Evimizdeki evcil hayvanlarımızı çok seviyoruz, ama bazen eve sinen kokuları rahatsızlık verebiliyor.  İnsanların yanlarında baktıkları evcil hayvanların kokularını çoğu zaman evin içerisine sinebiliyor.  Çoğunlukla evin içinde yaşayan bireyler, bu kokuları bir süre sonra alıştıkları için farketmeyebilir.  Ama dışarıdan gelen kişiler bu kokuları alacaktır. Genellikle zor temizlenebilen bu kokularda, aşağıdaki metin ve videolardaki yöntemleri izleyerek olumlu sonuç alabilirsiniz.

Birinci Öncelik Kokunun Kaynağı Neresi?

Kokuların kaynaklarını bulmak birinci (ilk öncelik) adım olmalıdır. Kokunun kaynağı bazen köşeye yapılmış ve gizlenmiş bir dışkı, bazense sadece deri kokusu olabilir. Bunun için evinizde kokunun nereden kaynaklandığı tespit etmeli, yoğunluk olan yönlere ilerlemelisiniz. Eğer evinizdeki kokunun kaynağını tam olarak çözemediyseniz ve idrar ya da dışkı olmadığından eminseniz, evinizi süpürerek işe başlamalısınız.

Tüylerden Kurtulun

İlk olarak evcil hayvanlarınızın tüylerini etraftan temizlemeniz gerekir. Yüksek çekiş gücü olan elektrik süpürgeleri, inatçı kedi ve köpek tüyleri için birebirdir. Halılarınızı imkanınız varsa balkondan çırparak ve sonrasında havalandırarak evin içine sokmanız gerekmektedir. Havalanan ve kokusu giden halılarınızı iç rahatlığıyla evinize serebilirsiniz. Koku kaynağı bazen kedi ve köpeğinizin sürekli yattığı yatağı olabilir. Bu durumlarda, yatağını çamaşır makinesinde yıkayıp, iyice kurutmalısınız. Yatağın kuruma sürecinde, evcil hayvanınıza yeni bir yatak alanı oluşturmayı da unutmayın.

NE? NASIL?  Yaşam Koçu Ne İşe Yarar?

Video: Kedi Çişini ve Kokusunu Temizleme Yöntemi

Koltuklar ve Halılardan Evcil Hayvan Kokusu Çıkartmak

Evcil hayvanlarınızın ister istemez yuvarlandığı ve oturduğu koltuklarınız ve halılarınız, zaman içerisinde onlar gibi kokmaya başlayabilir. Bu durumun üstesinden gelmek çok kolaydır.

Düzenli aralıklarla karışım uygulayarak, temizliği sağlayabilirsiniz:

  • Bir kaseye ılık su doldurun,
  • Likit bulaşık deterjanını suya biraz dökün,
  • Özel bir fırça yardımıyla halılarınızı ve koltuklarınızı bu karışımla silin,
  • Nemli bir bezle, köpüklü yerleri temizleyin.

Likit bulaşık deterjanı, hayvanlarınızın kokularını yok ederken, evin ve koltukların da mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Evlerinizde güzel kokulu mumlar ve tütsüler yakmak da kokuların gitmesine yardımcı olacak diğer ipucudur.

Eşyaları Yıkayarak Temizleyin

Bazen kokular evcil hayvanlarınızın eşyalarından gelebilir. Bu durum için oyuncakları yıkamanız tavsiye edilir. Eğer sert plastiklerden yapılmış oyuncakları varsa, bulaşık makinesinde yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntemse, lavabo içerisinde sıcak suyla ovarak yıkamak olacaktır. Kedinizin ve köpeğinizin koku kaynağı tuvalet alanı da olabilir. Bunun için, ayarladığınız kumu temizlemeniz ve eksilenin yerine yenisini eklemeniz gerekir.

NE? NASIL?  Ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Video: Köpek olan evde hijyen nasıl sağlanır? Köpeklerin tüy dökmemesi için neler yapılır?

Evi Havalandırma ve Oda Spreyleri

Evinizin penceresini uzun süre açık tutarak, kokulardan kurtulmanız mümkündür. Havayı değiştirmek için uzun süre pencere açık kalabilecek bir mevsimde değilseniz, mutlaka hava değiştirici ürünlerden satın almalısınız. Doğal yöntemlerden birisi olan beyaz sirke ve limon yağını karıştırarak sulandırabilir ve koku olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bu karışımı oda spreyi olarak da evinize uygulayabilirsiniz. Evcil hayvanlar için üretilmiş olan oda spreyleri de işinize yarayabilir.

Mutlaka Evcil Hayvanınızı Yıkayın!

Evlerinizi düzenli olarak temizlemek ve evcil hayvanınızın eşyalarını temizlemek, eve kokunun sinmesini engelleyecektir. Bunun yanında yapmanız gereken diğer önemli aktivite köpeklerinizi yıkamak olacaktır. Kedilerin kendilerini temizledikleri bilinmektedir fakat köpekler, kendi vücut kokularını bastırabilecek özelliğe sahip değildir. Zaman içerisinde tüyleri ve derisi arasında kalan bölge koku yapacağı için eve de koku yayılabilir. Önceden önlem alarak köpeğinizi yıkamanız, sizlere çok yardımcı olacaktır.