Her bahçe sevenin aklına “bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler nelerdir?” sorusu mutlaka gelmiştir. Her bahçe sahibi, bahçesinin daha güzel ve renkli görünmesi için birçok bitki yetiştirmek ister. Bu aslında günün stresinden ve hayatın sıkıcı süreçlerinden de uzaklaşmanın en güzel yoldur. Bahçelerde toprağa dokunmak, bitkiler ile vakit geçirmek ve bitkilerin gelişimini günden güne izlemek insana huzur ve mutluluk verir.

Ancak bahçelere dikilen her bitki kusursuz bir şekilde uyum sağlayamaz. Bu noktada bahçede yetiştirilecek olan bitkileri bilmek gerekir. Her bitki birbirinden eşsiz çiçekler ile süslenir. Kimi bitki yapraklarını kış aylarında dökerken kimileri ise yıl boyu yeşil kalır. İşte sizlere bahçede yetiştirilmesi mümkün olan birbirinden eşsiz ve güzel bitkiler;

Karanfil

Karanfil bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler arasında en çok tercih edilenlerden bitkilerden birdir. En ünlüsü ve popüler olanı bahçe karanfili olarak bilinir. Bakımı son derece kolay olan bu bitkinin su ile arası pekte iyi değildir. Az su ile kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ancak çok sıcak yaz aylarında sulama bir miktar arttırılmalıdır. Aynı zamanda günün bir kısmında güneş alması da eşsiz çiçeklerini açmasına yeterli olur. Karanfil, eşsiz bir görünüme ve oldukça şık bir görsel yapıya sahip olmasının yanı sıra bahçe bakımı için en kolay bitkiler arasında yer alır.

İzleyin: Kokulu Bodur Karanfil Yetişme, Bakım ve Özellikleri

Sardunya

Kelimenin tam anlamı ile yaz aylarının çiçeği olan sardunya bahçelere renk katar. Birçok farklı renkte olabilirken, bakımı ve bahçede yetiştirilmesi de oldukça kolay bir bitkidir. Aynı zamanda güneş ışığına da çok fazla ihtiyaç duymazlar. Bu sayede yarı gölge alanlarda dahi renkli çiçekleri ile görsel bir şölen oluştururlar. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarında toprağının nemli kalması gelişimini olumlu yönde etkiler. Bununla birlikte ev yapımı gübreler ile büyümesi bir hayli hızlandırılabilir.

NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili bitkisel çözümler hangileridir?

Lavanta

Lavanta bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler arasında en güzel kokuya sahip olanıdır denilebilir. Eşsiz mor rengi ve muhteşem kokusu ile lavanta bahçeye sadece güzellik değil, muhteşem bir ferahlıkta katar. Uzun ömürlü bir bahçe çiçeği olan lavanta, aynı zamanda bakımı çok kolay olan bir bitkidir. Fazla bakım ihtiyacı duymaz ve kendi kendine gelişir. Lavanta güneşten hoşlanan bir bitkidir. Eşsiz çiçeklerini açıp, muhteşem kokusunu yayabilmesi için mutlaka doğru güneş ışığını almalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak sulanmalı ve toprağının kurumadan çatlayacak şekle gelmesi önlenmelidir.

Video: Lavanta Çiçeği Ekimi ve Çoğaltma Yöntemi

Ortanca

Son derece hoş bir görünme sahip olan ortancalar renkli yapıları ile bahçeleri süslemeye bayılırlar. Ortancaları yaygın olarak bahçelerde görmek mümkündür. Birçok farklı renkte olabilirler. Beyazdan maviye, kırmızıdan sarıya kadar çok farklı renklerde karşımıza çıkan bu çiçekler toplu olarak bir bahçede bulunduklarında eşsiz bir görsel sunmaktadırlar. Bakımında birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Ne çok sıcak ne de çok soğuk havalardan hoşlanır. Bu yüzden bahçeye dikiminde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda ortancalar yaz aylarında mutlaka bol su ile sulanmalıdır. Toprağının kurumasına izin vermek olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

NE? NASIL?  O Ülkede 6 Ay Boyunca Güneş Batmıyor!

