Cilt için yüz temizleme jeli nasıl seçilmelidir? Kapsamında çok fazla soru soruluyor. Çünkü cildimiz psikolojik ve fiziksel anlamda mutlu hissettirir. Ancak bilindiği üzere her insanın cilt ve elastik yapısı birbirinden farklıdır. Kimi insanın cildi yağlı, kimininse kuru ve karmadır. Yanlış kullanılan ürünler cilt yapısını bozabilir. Aynı zamanda sivilce ve aknelere sebep olabilir. Bununla beraber yüz jeli seçerken kişinin yaşı da oldukça önemlidir.

Doğru yüz jelini tercih etmeden önce cilt yapınızı bilmeniz gerekiyor. Cildinizi iyi tanımalı ve alerji yapmayan ürünleri bulmalısınız. Özellikle bu konuda kulaktan dolma bilgilerle yüz jelleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Bir başkasına iyi gelen ürünler bir başkasının cildine yan etki yaratabilir.

Yüz Temizleme Jeli Seçmeden Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz kusurlarından kurtulmanın en iyi yolu, doğru ürünler kullanmaktır. O yüzden yüz temizleme jeli seçerken çok özenli davranmalısınız.

Yüz temizleme jeli seçerken;

  • Cilt yapınızı belirlemeli,
  • Nelere alerji olduğunuzu bilmeli,
  • Cilt kusurlarınıza göre doğru ürünler bulmalı,
  • Kimyasal ve parfüm içeren yüz jelleri tercih edilmemeli,
  • Paraben olmayan yüz jelleri tercih edilmelidir.
NE? NASIL?  Yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı nasıl yapılır?

Bunların yanı sıra yüzünüz hassas yapıya sahipse, sert ve peeling içeren yüz jelleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

İzleyin: İzlemeden Temizleme Jeli Almayın | Her Bütçeye ve Her Cilt Tipine Göre Temizleme Jeli

Yüzümüze Uygun Yüz Jelini Nasıl Bulabiliriz?

Cilde yanlış ürünler bulmak cildin yıpranmasına ve aknelere sebep olabilir. Ayrıca cildi kurutan ve sertleştiren hiçbir ürünü tercih etmemeniz gerekiyor. Bunun içinde yüzünüzü iyice tanımalısınız. Yüz jelleri çok fazladır. Neredeyse her ürün yağlı ve kuru olarak ayrılır. Eğer cilt tipiniz yağlıysa, sadece yağlı ciltlere özel ürünler kullanmalısınız. Kuru ciltlere özel olan yüz jelleri, cildi nemlendirir ve kuru kalmasını engeller. Bu sayede cildinizin yapısını bozmaz. Aksine cildi güzelleştirir ve kusurları azaltmaya yardımcı olur.

Doğru Yüz Jelini Kullanmanın Önemi Nedir?

Doğru yüz jelini tercih etmek ciltteki sorunları azaltmaya yardımcı olur. Yüzünüze uygun olmayan ürünler cildi bozabilir, sivilcelere yol açabilir ve kırışıkların çoğalmasına neden olabilir. Aynı zamanda kimyasal içeren yüz jelleri cildinizin elastik yapısını bozabilir. Bu durumda akneler, siyah noktalar ve beyaz komedon gibi problemler yaratabilir. O yüzden her zaman doğru yüz jelini kullanmalısınız.

NE? NASIL?  Saç uzatan doğal formüller nelerdir?

Yüz Temizleme Jellerinin Faydaları Nelerdir?

Yüzümüz estetik görünüm açısından güzelleştiren en önemli ayrıntılardan biridir. Fakat kusurların ortaya çıkmaması adına düzenli olarak yüz temizleme jelleri kullanılmalıdır.

Yüz temizleme jellerinin faydalarıysa;

  • Ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar.
  • Yüzdeki fazla yağı gidermeye yardımcı olur.
  • Siyah nokta ve sivilce gibi sorunları giderir.
  • Cildin parlamasını ve aydınlanmasını sağlar.
  • Yüzdeki ölü derilerin azaltır.

Yüz jelleri düzenli ve doğru kullanıldığı sürece ciltte hiçbir reaksiyon yaratmayacaktır. Hatta cildi güzelleştirecek ve zamanla kusurların görünümünü azaltacaktır.

Yüz Temizleme Jelleri Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme jelleri düzenli rutinlerde kullanılmalıdır. Sabah ve akşam yüzünüzü hafif ıslatarak temizleme jelini uygulayabilirsiniz. Cildi çok fazla yıpratmadan ve bastırmadan hafif hareketlerle yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Göz ve çevresine gelmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca yüz temizleme jelini çok sık yüzünüzle temas etmemeniz gerekiyor. Günde 2 kez kullanmak yeterli olacaktır. Ardından yüz tipinize uygun nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Böylelikle cildinizdeki gözenekler azalacak ve cildiniz eskisinden daha parlak görünecektir.

NE? NASIL?  Koyu göz altı halkalarından nasıl kurtulunur?

Yüz Jelleri Cilde Zarar Verir mi?

Yüz temizleme jelleri doğru seçimlerle kullanıldığı takdirde cilde hiçbir zarar olmayacaktır. Fakat yüz temizleme jellerinin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Kimyasal içerikli, paraben olan ve parfüm içeren yüz temizleme jelleri cilde kesinlikle temas etmemelidir. Bu maddeler cildi yıpratır ve aknelere sebep olur.