Çiçekler günlük hayatımızda güzel koku ve görünümleriyle bize eşlik eden bir canlı türüdür. Evde, balkonda, bahçede yetiştirmek için onlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Çiçek bakımı oldukça hassas bir konudur. İnsanların geneli ‘’çiçek yetiştirmek ne kadar zor olabilir ki’’ gibi bir düşünceye sahiptir ancak eğer evinizde bir tane bile çiçek yetiştirdiyseniz bunun sulamaktan çok öteye gittiğini bilirsiniz.

Evimizin her odasında ayrı bir hava yaratan çiçekler ortama enerji yayarak sizin mutlu olmanızı sağlar. Çiçek yetiştirme konusunda özellikle bayanlar daha çok ilgililer ve ev dekorasyonunda onlar için çiçekler vazgeçilmezdir

Çiçek yetiştirmek zamanla sizde hobi olarak kalır ve onları sulamak saksılarını değiştirmek sizin için çok zevkli bir hale gelir. Sakinliği seven bir insansanız size tavsiyem yeşil ve mavi tonlarında olan çiçeklerin bakımını üstlenmelisiniz bu sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Daha enerji dolu bir insansanız kırmızı tonlu çiçekler size daha faydalı olur.

Video: Havayı Temizleyen Ev Bitkileri

Evde Çiçek Kullanım Önerileri

Evinize çiçek alırken çiçeği koyacağınız odanın yapısı önemlidir. Bazı çiçekler güneşi direk almayı sever bazılarına ise sadece gün ışığı yeterli olur bu yüzden aldığınız çiçek türünün bu iki unsurdan hangisini sevdiğini bilmek oldukça önemlidir. Örneğin orkideler, direk güneş ışığına maruz kalınca zamanla kurur ve ölür orkide için gün ışığı çok önemlidir. Bundan dolayı orkideler daha hassas bir bakım ister.

NE? NASIL?  İyi Bir Uyku Çekmenin Yöntemleri Nelerdir! Yatağınızı Toplamak Sandığınız Kadar Sağlıklı Olmayabilir!

Çiçeğinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız koyacağınız oda ortamıyla uyumlu olmasını dikkate almalısınız böylelikle çiçeğiniz odanızda daha güzel bir görünüme sahip olur.

Bayanların vaktinin çoğunu mutfakta geçirdiğini göz önüne alırsak burada kişi canlı çiçekleri tercih ederse ortama yayılan enerji ile daha mutlu olacaktır.

İzleyin: Bakımı Kolay Ev Bitkileri!

Evde Yetiştirilebilecek Çiçek Türlerine Örnekler

Orkide

Çok narin ve zarif çiçekler olarak ön plana çıkan orkideler şık duruşları ile evinizin havasını değiştirir. Birbirinden güzel renkleri ile hepimiz onların ömürlerinin daha uzun olmasını isteriz, bu yüzden orkide bakımına çok dikkat etmeliyiz. Orkide bakımı da kendi gibi narin olmalıdır. Orkide aldıktan sonra öncelikle onu yerleştireceğimiz yer çok iyi olmalı çünkü orkideler güneş ışığını direk almayı sevmezler ama aydınlık ortam onları çok mutlu eder. Ayrıca orkideler çok sıcak veya çok soğuk ortamı da sevmez. Orkideleri haftada 1-2 kez sulamak yeterli olur arada yapraklarını silmekte sağlıklıdır.

NE? NASIL?  Arı soktuğu anda ne yapmak gerekir?

Menekşe

Genellikle evimizde sıra sıra dizili olan menekşeler her gün rengarenk çiçekleriyle bize enerji verir. Öyle ki bazı insanlar yetiştirmeye doyamaz evin her köşesinde bulundurur. Peki sağlıklı bir menekşe nasıl yetiştirilir?

Menekşe yetiştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur onu doğru ortama yerleştirmek. Menekşeler aydınlık ortamı çok severler ancak orkideler gibi onlarda direk güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmazlar. Nemi çok seven menekşelerin toprağını da susuz bırakmamalıyız ve özellikle çiçeklerine ve yaprağına suyu dökmeden sadece toprağına dökmeliyiz.

Sulukent

Sulukent bakımı son zamanlarda çok ön plana çıkmıştır. Bakımı da oldukça kolay olan ve herkesin rahatlıkla yetiştirebileceği bir bitki türüdür ve evinizin mutfağında ayrı bir hava yaratır. Sulukent sulamasını fazla yapmayın çünkü bu tür bitkiler suyu çok sevmez.

Kalanchoe

Türkiye’de Kalanşo çiçeği olarak geçen bu çiçek renkli görünümüyle evinizin bütün havasını değiştirir. Kırmızı, turuncu, sarı ve pembe çiçek renkleriyle size mutluluk ve huzur verir ayrıca bu çiçek sulukent ailesi içerisinde yer alır. Bakımı çok kolay fakat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu çiçekler aydınlık ortamı çok sever evde yetiştirecekler çiçeği havalandırmalı ve gün ışığını tercih etmeli.

NE? NASIL?  Sesli kitap dinlemek faydalı mı?

Küpe Çiçeği

Küpe çiçeği narin dalları olan bir süs bitkisidir. Çiçeği aşağı doğru sarktığından dolayı Türkiye’de küpe çiçeği olarak bilinir. Mor, pembe, kırmızı, beyaz renklere sahip olan bu çiçek balkonunuzda güzel görünüme sahip olacaktır. Fazla su bitkinin çiçek açmadan tomurcuklarını dökmesine sebep olur. Küpe çiçeği için budamada çok önemlidir ve budaması kış aylarında yapılmalıdır.

Begonya

Rengarenk çiçekleriyle evinizde güzel görünüme sahip olan begonyalar rüzgarı sevmezler. Evinizin salonunu için güzel bir tercih olur. Beyaz, kırmızı, mor, turuncu, pembe renkleriyle dikkatleri üzerine çeker. Sabah güneşini çok seven bu çiçek türü güneşi aldıktan sonra gölgeli ortamı tercih eder. Suyu sever ancak tabanında su birikmesi kökünü kurutur.