Antarktika kıtası hariç dünyanın tüm kıtalarında bulunan kedilerin, bundan tam 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor.

Araştırmacıların yaptığı DNA analizleri kedilerin atalarının çok büyük ihtimalle Türkiye’den geldiğine ve ilk çiftçilerin bu hayvanları kemirgen hayvanlarla mücadelede kullandığına işaret ediyor. Kediler öncelikle M.Ö. 2500’de Kıbrıs’a ulaştı.

Bundan sonraki birkaç asır içinde de insanlar aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya’ya giden kediler, daha sonra da Mısır’a ulaştı. Özellikle kediler burada Mısırlılardan çok değer gördü. Mısır’ın yerel halkı kedilerin zenginlik ve soyluluk işareti olduğunu düşünerek, oldukça önem verdi. Daha sonra popülerliği git gide artarak Mısır kedilerini Romalılar ve Vikingler farelerle mücadele amaçlı gemileriyle kendi ülkelerine taşıdı. Kediler böylece sonra tüm  Avrupa, Asya ve Afrika’ya dağıldı.

İzleyin: Animasyonlu Harita ile Kedilerin Dünyaya Nasıl Yayıldığını Görün

En son olarak bu sevimli hayvanlar, Amerika’nın keşfiyle insanoğlu tarafından gemilerle okyanus ötesine götürüldü. Bugün ABD’deki her üç evden birinde en az bir kedinin bulunduğu ve ülkedeki toplam kedi sayısının 93,5 milyon olduğu ve bu kedilerin atalarının Türkiye topraklarında yaşamış olduğu düşünülüyor.

NE? NASIL?  Dünya'ya Gelmiş En Büyük Liderler

Evimize sinen evcil hayvan kokusu nasıl giderilir?

Evimizdeki evcil hayvanlarımızı çok seviyoruz, ama bazen eve sinen kokuları rahatsızlık verebiliyor.  İnsanların yanlarında baktıkları evcil hayvanların kokularını çoğu zaman evin içerisine sinebiliyor.  Çoğunlukla evin içinde yaşayan bireyler, bu kokuları bir süre sonra alıştıkları için farketmeyebilir.  Ama dışarıdan gelen kişiler bu kokuları alacaktır. Genellikle zor temizlenebilen bu kokulardan kurtulmak için makalemize göz atabilirsiniz.

Yavru kedilere tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Birçoğumuz evimize yavru bir kedi almak isteriz. Evde bir hayvan beslemek bizi çok mutlu etse de çok sorumluluk isteyen bir iştir. Büyük fedakarlık gerektirir. Sadece kediler için değil hangi hayvana sahip olursak olalım, ona en iyi şekilde bakmalı, ilgi ve sevgimizi eksik etmemeliyiz. Eğer ilgilenecek vaktimiz yoksa hiç bir evcil hayvanı sahiplenmemek en doğrusu. Kedilerin bakımlarıyla ilgili pek çok soru kafamızı karıştırır. Mesala bir yere gideceğimiz zaman onu nasıl evde bırakacağız, neyle besleyeceğiz gibi sorular bizi düşündürür. Bu sorulardan bir tanesi de tuvalet eğitimini nasıl verceğimizdir. Bununla ilgili detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

NE? NASIL?  Renault Clio Mükemmel Kampanya Yaptı! İşte Fiyat Dahil Tüm Detaylar...

Evcil hayvan tüylerinden nasıl kurtulunur?

Evinde evcil hayvanı olan herkesin en sık karşılaştığı problem tüy dökülmesidir. Tüy dökülmesi en çok kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarda karşılaşılan sorunlardandır. Muhabbet kuşu gibi diğer hayvanlarda da tüy dökülmesi olsa da en çok dökülme kedi ve köpeklerde oluşmaktadır. Evcil hayvan tüyleri hemen hemen her yere yapışabilmektedir. En sık görüldüğü alanlar halılar, koltuklar ve yerlerdir. Son derece sık görülen bu problemle ilgili ne yapılması gerektiği merak ediyorsanız, makalemize göz atınız.