Çiçek ve bitki severler evlerinde bir çok ev bitkileri bulunduruyorlar. Ev bitkileri denilince her ne kadar bazı bitkiler aklınıza gelse de günümüzde pek çok evde artık farklı ev bitkileri yetiştiriliyor. Ev bitkisinin bakımı kimine göre zor, kimine göre oldukça kolaydır. Evlerinizde alışılmışın dışında ev bitkileri yetiştirmek gibi bir fikriniz varsa son zamanlarda oldukça popüler hale gelen aloe vera bitkisini tercih edebilirsiniz.

Günümüzde birçok kişi aloe vera bitkisini daha çok bahçe ya da balkon bitkisi olarak yetiştirmeyi tercih etse de aloe vera bitkisini evinizin birçok alanında ev bitkisi olarak kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Kökeni

Her ülkenin veya coğrafyanın kendine özgü bir bitki çeşitliliği olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur. Aloe vera bitkisi son zamanlarda oldukça popüler bir bitki olsa da bu bitkinin kökeni Asya ve Uzakdoğu ülkelerine aittir. Aloe vera bitkisi yüzyıllardır Asya ve Uzakdoğu coğrafyasında üretilip çeşitli alanlarda kullanılıyor. Aloe vera bitkisinin Asya ve Uzakdoğu menşeili bir bitki olması sizi endişelendirmesin. Sizde evinizde rahatlıkla aloe vera bitkisini yetiştirebilirsiniz. Aslında aloe vera bitkisini ev ortamında yerleştirmeniz oldukça kolaydır.

NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili bitkisel çözümler hangileridir?

İzleyin: Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir ve Çoğaltılır?

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Doğada bulunan her bitkinin kendine has bir ya da birkaç şifası bulunuyor. Aloe vera bitkisinin de faydası oldukça fazladır. Aloe vera bitkisinin ülkemizde yeni yeni popüler olması bu bitkiye ait bilgilerinde yeni yeni ortaya çıkmasına neden oluyor. Aloe vera bitkisini sırf faydaları için bile evinizde yetiştirebilirsiniz.

Aloe vera bitkisinin en çok bilinen faydaları şu şekildedir:

  • Nemlendirici özelliği vardır.
  • Cildi yeniler ve besler.
  • Cilt yaralarını tedavi eder.
  • Cilt çatlaklarını tedavi eder.
  • Saçı besler.
  • Saç kepeğini önler.
  • Yara ve yanıkları tedavi eder.

Evinizde yetiştireceğiniz aloe vera bitkisinin jeli sayesinde tüm bu sorunları kısa sürede çözebilirsiniz. Aloe vera jelini, aloe vera bitkisinin içerisinden çıkarabilirsiniz.

Evde Aloe Vera Bakımı

Aloe vera bitkisi, daha çok açık alanda bakılması gereken bir bitki olduğu için evde bakımı biraz zor gibi görünebilir. Ancak evde aloe vera bitkisinin bakımı birkaç ufak püf noktaya dikkat edildiğinde oldukça basit bir hâl alacaktır.

NE? NASIL?  Gece yatmadan önce bu yiyecekleri asla yemeyin

Aloe vera bitkisine evde bakabilmeniz için önemli birkaç şey bulunuyor. Aloe vera bitkisine evde bakarken daha çok direkt güneş görmeyen fakat aydınlık ortamları tercih etmenizde yarar var. Aloe vera bitkisinin aşırı sıcak ortamlarda da bulunmaması gerekiyor. Bu nedenle aloe vera bitkisini evinizde yetiştirmek istiyorsanız daha soğuk ortamları tercih etmelisiniz.

Video: ALOE VERA BAKIMI (ÇOK DETAYLI)| Bol Yavru, Bol Jel ve Hızlı Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Eğer aloe veranızın cam önünde büyümesini ve direkt soğuktan etkilenmesini istemiyorsanız aloe vera bitkinizin üstünü bir poşet ile örterek soğuktan koruyabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımı

Aloe vera bitkinizin daha jelli ve bol yavrulu olmasını istiyorsanız yeni bir saksıya dikerken yumurta kabuklarını ve muz kabuklarını da toprağa elinizle karıştırıp toprağa eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bir paket kuru mayayı ilk can suyuna karıştırıp dökerseniz aloe vera bitkiniz daha hızlı büyüyecektir. Birde aloe veranızı böceklerden korunmasını istiyorsanız toprağın üzerine toz tarçın dökmeniz yeterli olacaktır.