Günümüzde özellikle anneler çocuklarını doğal ürünlerle büyütmek için büyük çaba sarfediyor. Temizlik, her zaman çok önemli bir yere sahip olduğu için kullanılan temizlik malzemeleri de oldukça önem gösteriyor. Genel olarak ev ve kişisel bakım olarak yapılan temizlikte pek çok farklı temizlik maddesi kullanılması gerekiyor. Bunun nedeni ise her temizlik malzemesinin ayrı ve farklı içeriğe sahip olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca kimyasal içerikli olan temizlik ürünlerinin bir arada kullanılmasından kaynaklı olan tepkimeye girmesiyle temizlik yapan kişinin sağlığı olumsuz yönde etkileniyor. Günümüz koşullarında insanların, kimyasal içerikli ürünler kullanmakta kaçınması pek çok kişiyi geleneksel temizlik yöntemlerine yöneltiyor. Bu nedenle geçmiş yıllarda hem kişisel bakım hem de genel ortam temizliği için kullanılan sabun kullanımı yaygınlaşıyor. Eğer sizde kendi yaptığınız sabunları kullanmak isterseniz evde kendi imkanlarınızla sabun nasıl yapılır? Konusunda tüm bilgileri detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İzleyin: Sıvı sabun mu, yoksa katı sabun mu? Hangisi daha sağlıklı?

Evde Kalıp Sabun Yapımı

Evde yapılabilecek ürünlerin ne kadar fazla olduğunu çeşitli uygulamalarda görebiliyoruz. Ancak evde kalıp olarak yapılan sabunların yapımının imkânsız olduğu gibi bir düşünce pek çok kişiyi evde sabun yapmaktan uzaklaştırıyor. Elbette kalıp sabun yapmak için gerekli teknik malzemeler bulunuyor. Ancak kalıp sabun yapmak zor bir işlem değildir. İlk olarak yeterli miktarda sabun bazını benmari usulü eritip daha sonra çeşitli kokular ve boyalar kullanarak renklendirip kokulandırabilirsiniz.

NE? NASIL?  En karlı küçük işletme fikirleri nelerdir?

MUTFAKTA YEMEK DEĞİL SABUN YAPIYOR!

Organik tavuk, doğal meyve sebze derken, şimdi de doğal sabunlar moda.  Peki doğal sabun evde nasıl yapılır? Merve Güner çocuklarına piyasada bulunan ürünleri kullandırmak istemedi. El emeği, göz nuru ile doğal sabunlar yaptı. Aşağıda Merve Güner’in marifetli ellerinden çıkan doğal sabunları nasıl yaptığını izleyebilirsiniz.

Video: Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Sıvı Sabun Yapımı

Evde sıvı sabun yapmak katı sabun yapmaktan daha kolay ve daha bereketli bir şeydir. Evde yaptığınız sıvı sabunu pek çok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Evde sıvı sabun yapmanız için kalıp sabun, rende ve su yeterli olacaktır. Kalıp sabunu rendeleyip yeterli miktarda su ile kaynatın. Daha sonra sıvı sabununuzun donmasını istemiyorsanız içerisine biraz zeytinyağı ilave etmelisiniz.

Sabun Yapımında Kullanılacak Kokular

Sabun kullanımında kişiyi çeken ilk şey hiç şüphesiz kokudur. Aslında bu durum genel anlamda pek çok şey geçerlidir. Sabun yapımında kullandığınız kokular sayesinde her kullanımda o kokuyu duyacaksınız. Sabun yapımında kullanılan kokular şunlardır:

 • Lavanta yağı
 • Gül yağı
 • Yasemin yağı
 • Bergamot yağı
 • Sümbül yağı
 • Zerdeçal yağı
 • Sandal ağacı yağı
NE? NASIL?  Etkili CV nasıl hazırlanır? İndirilebilir özgeçmiş örnekleri

Bu güzel kokulu ve tedavi edici etkisi olan yağları hem kalıp sabun hem de sıvı sabun yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sabun Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle kalıp sabun yapılırken mümkünse sabunun üzerinde baloncuklar oluşmaması için sabun kalıbına spreyle kolonya ya da alkol sıkılmalıdır. Ayrıca sabun yapımında iyi eritme ve soğutma işlemi yapmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Sabun Nedir?

Temizlik ürünlerinin arasında hiç şüphesiz en geleneksel olanı sabundur. Sabun, genel olarak kullanılan bir temizleyici üründür. Sabunun pek çok kullanım alanı olduğu için geleneksel temizlikte kendine önemli bir yer elde etmeyi başarmıştır. Sabun içerik olarak günümüzde kullanılan temizlik ürünlerden daha farklıdır.

Sabun ürünleri barındırdığı kimyasal bakımından oldukça az olan temizlik ürünüdür. Aynı zamanda hiç kimyasal bulunmayan bir sabun kullanmak isterseniz kendiniz yapabileceğiniz gibi dışarıdan da temin edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Mobil uygulamalardan nasıl para kazanılır?

Sabun Nerelerde Kullanılır?

Sabun kullanımı son yıllarda oldukça azalmış durumdadır. Bu durumun nedeni olarak oldukça çeşitli ve etkili olan kimyasal ürünleri gösterebiliriz. Ancak sabun kullanmak istiyorsanız tüm temizlik alanlarında kullanabilirsiniz. Sabunun kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • El ve yüz temizliği
 • Vücut temizliği
 • Saç temizliği
 • Çamaşır temizliği
 • Halı ve koltuk temizliği

Sabunlar bu ve bunun gibi daha pek çok alanda kullanılıyor. Ayrıca kişisel bakım temizliğinde kullanılan sabunu, ev ve eşya temizliğinde asla kullanmamanız gerekiyor.