Her şeyin püf noktası olduğu gibi evcil hayvan beslemenin püf noktaları da vardır. Çoğunlukla yalnız yaşayan ve çocuklu ailelerin tercihi olan evcil hayvanlar gerçekten sadık dostlardır. Yalnız yaşayan insanlar evcil hayvan bakarak yalnızlıklarını gidermek isterler ancak onlara bir süre sonra kendi çocukları gibi davranırlar ve evcil hayvanları ile arasında özel bir bağ oluyor. Çocuklu ailelerin tercih etmesinin nedeni ise çocuklarına onlarla oynayacağı bir arkadaş. Evcil hayvanlar arasında özellikle köpekler çocukların çok yakın arkadaşları olabiliyorlar.

Evcil Hayvanlar

Eğer bir evcil hayvan alacaksanız o hayvanların bir oyuncak olmadığı detayını asla unutmayın. Onlarda bir canlı ve onlara bu şekilde davranmalısınız. Eğer bakamayacaksanız ve sadece merak ediyorsanız sahiplenmemelisiniz. Çünkü bakıma ve eğitime ihtiyacı olan bazen sizin istemediğiniz şeyleri yapabilecek olan bir canlı alıyorsunuz evinize.

O hayvanlar size alıştıktan sonra eğer onları dışarı atarsanız veya bakmak istemezseniz onlarında duyguları olduğu için inciniyorlar. Hatta bazı hayvan türleri bu sebeplerle hasta olup ölüyorlar. Evcil hayvan alacaksanız yaşadığınız ortama ve evin büyüklüğüne göre hayvan seçimi yapmalısınız. Tüm bu etkenleri kabul edecek ve yerine getirebilecekseniz evcil hayvan almalısınız, aksi takdirde ara sıra barınaklara uğrayıp hayvanları sevebilirsiniz.

NE? NASIL?  Stor perde alırken nelere dikkat etmeli? Stor perdeler nasıl takılır?

Evcil Hayvanın Faydaları

Evcil hayvanlar insanlara fark edilmese bile bazı faydalar sağlarlar.

İşte sağladıkları o faydalar;

 • Çocukların yalnız kalmasını engeller ve ahlaki gelişimini olumlu etkiler.
 • Çocukların konuşmasında ve sözel iletişiminde olumlu etkiler yaratır.
 • Çocuklarda sorumluluk duygusu oluşturur.
 • İnsanları psikolojik olarak rahatlatır.
 • İnsanlara empati yeteneği kazandırır.

Başlıca faydaları bunlar olsa bile çok daha başka faydaları vardır. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında aslında çocukları olan ailelerin evcil hayvan almaları onların hayatlarını kolaylaştırır.

Evcil Hayvan Bakımı Hakkında Yanlış Bilinenler

Genellikle her insanın bildiği ancak yanlış bildiği bazı bilgiler vardır. Evcil hayvan bakımında bu hatalar artık sık sık yapılıyor.

İşte yapılmaması gereken o hatalar;

 • Hayvanları sık sık yıkamak
 • Soğuk su içirmek
 • Pişmemiş çiğ et yedirmek
 • Gün boyu hareketsiz kalmalarını sağlamak
 • Kendi yediklerinizden vermek
 • Birden fazla hayvan için eşyaları ortak kullanmak
 • Mama kabını sürekli doldurmak
 • Tüylerini tıraş ettirmek
 • Kışın daha çok mama vermek
NE? NASIL?  Koyu renk ruj kimlere yakışır?

Tüm bu maddeler size doğru gibi gelse bile insan vücudu ile hayvanların vücudu çok farklıdır. Bu nedenle olabilecek etkilerde farklıdır. Tüm bu maddeler hayvanlarda bazı sorunlara yol açar.

Doğru Hayvan Bakımı

Eğer bir evcil hayvanınız varsa kesinlikle veteriner kontrolünü düzenli yaptırmalısınız. Bu hayvanlar için hayati önem taşır. Ancak bu kontroller esnasında onun psikolojisini de düşünmeli ve hareketleriniz ona göre ayarlamalısınız. Beslenmesi sağlık açısından önemlidir. Devamlı olarak farklı mama türleri vermeyin. Sürekli olarak mama değiştirmek sağlığında bazı olumsuzluklar yaratabilir. Ona ilgi göstermelisiniz bu onun size daha çok güvenmesine ve psikolojisinin iyileşmesine neden olacaktır.

Eğitim

Evcil hayvanlar özellikle küçük yaşlarda ise eğitimi daha da kolaylaşır. Ancak yaşı büyük bile olsa kolaydır. Eğitim alması hem onun için iyidir hem de sizin ona daya iyi bakabilmeniz için gereklidir. İyi bir eğitim alması için evcil hayvanınızı bu tarz eğitimler veren, bu konuda uzman kişilere emanet etmelisiniz.

NE? NASIL?  Araba Nasıl Kullanılır? Araba Kullanmanın Püf Noktaları!

Ya da kendiniz eğitmeyi deneyebilirsiniz. Eğer kendiniz eğitmek istiyorsanız ona nasıl kibarca bu bilgileri öğreteceğiniz anlak için yine bir bilirkişiye, uzmana danışmalısınız. Çünkü eğitim vereceğim derken hayvanınızın psikolojik olarak kötü etkilenmesine neden olabilirsiniz. Eğitim bittikten sora onun daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.