Sağlıklı, canlı ve pürüzsüz bir görünüm için cilt temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu nedenle günlük bakım rutininin vazgeçilmezlerinden olan yüz toniği nasıl kullanılır? sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.  Cilt temizliğinin tam anlamda sağlanması, sadece yüz yıkama jelleri ile mümkün olmayabilir.

Bu noktada, devreye yüz tonikleri girmektedir. Cildi temizleyen, arındıran, yenileyen ve besleyen yüz toniği, cilt için bir koruma kalkanı da oluşturur. Peki, tonik nedir ve nasıl kullanılır? Tonik seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Merak edilen tüm detayları bu yazımızda derledik.

Seyredin: Cilt Temizliğinde Neden Tonik Kullanmalıyız?

Tonik Nedir?

Tonikler, cildin derinlemesine temizliğinin sağlanması için üretilen solüsyonlardır. Sıvı formda olan tonikler, bir makyaj pamuğu yardımıyla cilde uygulanabilir. Tonikler, gözeneklerin arınmasında, cildin temizlenmesinde ve yenilenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca tonikler yalnızca yüze değil, vücuda da uygulanabilirler. Bu yüzden cilt bakım rutinlerinde ve yüz temizliğinde, tonik kullanımı es geçilmemelidir.

Tonik Ne İşe Yarar?

Cilt temizliği, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için gereklidir. Yüz yıkama jelleri ve peelingler, tamamen arınmış bir cilt için yeterli olmazlar. Tonikle desteklenmiş bir yüz bakım rutini, cilt için oldukça faydalıdır. Tonikler, temizlenen cildin PH dengesinin sağlanmasında önemli rol oynarlar. Fakat tonik kullanımının cilt için olumlu etkileri bunlarla sınırlı değildir;

  • Gözenekleri daraltır
  • Cildi nemlendirir
  • Cilt için bir koruma kalkanı oluşturur
  • Makyajı, kiri ve yağı derinlemesine temizler
  • Uygulanacak olan serum ve kremlerin daha iyi emilmesine yardımcı olur
NE? NASIL?  Hızlıca Zayıflatan Yapması Kolay Bulması Basit Organik Besin

Cildinizin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız, cilt temizliğinizi aksatmamanız gerekir. Yüz temizleyiciler, cildinizdeki makyajın ve kirin temizliğinde tek başına yeterli olmazlar. Cildinizi makyaj ve kirden tamamen arındırmak için, yüz toniği kullanabilirsiniz. Yüz tonikleri cildi arındırmakla kalmayarak, cildin nemlenmesine ve beslenmesine de yardımcı olurlar.

Tonik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tonik seçerken, cilt tipinize uygun bir seçim yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Yağlı bir cilde sahipseniz seçeceğiniz toniğin içeriği, kuru ciltler için üretilen toniğin içeriğinden farklı olmalıdır. Ya da olgun bir cilde sahipseniz, anti-aging içerikli ürünlere yönelmelisiniz. Tonik seçerken önemli olan, cildinizi tanımanız ve cildinizin ihtiyaçlarına karşılık verebilmenizdir. Cilt yapınıza en uygun toniği bakım rutininize ekleyerek, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Seçimi

Eğer cildiniz yağlı ve akneye meyilliyse, seçeceğiniz toniğin içeriğinde yağ bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir. Yağlı ürünler, cildinizin yağ dengesinin bozulmasına ve akne sorununuzun artmasına neden olabilir. Hafif alkollü tonikler, yağlı ciltlerin yatışmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden, yağlı bir cildiniz varsa içeriğinde alkol bulunan tonikleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede cilt sorunlarınızı azaltarak, pürüzlü görüntünün düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Tonik Seçimi

Hassas bir cilde sahipseniz, sakinleştirici özelliği olan alkolsüz tonikleri tercih etmeniz gerekir. İçerisinde E vitamini bulunan canlandırıcı etkili tonikler, hassas cilt tipleri için en uygun ürünlerdir.

NE? NASIL?  Uzun kirpiklere nasıl sahip olabiliriz?

Kuru Ciltler İçin Tonik Seçimi

Kuru bir cildiniz varsa, cildinizin nem dengesini korumak için, “nemlendirici” ibaresi bulunan yüz toniklerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede cildinizi temizlerken, beslenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Olgun Ciltler İçin Tonik Seçimi

Hücrelerdeki yaşam ritmi azaldıkça, ciltte yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Cildinizdeki yaşlılık belirtilerini azaltmak ve cildinizi gençleştirmek için, anti-aging ibareli yüz toniklerini tercih edebilirsiniz. Cildinizde belirgin kırışıklıklar varsa, içeriğinde alkol bulunmayan, hücre yenileyici ve nemlendirici özellikli tonikleri kullanmanız gerekir.

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik, cilt bakım rutininde mutlaka olması gereken ve kolay uygulanan bir üründür. Yüzünüzü yüz temizleme jeliyle temizledikten sonra, bir makyaj pamuğuna yeteri kadar toniği dökün. Bol suyla ıslattığınız yüzünüze, pamuk yardımıyla toniği uygulayın. Cildinizi makyaj ve kirden arındırana kadar, tonik ile temizleyin. Toniği uyguladıktan sonra, yaklaşık 10 dakika cildinizi havalandırın. Daha sonra cildinize nemlendirici krem sürerek, cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğal Tonik Önerileri

Piyasada her cilde ve bütçeye uygun tonik alternatifleri vardır. Fakat doğal malzemeler kullanarak da tonik yapmak mümkündür. Cilt temizliğinizi, evde yapabileceğiniz tonikler yardımıyla da sağlayabilirsiniz. Tonik yapımında kullanabileceğiniz en etkili malzemeler şunlardır;

  • Gül suyu
  • Maden suyu
  • Yeşil çay

Gül suyu, maden suyu ve yeşil çay en etkili ve doğal tonik malzemeleri arasındadır. Öyle ki çoğu tonik ürününün içeriğinde de bu malzemelere rastlamak mümkündür. Bu doğal malzemeler, cildin temizlenmesinde, canlılığının sağlanmasında ve cilt pürüzlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

NE? NASIL?  Diş Beyazlatma Yöntemleri! Evde Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Gül Suyu

Gül suyu, cilt için oldukça faydalıdır. Öyle ki tonik olarak gül suyu kullanan pek çok kişi vardır. Gül suyu, cildin mat ve cansız görüntüsünün düzelmesine, cilt enfeksiyonlarının azalmasına ve cildin temizlenmesine yardımcı olur. Sizde, saf gül suyunu temiz bir makyaj pamuğu yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Maden Suyu

Doğal maden suyu, cilt için en sağlıklı toniklerden birisidir. Maden suyu cilde pürüzsüzlük kazandırırken, cildin güçlenmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Sade maden suyunu, temiz bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Maden suyunu buz küplerinde dondurarak, sabah uyandığınız da yüzünüzde bu buz kalıplarını gezdirebilirsiniz. Bu sayede hem yüz şişliğinizi azaltabilir, hem de daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, içeriğinde bol miktarda anti-oksidan bileşen barındırır ve cilt için çok faydalıdır. Cildin nemlenmesine yardımcı olan yeşil çay, fazla yağın ciltten arınmasına da yardımcı olur. Ayrıca yeşil çay, yaşlanma belirtileriyle de savaşarak, kırışıklık oluşumunun azalmasını sağlar. Yeşil çay toniği yapmak için cildinize yetecek miktarda yeşil çayı demleyin. Demlenen yeşil çayı, bir süre soğumaya bırakın. Daha sonra her sabah ve akşam, cildiniz için bu toniği kullanabilirsiniz.