Bu makale daha çok kuru ciltlileri ilgilendiriyor. Yüzünüzün kuruması oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Neyse ki, bazı yöntemlerle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle yüz temizleme rutininizi değiştirmek cildinizdeki kuruluğu azaltabilir. Ayrıca daha kısa duşlar alarak ve nemlendirici kullanarak kaybettiğiniz nem miktarını da azaltabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve gıda takviyeleri almak da cilt kuruluğunuzu giderebilir. Bunların dışında, yüzünüzdeki kuruluktan kurtulmak için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda anlatılan nemlendirme rutini hayatınızı kurtarabilir. Bu nemlendirme rutininin iki adet adımı var. Öncelikle rutine başlamadan iki farklı nemlendirilici yüze uygulanıyor. Deri altını besleyen (Hydrator) ve deri tabakasının üstünü nemlendiriciler. Hem derinin altında, hem de üstünde nem eksikliği varsa, ikisini birlikte kullanıyoruz. Öncelikle deri altını besleyen nemlendiriciyi bütün cildinize yediriyoruz. Sonra yüzünüzün nemlendiriciyi emmesini bekliyoruz. Tamamen emdikten sonra deri tabakasını besleyen krem kıvamındaki nemlendiriciye geçiyoruz. Bunuda masaj hareketleri ile tüm cildimize uyguluyoruz. Uygulamalı olarak aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İzleyin: KURU CİLDE EN İYİ ÇÖZÜM

Videoda kullanılan nemlendiriciler:  
Clinique-Moisture Surge 72-Hour Auto-Replenishing Hydrator
La Roche Posay-Toleriane Ultra Fluide
(Siz aynısını kullanmak zorunda değilsiniz, cildinize uygun olan benzerlerini seçebilirsiniz)

1. Zararsız Cilt Temizleyici Kullanın

Koku, alkol ve boya içermeyen nazik bir temizleyici seçin. Çünkü, bu bileşenler cildinizi daha da kurutabilir. Bu bileşenleri içermediğinden emin olmak için satın almayı düşündüğünüz yüz temizleyicinin üzerindeki etiketi kontrol edin. En iyi sonuçları elde etmek için kuru ciltler için olanları tercih edin.

NE? NASIL?  Doğal Yollarla Güzellik Önerileri

2. Yüzünüzü Günde İki Kez Ilık Suyla Yıkayın

Cilt kuruluğundan kurtulmak için yüzünüzü günde iki kez ılık suyla yıkayın. Ayrıca cilt temizleyicinizi parmak uçlarınızla cildinize uygulayın. Ardından, yüzünüzü tekrar ıslatarak durulayın. Cildinizi bir sünger veya bezle ovalamayın. Aksi halde, cildinizdeki yağ miktarı daha çok azalır ve cildinizdeki kuruluk artar. Yüzünüzü yıkamak için sıcak su kullanmayın. Çünkü bu, cildinizi daha da kurutabilir. Ayrıca, egzersiz yaptıktan sonra ve aşırı terlemeden sonra yüzünüzü yıkamak da cilt kuruluğunu önlemek adına çok önemlidir.

3. Yüzünüzü Temiz Bir Havluyla Kurulayın

Yüzünüzü yıkayıp duruladıktan sonra, temiz ve kuru bir havlu ile kurulayın. Havlunun cildinizi tahriş etmesine ve böylece cildinizi kurutmasına izin vermeyin. Yüzünüzü kurulamak için havluyla hafifçe silin. Bunun için normal bir havlu kullanabilir veya daha yumuşak olması açısından bir mikro fiber havlu deneyebilirsiniz.

4. Cildinizi Yumuşatmak İçin İyi Bir Nemlendirici Seçin

Cildinizi yumuşatmak için losyon veya krem şeklinde nemlendirici tercih edebilirsiniz. Kuru cildinizi tedavi etmek için tasarlanmış yoğun kıvamlı bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olabilecek diğer bileşenler arasında dimetikon, gliserin, hiyalüronik asit, laktik asit, lanolin, mineral yağ, vazelin ve üreyi sıralayabiliriz. Satın almayı düşündüğünüz nemlendirici üzerinde bu bileşenlerden herhangi birinin olup olmadığını kontrol edin.

