Yüzdeki kızarıklık nasıl geçer? Kızarık yüz için iyi gelen şeyler nelerdir? Yüzün kızarık olma sebepleri nelerdir? Yüz kızarıklığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yüzdeki kızarıklık için kullanılabilecek teknik ve yöntem yüzde oluşan kızarıklık nedenine göre değişiklik göstermektedir. Ciltte oluşan kızarıklık nedenleri genel olarak kozmetik ürün kullanımı ve yüz temizleyici maddeler ile kontrol altına alınabilir.

Fakat yüzün tahriş olması sonucu oluşabilecek sağlık sorunları nedeni ile ek bir tedavi gerektirebilir. Yüzdeki kızarıklığı en aza indirgemek ve geçirmek için sizin yüzünüze en uygun olan tedavi yöntemini seçmeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır.

Kızarıklığa Neden Olan Şeyi Bulmak

Sebebini bul tekniği ile sürekli kullanılan cilt bakım ürünlerinden alerjik reaksiyona ya da sivilceye, başka bir şekilde de tahrip edebilir. İlk olarak kullandığınız cilt bakım ürünlerini ve kozmetik ürünleri baştan sona düşünüp içeriğine bakmanız gerekir. İlk olarak bu ürünlerin hepsini kullanmayı bırakabilirsiniz.

NE? NASIL?  Evde aşırı yeme isteğine nasıl dikkat etmeliyiz?

Bıraktığınız cilt bakım ürünlerini teker teker ve yavaş bir şekilde kullanmaya başlayın. Sonunda hangi ürünü yüzünüze iyi gelmediğini anlayabilirsiniz. En son kullandığınız ürünler kızarıklık oluşması için daha risklidir. Bu yüzden o ürünlerden başlayabilirsiniz. Ayrıca bir dermatoloğa ya da alerji uzmanına randevu alabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa bazı cilt bakım ürünlerinin hassas ciltler için özel ürünleri vardır onları kullanabilirsiniz.Kızarıklığa neden olan cilt bakım ürününü ya da kozmetik ürünü bulduktan sonra o ürünü kullanmayı bırakın.

İZLEYİN: Cilt Kızarıklıkları Neden Oluşur?

Yüzünüzü Günde 1 Yada 2 Kez Yıkayın

Ilık su kullanarak günde en az 1 yada 2 defa yüzünüzü yıkayın. Çok sıcak yada çok soğuk su ile yüz yıkama işleminden kaçının. Bunun nedeni ise sıcak veya soğuk suyun cildinizi kurutmasıdır. Yüzünüzü yanlış şekilde yıkarsanız yüzünüzün tahriş olmasına neden olursunuz. Parfüm bulunmayan, diğer cilt kurutmasına yarayan kimyasal maddeleri içermeyen ve alkol bulunmayan temizleme ürünleri ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yüz yıkama işlemini tamamladıktan sonra yumuşak bir havlu yardımıyla yüzünüzü kurulayın. Havlu ile yüzünüzü ovalamayın, yüzünüzü ovalama sonucunda cildiniz tahriş olabilir.

NE? NASIL?  Hangi besinler IQ düşürüyor?

Nemlendirici Kullanma Yöntemi Deneyin

Yüz yıkama işlemini tamamladıktan sonra yüzünüzü nemlendirmek için bir losyon ya da krem kullanabilirsiniz. Losyonu buzdolabında saklayabilir ve bu sayede soğuk şekilde yüzünüze uygulamış olursunuz. Soğuk şeyleri yüzünüze uyguladığınızda yüzünüzde bulunan damarlar büzülür ve kızarıklık oldukça az hale gelir. İçerisinde alkol, karanfil, nane, parfüm bulunan ürünleri kullanma ve bu ürünleri satın almayın. Nedeni ise bu maddelerin yüzü tahriş etme olanağının fazla olmasıdır. Bu ürünler cildi tahriş edici ürünlerdir.

Reçetesiz İlaçlar Kullanmayı Deneyin

Bu yöntemde en çok kullanılan şey tropikal kortizon yöntemidir. Bu ürünün içinde bulunan steroid sayesinde yüzünüzdeki kızarıklığı azaltır, dinlendirir ve cildinizi büyük bir ölçüde azaltır. Ayrıca yüzünüzde oluşan şişkinliğin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Bir gün içerisinde 1 yada 2 defa kızaran veya tahriş olan bölgeye uygulanması durumunda büyük ölçüde etkisi görülmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu kremin de aynı şekilde fazla kullanımı zararlıdır. Bu yüzden ayarında ve az şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra içerisinde çay, zerdeçal, meyan kökü, salatalık bulunan kremler ile de kızarıklık yatıştırılabilir.

NE? NASIL?  Yağlı saçlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Video: Yüzde kızarıklık yapan sebepler nelerdir?

Yüzünüze Hindistan Ceviz Yağı Sürmeyi Deneyin

Hindistan ceviz yağı içerisinde bulunduğu maddeler sayesinde cildinizi nemli tutar ve yumuşatma etkisi yaratır. Hindistan ceviz yağını cildinize sürerek cildinizi kuruluktan kurtarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey eğer yüzünüz sivilce çıkma yapısına sahip yağlı bir cilt ise yağ sürmekten uzak durabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar sayesinde siz de cildinizde oluşan kızarıklıktan, kuruluktan kurtulabilirsiniz.