Evinde evcil hayvanı olan herkesin en sık karşılaştığı problem tüy dökülmesidir. Tüy dökülmesi en çok kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarda karşılaşılan sorunlardandır. Muhabbet kuşu gibi diğer hayvanlarda da tüy dökülmesi olsa da en çok dökülme kedi ve köpeklerde oluşmaktadır. Evcil hayvan tüyleri hemen hemen her yere yapışabilmektedir. En sık görüldüğü alanlar halılar, koltuklar ve yerlerdir. Son derece sık görülen bu problemle ilgili ne yapılması gerektiği merak edilmektedir. Peki evcil hayvan tüylerinden nasıl kurtulunur? Evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için tek bir yöntem yoktur. Pek çok farklı yöntemle tüm tüylerden kurtulmak ve hijyenik bir ortam yaratmak mümkündür.

Evcil Hayvan Tüylerinden Kurtulmanın Püf Noktaları

Evcil hayvan tüyleri temizlenmediği taktirde insan sağlığı için zararlı olabilmektedir. Bu sebeple evcil hayvanların hijyenine önem verilmeli ve gözle görülür olan tüm tüyle temizlenmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki temizliktir.

NE? NASIL?  Hayvanlar İçin Önerilen Pire İlaçları Nelerdir?

Tüylerden kurtulmak için ilk aşama toz almak olmalıdır. Bu sayede gözle görülmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Bunun yanı sıra koltuk ve halı tarzı yerlerde de belli başlı ürünler kullanılabilir. Bu noktada tüm tüylerin toplandığından emin olunmalı ve evcil hayvanın daha fazla tüy dökmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Evcil Hayvan Tüylerinden Kurtulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evcil hayvan tüylerini temizlerken dikkat edilmesi bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar şunlardır;

  • Tüyleri temizlerken tek bir yöntem kullanılmamalı birçok farklı yöntem aynı anda kullanılmalıdır.
  • Toz alırken tüylerin başka yerlere yapışmaması için dikkatli olunmalıdır.
  • Tüy toplama rulolarına bir şans verilmeli ve koltuklar onunla temizlenmelidir.
  • Temizlik sonrası kıyafetlere yapışan tüylerde temizlenmelidir. Bunun için aynı rulonun kullanılması mümkündür.

Tüm bu detaylara dikkat edildiği müddetçe kedi ve köpek tüylerinden kurtulmak son derece kolay olacaktır.

NE? NASIL?  Kartondan kedi evi nasıl yapılır?

Video: Evcil hayvan tüyleri kolayca nasıl temizlenir?

Temizlik ve Hijyen

Evcil hayvan tüylerinde kurtulma aşamasında yapılması gereken ilk şey temizliktir. İlk olarak toz alma ya da yer silme gibi genel temizlik aşamaları uygulanmalıdır. Bu sayede tüylerin büyük kısmı temizlenecektir. Daha sonra koltuklardan ve halılardan tüy toplama aşamasına geçilmelidir. Koltuklar için tüy toplama rulosu son derece etkili olacaktır. Fakat halılar için farklı yöntemler tercih edilebilir. Koli bandı ile tüy toplama pek bilinmeyen temizlik yöntemlerindendir. Bir parça koli bandı halıların üzerine yapıştırıldığında tüylerin büyük kısmı kolaylıkla temizlenmektedir. Daha sonra elektrikli süpürge açılmalı ve halı tüm tüylerden arındırılmalıdır.

Tüy Dökülmesini Önleme Yöntemleri

Evcil hayvanlarda tüy dökülmesi tamamen engellenemese de büyük oranda azaltılabilir. Tüy dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Evde beslenen hayvan düzenli veteriner kontrolünden geçirilmelidir.
  • Tüyleri uzayan evcil hayvanlar mutlaka tıraş edilmelidir.
  • Evde var olan kedi ya da köpeğin tüyleri düzenli olarak taranmalıdır.
NE? NASIL?  Dişi kedi nasıl kısırlaştırılır?

Bu detaylara dikkat edildiği müddetçe hayvan tüyleri çok daha az dökülecektir. Bakımına dikkat edilen hayvanların tüyleri temiz ve bakımlı olacaktır.

Tüy Temizleme Ürünleri

Tüy temizlemek için uygulanan yöntemler çok çeşitlidir. Her evde ayrı yöntemler kullanılmaktadır. Fakat en popüler olan tüy temizleme yöntemi rulolardır. Bu temizlik ruloları hem ev hem de kıyafetler için son derece kullanışlıdır. Koltuklar ve pantolondaki tüyler için ideal olan bu ürün her hayvan sahibinin satın alması gereken ürünlerdendir.

Alternatif Tüy Toplama Yöntemleri

Tüy toplamak için en çok kullanılan yöntemlerden ilki koli bandıdır. Her yere yapışan bu bantlar sayesinde halı ve koltuklardan tüy toplamak mümkündür. Bunun dışında lateks eldivenlerde aynı amaçla kullanılmaktadır.