk güneşten uzak bir yere konumlandırılmalıdır. Ayrıca fazla su da istemeyen bir bitkidir ve oldukça hızlı büyür. Dolayısıyla kökleri de hızla çoğalır ve toprağa yayılır. Havadar yere konulmakla birlikte saksı seçiminde de büyükleri tercih etmeyin. Dallarını tekrar ekerek budayabilir, çabuk köklenmesini sağlayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Kriptopara madenciliği nasıl yapılır? Karlı mı?

Video: 40 m2’lik evde bitki yetiştirmek | Salon bitkilerine nasıl bakılır?

Zambak Bitkisi

Az güneşli ortamları seven bu süs bitkisi, güneş ışığına karşı bir yerde tutulmamalıdır. Pencerenize veya evinizin girişine koyabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı bitkiye zarar verecektir, hatta yapraklarının yanmasına sebep olur. Zambak salon bitkisinin bir özelliği havadaki zehirli gazları temizlemesidir. Çok sulamayın ve toprağının hafif nemli olmasına özen gösterin.

Ananas Bitkisi

İç mekanda yetiştirmek için var olan mükemmel bitkilerden biridir. Bunun da çok fazla çeşidi vardır ve tropikal bir bitkidir. Floresan lamba ışığında bile büyüyen bu bitki, az su ister. Toprağı kesinlikle nemli olmalıdır. Hava bitkisi olarak da anılmaktadır. Bitkinin bakımı kolaydır saksı tercihinde de küçük ve tahta bir saksı tercih edilmelidir. Çiçek açmasını istiyorsanız toprağını sürekli nemli tutmaya özen gösterin.

Eğrelti otu

İnsan saçlarına benzeyen Eğrelti otu, dal ve yaprakları ile salonunuzda gayet marjinal bir duruş sergiler. Lamba ışığına yakın olmakla birlikte kesinlikle fazla su verilmemelidir. Doğrudan güneş ışığından koruyun ve sıcaklık yayan radyatör, soba, klima gibi ısıtıcılardan uzak yerde muhafaza edin.

Damat Dili

Diğer adı yılan bitkisi olan bu bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Uzun süre dayanıklı bir salon bitkisi olmakla beraber loş ışıklı ortamları sever.

Salon Palmiyesi

En popüler palmiye çeşitlerinden biri olan Salon Palmiyesi ile salonunuzu süsleyebilirsiniz. Her ortama uyum sağlayan güzel bir bitkidir. Loş ve hafif karanlık yerlerde yetiştirmek için gayet uygundur. Işığa çok ihtiyaç duymamaktadır ve ilkbahar mevsiminde küçük sarı çiçekler açmaktadır. Su az da olsa ara ara verilmelidir. Palmiye çeşitlerinden şemsiye palmiyesini de iç mekan bitkileri için tercih edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Evde kaktüs bakımı nasıl yapılır?

Peygamber Çiçeği

İç mekanlarda uzun süre yaşayabilen bitkilerden biri de Peygamber çiçeğidir. Ortamdaki karbondioksiti temizleme özelliği vardır. Az su ile sulanır ve muhakkak gölgede durmalıdır.

Deve Tabanı

Yine hanımların en çok tercihi ettiği ev bitkilerinden biri Deve tabanıdır. Zayıf ışık koşullarına hemen adapte olabilir. Toprağı devamlı nemli olmalı asla ıslak olmamalıdır. Sulama işlemini yapraklarına su püskürterek gerçekleştirmelisiniz.

 

Eğreltiotu bitkisi

Yapraklarını asla dökmeyen bu bitki diğer salon bitkileri gibi güneşe maruz kalmamalıdır. Asit içerikli toprakta yetişmektedir ayrıca toprağının hafif nemli de olması gerekir. Kış aylarında çok sulamayınız sularken yapraklarına püskürterek sulayın. Böylece nem seviyesini korumuş olursunuz.

Duvar Sarmaşığı

Bu salon bitkisinin yaprakları küçük ve koyu yeşil renktedir. Sarmaşık çeşidi içerisinde yer alır. Çabuk büyür aynı zamanda sık dallar verir. Yaprakları her yüzeye yapışabileceğinden uygun bir ortamda yetiştiriniz.

Dua Bitkisi

Güneş görmemesi gereken bitkiler içerisinde yer alan Dua bitkisi, iç mekan bitkilerindendir. Hafif gölgelik yerlere koyabilirsiniz. Toprağı nemli olmalı ve tıpkı Deve tabanı gibi yapraklarına su püskürterek sulayınız. Kışın 10 derecenin altında yaşayabilen bitki, yazın ise ılık ortamları sever. Diğer bir özelliği de adından mütevellit evinde bu bitkiyi yetiştirenin duasının kabul olduğuna inanılır. Toprağının kumlu ve hafif ot karışımlı olması gerekir, saksılarının ise 2-3 cm büyüklükte olması tercih sebebidir. Saksı ve toprağın değişimini de bahar mevsiminde yapmak daha iyi olacaktır.

NE? NASIL?  Küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır?

Salon Sarmaşığı

Salon sarmaşığı bulunduğu odanın havasını temizleme özelliğine sahiptir. Göz tansiyonu, katarak rahatsızlığınız varsa, gözleriniz sulanıyorsa aynı zamanda bunları önler. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ve büyümeye başladığında başka bir saksıya alın. Florasan ışıkla yetişmeye de uygun bir bitkidir.

Gümüş Bitkisi

Dayanıklı plantasyonların içerisinde yer alan Gümüş bitkisi, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Yeşil ve uzun yaprakları vardır. Bu bitkinin yanında başka eşya olmaması gerekir çünkü eğer ki eşyalar yapraklarına değerse yaprakları solar. Sıcak günlerde bitki suya daha çok ihtiyaç duyacaktır ve böyle durumlarda bolca sulanmalıdır. Soğukta daha az sulamanız gerekir, kışın da çeşmeden soğuk su vermeyiniz. Oda sıcaklığında su vermeniz daha faydalı olacaktır.

Saydığımız ve detaylandırdığımız bu iç mekan bitkilerinin yanında isimlerini bilmeniz gereken diğer güneş görmemesi gereken bitkiler ise şunlardır:

  • Çin herdemyeşili
  • Duvar sarmaşığı
  • Paşa kılıcı
  • Difenbahya
  • Kurdele çiçeği
  • Platycerium
  • Topçu çiçeği

Sizler de isimlerini sıraladığımız bu bitkiler sayesinde evinizde veya ofisinizde kısacası güneş görmeyen yerlerde de bitki yetiştirebilirsiniz.