Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte birçok kişinin en büyük sorunlarından biri olan sivrisineklerdir. Bu nedenle ”Yazın sivrisineklerden nasıl kurtulunur?” sorusunun sıkça araştırılmasına sebep olmaktadır. Doğal ve evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler ile kurtulabileceğiniz sivrisinekler, bu çözümler ile birlikte artık bir sorun haline gelmekten çıkabilir.

Video: Sivrisinekten nasıl korunulur?

Sivrisineklerden doğal yollarla kurtulmanın en sık kullanılan yöntemleri:

  • İdris otu
  • Sirkeli bardak
  • Vitamin alımı
  • Limon ve karanfil
  • Lambanın üzerine asılan su poşeti
  • Soğan ve sarımsak
  • Fesleğen

İdris Otu

Böcek ilaçlarında sıkça karşılaşılan bir madde olan İdris otu, başta sivrisinekler olmak üzere birçok böceğin kaçındığı bitki türleri arasında yer alır. Saksı bitkisi olarak da yetiştirilebilen İdris otlarını evinizde bulundurarak sivrisineklerden kurtulabileceğiniz gibi, aynı zamanda kolay bakımı ve birçok ortamda yetişebilmesi sayesinde bir saksı bitkisine sahip olabilirsiniz.

Böceklerin sevmediği bir kokuyu yayması nedeni ile mutlaka evinizde bulundurmanız gereken bitkiler arasında yer alan İdris otu, barındırdığınız odaya olan böcek girişini kolaylıkla engelleyebilmektedir.

NE? NASIL?  Oje lekesi nasıl çıkarılır?

Sirkeli Bardak

Birçok böceğin, keskin kokuya sahip olan maddelerden hoşlanmadığını biliriz. Bu maddeler arasında öne çıkan sirke, kırsal alanda yaşamakta olan birçok kişinin sivrisineklerden korunma yöntemleri arasında sıklıkla yer almaktadır.

Bir bardak içerisinde tutacağınız sirkeyi, bulunduğunuz odaya koymanız durumunda başta sivrisinekler olmak üzere birçok böcek türünün kaçmasını sağlayabilir. Özellikle keskin kokusu nedeni ile böceklerin kaçındığı maddelerden olan sirke, sivrisinek problemi için de kökten bir çözüm sağlayabilmektedir.

Vitamin Alımı

Günlük hayat içerisinde her gün tükettiğimiz birçok besin, farklı vitamin değerlerine sahiptir. Bu vitamin değerleri arasında birçok grup vitamin, böceklerin sizden uzak durmasını sağlayabilmektedir. İlk olarak akla gelen vitamin türleri arasında bulunan B ve C vitamini tüketimini sağlayabilmek için şu besin kaynaklarını tercih edebilirsiniz;

  • C vitaminin bulunduğu portakal, mandalina, limon gibi narenciye ürünleri ve üzüm, çilek gibi meyveler
  • B vitaminin bulunduğu mercimek, fasulye, badem ve mantar gibi besin ürünleri
  • A vitaminin bulunduğu lahana, havuç, bal kabağı gibi gıda maddeleri
NE? NASIL?  Çığ Nasıl Meydana Gelir ve Oluşur ?

Bu besin ürünlerinin tüketimi, suda çözünebilen vitamin takviyelerini vücuda sağlaması nedeni ile terlemeyi önleyerek sivrisineklerin insan vücuduna yaklaşmamasını sağlayabilmektedir.

Limon ve Karanfil

Ülkemizde uygulanan en yaygın sivrisinek kovuculardan biri olarak uygulanan limon ve karanfil ikilisi, en başarılı çözümler arasında yer almaktadır. Limonu ortadan keserek, limonun kesilen yüzeyine yerleştireceğiniz 5-6 adet kadar karanfili, bulunduğunuz odaya koyun. Limon ve karanfil ikilisinin sahip olduğu koku nedeni ile sivrisinekler bulunduğunuz bölgeye yaklaşamadığından, yaşadığınız sorunu direkt olarak çözecektir.

Lambanın Üzerine Su Poşeti Asmak

Bilinen üzere sivrisineklerin gece boyunca ışığa gelmesi, birçok kişi tarafından sorun teşkil etmektedir. Daha fazla sivrisinek akınına neden olan ışık, kimi durumlarda kapatılamaması nedeni ile sorunu devam ettiren etkenler arasında yer alır. Bu sorunu engellemek için, kullandığınız lambanın hemen üzerine içi su dolu bir poşet asın. Bu durum, ışığın vurduğu su kütlesinin yansıması nedeni ile sivrisineklerin alandan uzaklaşmasını sağlayacaktır.

NE? NASIL?  Gözlerimiz Neden Çapaklanır? Gözü Açık Uyuyanlar Dikkat Etsin!

Soğan ve Sarımsak

Sivrisinek probleminde kullanılan en popüler çözüm ikilisi olan soğan ve sarımsak, böcek sorununun direkt olarak önüne geçilmesine imkan verir. Keskin kokusu sayesinde ortadan ikiye bölünmüş diş sarımsak veya soğan, bulunulan ortama koyulması sonucunda oda içerisinde yer alan böceklerin bu alandan uzaklaşmasına sebebiyet vermektedir. Kokusundan rahatsız olmayan kişiler, bu sebzeleri yanında tutarak sivrisinek probleminden kurtulabilmektedir.

Fesleğen

Bakımı oldukça kolay olması ve hoş kokusu nedeni ile sık sık saksı bitkisi olarak yetiştirilen fesleğenler, doğal bir sivrisinek kovucu olması ile bilinmektedir. Her gün başucunuza koyacağınız bir saksıda yer alan fesleğen, gün boyunca sivrisineklerin size yaklaşmasını önleyici etkisi ile birlikte hizmet sunabilmektedir.