Hayatlarının akışını sağlamak adına, yeryüzündeki nefes alan birçok canlı dinlenmeye ve enerji almaya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla zamanın belli bir kısmına uyuyarak veya dinlenerek geçirir. İnsan anatomisi kadar hayvan anatomisi de uykuya oldukça önem verir. Yaşam koşullarını idam edebilme adına, bünyeye yeterince uyku gönderir ve hayat fonksiyonlarımızı daha sağlıklı bir şekilde yerine getiririz.

Bu canlılar içerisinde de balıklar oldukça uykuya düşkün bir bünyeye sahiptir. Ancak, su içerisinde sürekli bir salınım halinde olmasından dolayı balıkların uyuyup uyumadığı asla anlaşılamıyor. Hatta gün içinde sürekli evde beslenen balıklar sık sık takip edilse dahi, gözünün asla kapanmadığı ve hareketlerinin asla tükenmediği rahatlıkla gözlemlenebilir. Dolayısıyla dış çevreden balıkların bu hayatını inceleyen insanlar, uyku konusunu da oldukça merak ediyor.

Balıkların Uyuduğu Nasıl Anlaşılır?

Nefes alan tüm canlılar dâhil, balıklar da zamanlarının belli kısmını uyku ile geçirir. Uyku hali olarak nitelendirilen bu durum, tamamen enerji tasarrufu olarak balıkların, metabolizmalarını korur. Ancak balıkların uyku hali, karada yaşayan hayvanlar ile birbirine çok fazla benzemiyor. Çünkü onlarda dinlenme zamanı oldukça farklıdır. Balıkların uyuma şekli iki şekilde birbirinden ayrılır.

NE? NASIL?  Bebekleri süpürge sesiyle uyutmak zararlı mı, faydalı mı?

Bunlar;

  • Gündüz aktif olarak gezen balıkların uyuma şekli,
  • Gece aktif olarak gezen balıkların uyuma şekli, olarak nitelendirilir.

Böylece belli bir zaman içinde dinleniyor ve daha aktif çalışabilmeyi sağlıyorlar.

Video: Balıklar Uyur mu Uyumaz mı? Köpekbalığı Nasıl Uyur?

Gündüz Aktif Olan Balıkların Uyuma Şekli

Gündüz aktif olan balıklar,
gece uyumaya daha çok meyillidir. Bu yüzden daha çok korunaklı kayaların altına girer veya kendilerini sıkı koruma altına alabilecekleri oyuklara yerleşirler. Böylece gece boyunca hem dinlenme hem de diğer dolaşan avcı balıklardan korunmuş oluyorlar.

Gece Aktif Olan Balıkların Uyuma Hali

Gündüzün tam tersine gece aktif olan balıklar ise, tıpkı diğer türler gibi dinlenmeye ihtiyaç duyması halinde, kendilerini güvende hissedecek alanlarda hareketsiz dururlar. Böylece enerjilerini daha iyi koruyor ve yaşam fonksiyonlarını daha iyi yürütebiliyorlar.

NE? NASIL?  Güne enerjik başlamayı nasıl sağlayabiliriz?

Görüldüğü üzere, birbirinden farklı dahi olsa da balıklarda gün içinde mutlaka uykuya ihtiyaç duyuyor. Böylece güvenli buldukları alanda belli bir miktar hareketsiz kalarak, enerji dönüşümlerini kontrol altına alabiliyorlar.