Sokakta veya başka bir yerde hasta, yaralı bir hayvan görüldüğü taktirde akla gelen ilk soru hayvan ambulansına nasıl ulaşabilirim sorusudur. Bu sorunun cevabı oldukça kolaydır. Hayvanların yaralandığı veya ciddi riskler altında bulundukları zamanlarda Alo 153 adlı telefon kodunu çevirerek hayvan ambulansına ulaşım imkanı sağlanabilmektedir. Hayvanlar sokaklarda kimsesiz ve savunmasız durumdalardır. Bu yüzden kazalarla çok sık karşılaşırlar. Araba veya diğer araç çarpmaları durumunda bu numara aranarak onlara hızlı, kısa sureli bir tedavi imkanı sunabilirsiniz.

Hayvan Ambulansı Nedir?

Her canlı bir can taşır ve bu canların hiçbiri diğerinden değersiz değildir. İnsan canı kadar hayvan hayatı da çok değerlidir. Bazen insanlar trafik kazaları yaparak hayvanlara çarpabiliyor ve onları orada savunmasız şekilde bırakabiliyorlar. Bu durumlarda sokak hayvanlarına hizmet sunan ve gerekli tedaviyi ve ulaşım hizmetini sağlayan hayvan ambulansları vardır. Bu ambulanslar hayvanın tedavi ve durumunun değerlendirilmesi gibi birçok aşamayı gerçekleştiriyorlar.

Hayvan Ambulansına Nasıl Ulaşabilirim

Hayvan Ambulansına Nasıl Ulaşabilirim

Hayvan Ambulansları Neden Önemlidir?

Hayvan ambulansları hayvan dostlarımızın sağlığına kavuşması ve tekrardan aramıza katılması için oldukça önemlidir. Hayvan dostlarımıza en kaliteli ve doğru tedavi imkanını sunar. Bu sayede hayat kalitesi olarak bizlerin onların tedavisine katkı sağlamamızı kolaylaştırıyorlar. Kimsesiz ve sokak hayvanlarına ücretsiz sağlık hizmeti imkanı sunuyorlar.

NE? NASIL?  Çiftlik hayvan türleri nelerdir?

Hayvan Ambulansları İçinde Hangi Malzemeler Yer Alıyor?

Hayvan ambulansları insan ambulansları gibi son derece farklı şekilde araçlar ve ekipmanlardan oluşmaktadır.

Bazı yer alan malzemeler şunlardır:

 • Hayvana uygun pozisyon vermek için sedyeler,
 • Hayvanın tedavisine uygun ilk yardım çantası,
 • Sakatlanma gibi durumlarda sargı bezleri ve bandajlar,
 • PCR için gerekli aletler,
 • Tedaviye uygun çeşitli ilaçlar,
 • Her duruma hazırlıklı olmak adına solunum cihazları.

Kısaca tedavi için gerekli olan alet desteği hayvan ambulanslarında bulunan ve gerekli ekipmanlardandır. Ekipmanlar ve ambulans ortamı sayesinde hayvanlar daha güvenilir şekilde uygun tedavi hastanesine götürülmektedir. İlk yardım gibi birçok uygulama için hayvanlara fırsat sağlayan alanlar yaratır.

Hayvan Ambulansına Nasıl Ulaşabilirim

Hayvan Ambulansına Nasıl Ulaşabilirim

Hayvan Ambulanslarında Kimler Bulunuyor?

Hayvan ambulanslarında alanında uzman ve bilgili veteriner hekim bulunur. Veteriner hekim sayesinde hayvanın hastalık teşhisi ve tedavisinin ilk adımları atılır. Hayvana uygun ilk yardım malzemelerini kullanarak sakatlık gibi durumların ilerlemesinin önüne geçer. Başka bir kişi ise ambulans şoförüdür.

NE? NASIL?  Kartondan kedi evi nasıl yapılır?

Bu kişi hayvan dostlarımızı dikkatli ve hızlı bir şekilde uygun sağlık kuruluşuna götürmek adına oldukça önemlidir. Araç kullanmasını bilen ve tecrübeli kişilerdir. Can güvenliği için son derece gerekli ve ambulansta bulunması gereken kişilerden bir tanesidir. Hayvan dostumuza eşlik eden bir gönüllü de istediği ve uygun görüldüğü taktirde ambulansta yerini alabilir.

Hayvan Ambulansları Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Hayvan ambulansları son derece kaliteli ve hayvan dostlarımıza uygun olacak şekilde tasarlanmalı ve bazı özellikler taşımalıdır.

Bazı taşıması gereken özellikler şunlardır:

 • Hastalık etkeni oluşturmaması için son derece temiz ve hijyenik olmalıdır.
 • Kullanılan ekipmanlar iyi steril edilmeli ve kullanılmalıdır.
 • Kişiler için özel alanlar yer almalıdır.
 • Uygun ekipman desteği sağlanmalıdır.
 • Acil durumlarda karşı siren özelliği bulunmalıdır.
 • Aracın benzin kontrolü yapılmalıdır.
 • Araç muayeneleri tam ve eksiksiz yapılmalıdır.
 • Zemin olarak kaymayan zemin tercih edilmelidir.
 • Rahat hizmet vermek adına geniş alanlara sahip olmalıdır.
 • Her duruma karşı acil durum ekipmanları ambulansta yer almalıdır.
NE? NASIL?  Balık nasıl ayıklanmalıdır?

Bu özellikler sayesinde en kısa zamanda hayvan dostlarımıza müdahale edilebilmektedir. Her can için çok özel hizmet gerekir. Ambulanslar sayesinde uygun koşullar sağlanarak onların hayatı için bir adım daha atılmış olur.

Hayvan Ambulansları Ücretli Midir?

Hayvan ambulansları gönüllülük esasına dayanan ve ücretsiz hizmet veren ambulanslardır. Bu sayede parasız şekilde sokak hayvanlarının tedavi hizmetlerini gerçekleştirmek mümkündür.