Sivrisinekler gece dışarı çıkmayı severler ancak kendinizi koruyabilirsiniz. Sivrisinekleri nasıl uzak tutacağınız ve uyurken böcek ısırıklarını nasıl önleyeceğinizin püf noktalarını vereceğiz. Yaz ayları geldi ve ezeli düşmanlarımız sivrisinekler bıçaklarını bilemeye başladılar.

İzleyin: Sivrisinekten nasıl korunulur?

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Sivrisinek gelmemesini istediğiniz odaya bir saksı fesleğen koyabilirsiniz. Açık renk elbiseler tercih edin. Koyu renk sivrisineklerin barınağıdır.  Sirke kokusu da sivrisineklerin düşmanıdır. Pencere kenarına bir bardak sirke koyabilirsiniz.

Cibinlik İle Uyumayı Tercih Edebilirsiniz

Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir meta-analize göre, özellikle böcek ilacı ile yok edilen sivrisinek ağları, sivrisinek ısırıklarını önlemenin en etkili yollarından biridir. Ancak bu sivrisineği yakalayabilirseniz size güven verecektir. Aksi bir durumda ise en iyi yöntem, düzgün kullanıldığında sonuç verecek olan cibinliktir. Tüm yatağınızı boşluk bırakmadan örtebilirseniz, böcek ısırıklarını önlemenin ucuz ve güvenilir yolunu keşfetmiş olursunuz.

NE? NASIL?  Araba Nasıl Kullanılır? Araba Kullanmanın Püf Noktaları!

Bahçenizi böcek geçirmez

Evinizi ve bahçenizi sivrisineklere daha az çekici hale getirmek için elinizden gelen her şeyi yapmak iyi bir fikirdir. Kovalar, kuş banyoları veya çocuk havuzları da dahil olmak üzere mevcut olan sulardan kurtulun. Sivrisinek sulak alanlara çekilmeye meyilli bir canlıdır.

Parlak Bir Işığın Etkisi

Sivrisinekler inatçıdır, ancak özellikle akıllı değildirler ve iç güdülerini atlatmak kolaydır. Yayınlanan bir araştırmaya göre, gece sadece 10 dakika ışığa maruz kalmak sivrisineklerde ısırma güdüsünü bastırır. Gece avlanmayı seven bu canlıları ışığa maruz bırakın.

Çorap Giyin

Bunu tuhaf ama gerçektir. Araştırmalar, kokulu ayakların aç sivrisineklere tatlı parfüm gibi olduğunu söylüyor. Yatmadan önce duş almak kokudan kurtulmaya yardımcı olur ve ayaklarınızı çoraplarla örtmek size ulaşma yeteneklerini azaltır. İşte çoraplarınızla uyumanız için bilime dayalı başka bir neden daha.

NE? NASIL?  Makyaj bazı nedir? Nasıl uygulanır?

Çiçek, Meyve Kokulu Parfümler

Journal of Insect Science’da yayınlanan 2015 araştırmasına göre Victoria’nın Gizli Bombshell parfümü sivrisinekleri kovmada şaşırtıcı derecede etkilidir. Çiçek, meyveli koku sivrisinekleri yaklaşık iki saat boyunca uzak tutmuş, neredeyse birçok sivrisinek kovucu ilaçlardan daha iyi bir performans göstermiş.

Uzun Pijama Giymek de Çözüm Olabilir

Daha az çıplak bir cilt, sivrisineklerinin ulaşabileceği daha az alan anlamına gelir. Uzun pantolon, ve uzun kollu bir üst ve çorap giyin. Sivrisineklerin ayak bilekleri, bileklere ulaşamaması ve yaka çevresinde dolaşamaması için sıkı olduklarından emin olun. Ayrıca açık renkleri de göz önünde bulundurun. Kırmızı, lacivert ve siyah, sivrisineklerden kaçınmaya çalışırken en kötü üç renktir. Ancak karanlık bir renk seçmek, onları daha açık tonlardan çok daha fazla çekecektir, unutmayın. İşte bu yüzden bir sivrisineklerin hedefisiniz.

NE? NASIL?  Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Nelerdir ?

Havalandırmayı Çalıştırın

İşte sivrisineklerin kesinlikle nefret ettiği diğer şeylerden biri, fan veya vantilatör çalıştırmak olabilir. Yatağınızı serin tutmak, hem biraz gürültü yapıp onları uzakta tutmanıza yarar hem de esinti yönlerini kaybetmesine sebep olabilir. Ancak sivrisinekleri böyle uzak tutabilirsiniz. Journal of Medical Entomology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, esinti almak sivrisineklere karşı koruyabilir. Sivrisinekler zayıf uçuculardır, saatte 1 ila 1,5 mil hareket ederler, bu nedenle güçlü bir rüzgar onların size ulaşmasını zorlaştırabilir. Ayrıca, sivrisinekler kokularını ve nefes verdiğiniz karbondioksit ile hedeflerini bulurlar. Böylece rüzgar sizi bulmasını zorlaştırır.

Yatmadan Önce Duş Almak

Sivrisineklerin ısıracağı kişiye çekilmesi koku duyusu ile iyice güçlenir. Sivrisineği mest eden şey ise, terin içerisinde bulunan laktik asit ile ilgilidir. Kendinizi aç böcekler için daha az hedef yapmak için duştaki günün terini muhakkak atın.