Sağlık açısından kedi kısırlaştırmaları kedilere fayda sağlar. Fakat erkek kedilerin evden kaçmasını önlemek amaçlı sokakta yaşamaya maruz kalınan kedilerinde nüfusunu azaltmaya faydası vardır. Yavru kediler, ne yazık ki sokakta yaşamaya terk edildikten kısa bir süre sonra, hayatlarını sürdüremeyip, yaşamlarını yitirirler.

Bunun dışında dişi kedilerin durumları erkek kedilere göre biraz daha farklıdır. Dişi kedilerde kısırlaştırma, dişi kedilerde meydana gelebilecek olabilen yumurtalık, rahim kanseri ve meme tümörü gibi sağlıksal problemlerin oluşmasında avantaj sağlamaktadır. Kısaca kısırlaştırılan dişi ve erkek kedilerde bu yöntem ile kedilerimizin daha sağlıklı ve uzun süre yaşamasını sağlayabiliriz.

Kısırlaştırma Ameliyatı Esnası

Dişi kedilerde operasyon ortalama olarak 3 dikiş ile yapılmaktadır. Fakat dikişlerin fazla olması ve yaranın büyük olmasından dolayı, tedavinin uzun sürmesine yol açmaktadır. Farklı olarak bir alternatif daha vardır. Bu da yarın bölgesinden tek dikiş olmak üzere yumurtalıkların ve rahmin tamamen alınması operasyonudur. Bu alternatif yöntem ise ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonları minimum düzeye indirebileceğinden dolayı, veteriner hekimler tarafından sıcak bakılan ve çoğunlukla yapılan bir yöntemdir.

NE? NASIL?  Hamilelerde stres bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

İzleyin: Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişi Kedi Kısırlaştırmasının Kolaylıkları Nelerdir?

Dişi kedilerde her doğum yaşam sürelerini kısaltır. Kısırlaştırma ile bu riski de minimum seviyeye çekmiş olabiliriz.

Kısırlaştırmanın Faydaları;

  • Kısırlaştırılan kedi aşırı kilo almazlar.
  • Kısırlaştırılan kediler daha sakin ve huzurlu olurlar.
  • Dişi kedilerde meme kanserine yakalanma ihtimali düşük olur.

Kısırlaştırma Sonrası Neler Yapılmalı?

Dişi kedi operasyondan sonra yorgun düşer ve ortalama bir gün süre sonra kendine gelebilir. Olası bir acil müdahale oluşabileceğinden veya komplikasyon oluşabileceğinden dolayı, bir süre veteriner gözetimi altında tutulması doğrudur. Bunların yanı sıra kedinizin dikiş bölgesini yalaması veya ısırmasını engellemesini önlemek amaçlı, dikiş bölgesine uygun bir önlük ile kedinizi temastan uzak tutmanız gerekir.

Dişi Kedi İyileşme Süreci

Kedinin ameliyat sonrasında hızlı hareket etmesi (koşması, zıplaması) önlenmelidir. Evde başka bir kediniz var ise onunla temas etmemesini sağlamalısınız. Çünkü kedinizin bu süreçte sakinliğe ihtiyacı olacaktır. Kediniz ameliyattan sonra mutlak 10-15 gün yıkanmamalıdır. Operasyon bölgesi her gün kontrol edilmesi gerekmektedir. Olası bir komplikasyon durumunda mutlaka veteriner hekime danışılması veya götürülmesi gerekir.

NE? NASIL?  Ayaklarımız Neden Üşür ? Ayak Üşümesinin Çözümü Nedir ?