Video: ORTANCA BAKIMI HAKKINDA HER ŞEY

Begonya

Adını daha çok ev içerisinde saksılarda bakılan bitkiler ile duyduğumuz begonya, aslında bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler arasında yer almaktadır. Birçok farklı türü ve çeşidi bulunan begonya bakımı kolay bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymazlar ve bununla birlikte düzenli bir sulama gerektirirler. Bahçenin yarı gölge alanlarına ekilebilir. Bu alanlarda hızlıca gelişerek minik ancak bir o kadarda güzel çiçeklerini açacaktır.

İzleyin: Begonya Çiçeği Bakımı. Beyonya Çiçeğimi Buduyorum/Hangi begonya Çiçeği budanır

Hanımeli

Kokusu ile meşhur olmuş olan bu çiçeği neredeyse her bahçenin kapısında görmek mümkün. Son derece dayanıklı bir bitki olan hanımeli eşsiz kokuya sahip birçok çiçek açmaktadır. Bu çiçeklerin kokusu insanı her zaman çocukluğu götürmektedir. Hanımeli ile hatırası olmayan çok az insan vardır. Çünkü sarmaşık şekilde büyüyen türleri her evin ya da bahçenin kapısına mutlaka dikilmiştir. Hanımeli bakımı son derece kolay olan bitkiler arasında yer almaktadır.

Düzenli bakım, düzenli sulama ve özenli bir budama işlemi ile çok büyük boyutlara ulaşabilir ve üzerinde yüzlerce çiçek barındırabilir. Özellikle rüzgarın esintisi ile gelen hoş kokusu her zaman insanın içini yumuşatır. Bu bitki bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler arasında ki en hoş kokuya sahip olanlardan biridir. Neredeyse her türlü toprakta ve ışıkta yetiştiği bilinmektedir. Yarı gölge alanlar ya da uzun süre güneş alan alanlar bu bitkinin gelişiminde rol oynasa da ciddi bir etmen değildir. O her zaman kendisine büyüyecek bir yol bulur. Ancak gelende dallarını güneşe doğru uzatma eğilimindedir. Yinede taze dallar daha büyümeden yön verilerek istenilen şekilde uzaması sağlanabilir.

NE? NASIL?  Evde kaktüs bakımı nasıl yapılır?

Biberiye

Biberiye, bahçemizde yetiştirilmesi mümkün olan bitkiler arasında yer alan bir diğer türdür. Birçok kullanım alanı olan biberiye bahçede daha çok güneşli alanları sever. Bu yüzden bahçeye dikilirken güneş alabileceğinden emin olunan kesimlere dikilmelidir. Bahçeye dikimi tohumdan yapılacaksa, henüz kış aylarındayken tohumlar ekilecekleri alana yerleştirilmelidir. Nemli toprakta oldukça hızlı bir şekilde gelişim gösterecek olan biberiye zaman içerisinde eşsiz çiçeklerini de açacaktır. Aynı zamanda biberiyenin birçok faydası bulunmaktadır. Bu sebepten zaman içerisinde olgunlaşan biberiye toplanarak kurutulabilir.

Çok fazla bakım gerektirmeyen bir bitki olmasının yanı sıra düzenli bakım ile çok daha hızlı bir gelişim gösterecektir. Biberiye büyümeye başladığı andan itibaren toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Ancak fazla sulama yapmamaya özen gösterilmelidir. Aynı zamanda biberiye ılıman iklimlerden daha çok hoşlanır ve kumlu toprakta daha hızlı gelişir. Ekimi yapılacak bölge buna göre seçilmelidir. Bu sayede maksimum verim elde edilirken bahçe eşsiz güzellikler ile donatılmış olur. Biberiye faydalarının yanında bahçenizde de eşsiz bir görünüm ile yerini alabilir.