5. Ekstra Nem İçin Aloe Vera Jeli Kullanın

Cildinize günde bir veya iki kez saf aloe vera jeli uygulamak kuruluğun azalmasına yardımcı olabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra normal nemlendiricinizin yerine veya ona ek olarak aloe vera jeli kullanın. Cildinizi kaplaması ve yeterince emmesi için aloe vera jeli yeterince uyguladığınızdan emin olun.

NE? NASIL?  Okula Giden Kızlar İçin Makyaj Nasıl Yapılır ?

6. Cildinize Haftada En Az Bir Defa Bal Maskesi Uygulayın

Cildiniz için bal kullanmak yüzünüzdeki cilt kuruluğunun azalmasına yardımcı olabilir. Temizledikten sonra cildinize ince bir tabaka bal sürün. Daha sonra, balı cildinizde 10 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Uygun nemlendirici bir tedavi için bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

7. Banyo Sürenizi 10 Dakika İle Sınırlandırın

Uzun uzun banyo yapmak keyifli ve rahatlatıcı olabilir. Ancak, banyoda uzun süre kalmak cildinizin daha fazla kurumasına yol açabilir. Bu yüzden, banyo sürenizi 5 – 10 dakika arasında tutmaya özen gösterin.

8. Isınmak İçin Doğrudan Bir Isı Kaynağının Önünde Oturmayın

Eğer üşüyorsanız, sıcak tutacak giysiler giyin ve bir battaniyeye sarılın. Cildiniz daha çok kuruyabileceği için, doğrudan bir şömine veya ısıtıcının önüne oturmayın. Çok soğuk gecelerde, ısınmak için elektrikli bir battaniye kullanın. Böylece, cildinizin daha nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

9. Bol Miktarda Su Tüketin

Bol miktarda su içmek cildinizin kurumaya daha az eğilimli ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Susadığınız zaman, yemeklerden sonra ve egzersiz yaptıktan sonra su içmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca, günlük ihtiyacınız olan su miktarını karşılamak adına gün boyu yanınızda bir su şişesi taşıyın.

NE? NASIL?  Evde Yapabileceğiniz Efsane 5 Maske Tarifi!

10. Alkol Kullanmayın

Alkol kullanmak, vücuttaki suyun çabuk atılmasına neden olduğu için cildinizin kurumasına yol açar. Bu nedenle, alkolü bırakmak en doğru çözüm olacaktır. Alkolü bıraktığınızda cildiniz üzerindeki etkilerini birkaç hafta sonra fark edebilirsiniz.

11. C Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

C vitamini cilt sağlığı için faydalı bir besindir. Yüzünüzde cilt kuruluğu problemi varsa, C vitamini bakımından zengin gıdaları daha fazla tükettiğinizde etkisini mutlaka görürsünüz. Bu nedenle; portakal, greyfurt, limon, kivi, mango, brokoli, karnabahar ve kırmızı biber gibi bol miktarda C vitamini içeren gıdaları ağırlıklı olarak tercih edin.

12. Gerekiyorsa Doktorunuza Başvurun

Yüzünüzde kızarıklık, kaşıntı, çatlama veya kanama fark ederseniz ilk fırsatta doktorunuza başvurun. Bunlar, cildinizin enfekte olabileceğini gösteren işaretler olabilir. Ayrıca, yüzünüzün herhangi bir yerinden döküntü, şişme, ağrı veya irin varsa, bu durum cilt enfeksiyonunuz olduğunu gösterebilir. Diğer yandan, cilt kuruluğunuz ne denerseniz deneyin iyileşmiyorsa, yardım için bir dermatoloğa gitmeniz gerekebilir. Çünkü, cildinizde sedef ya da egzama gibi cildi kurutan bir hastalığa sahip olabilirsiniz. Doktorunuz muayene sonrası cildinizi nemlendirecek ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacak bir krem veya merhem reçete edilebilir.

Son olarak, yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen hala kuru bir cilde sahipseniz, doktorunuza veya bir dermatoloğa mutlaka danışmanlısınız.