Yaz geldi, havalar ısındı. Yaz aylarında cilt lekelerine ne iyi gelir? sorusu daha da önem kazandı. Bilindiği gibi cilt lekeleri, kış aylarında ciddi anlamda hafifler ve renkleri açılır. Ancak; yaz aylarında bu lekeler çok daha fazla koyulaşarak rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bu noktada; cilde doğru ve düzenli bir şekilde bakılması gerekir.

Yaz Aylarında Rahatsız Edici Cilt Lekeleri

Özellikle yaz aylarında ciltte pek çok farklı leke meydana gelebilmektedir. Bu lekeler birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bu lekelere karşı önlem alınması gerekir. Cilt lekelerinin oluşmasını tetikleyen nedenler;

  • Güneşin zararlı ışınlarına uzun süreli maruz kalmak
  • Hormon ilaçları
  • Tiroit hastalıkları
  • Yanlış ve fazla kozmetik ürün kullanımı

Bu gibi faktörlerin de tetiklemesiyle yaz aylarında lekelerde artışlar yaşanmaktadır.

Güneş Lekelerine Karşı Ne Yapılmalı?

Güneş lekeleri yaz aylarında en sık karşılaşılan cilt lekeleridir. Bu lekeler oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Güneş lekelerine karşı birkaç önlem alınabileceği gibi gerekli bakımların da yapılması önemlidir. Bununla beraber; güneşe çıkıldığında güneş gözlüğü ve şapka kullanılması da önemle belirtilmektedir.

NE? NASIL?  Burun çevresi kırışıklıklarından nasıl kurtulunur?

Video: Sivilce, güneş ve çil lekeleri için formül

Güneş Koruyucular

Güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Yaz aylarında üç saatte bir olmak üzere otuz faktörlü güneşten koruyucu krem sürülmesi önerilmektedir. Piyasada birçok güneş koruyucu krem markası bulunmaktadır. Bu noktada dikkatli seçim yapılması gerekir. Güvenilir ve bilinen markaların kremlerini kullanılması doğru olacaktır. Bunun yanı sıra; bu konuda uzaman olan kişilerden öneriler alınabilir.

Güneş Lekelerine Karşı Doğal Maske

Doğal ve cilde zararı olmayan ürünlerle cilde maske uygulanması güneş lekelerine karşı etkili olmaktadır. Yoğurt ve karbonat maskesi, son derece pratik bir maskedir. Maske için gereken malzemeler;

  • Bir yemek kaşığı yoğurt,
  • Bir çay kaşığı karbonat
  • Yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Malzemeler karıştırılır ve kıvamlı hale getirilir. Daha sonra bu karışım cilde sürülür. Göz çevresi hariç olmak üzere yüze hafif bir masajla uygulanır. Yaklaşık on beş dakika bekletildikten sonra bol suyla cilt güzelce temizlenir. Bu maskenin haftada bir kez uygulanması önerilmektedir. Elbette eğer bu malzemelere karşı cildin özel bir hassasiyeti varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

NE? NASIL?  Doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır?

Leke Açıcı Kremler

Leke açıcı kremler, lekeler üzerinde oldukça etkili. Bu kremlerin pek çoğu renk hücresinde renk maddesi yapımını engeller. Elbette bu kremden tam olarak başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için bu kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Ayrıca; uzun süre boyunca bu kremlerin kullanılması da başarılı sonuçlar alınması bakımından önemlidir. Bu kremlerle ilgili uzmanlardan fikir alınmalı ve bu şekilde uygulanmalıdır.

Thulium Lazer

Cilt lekelerine karşı kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemin uygulanışı şu şekilde gerçekleşmektedir.

  • Bu tedavi yönteminde lazer ışınları yardımı ile deride 100 mikron çapında mikro kanallar açılır.
  • Kök hücre ve aynı zamanda C vitamini içeren nano partiküllü ürünler cilde yedirilir.
  • Bu işlem de kişini sorununa yönelik ürün tercihi yapılır.

En sık tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Ağrısız ve acısız bir yöntem oluğu için de tercih sebebidir.

NE? NASIL?  Doğal yollarla dudak nasıl dolgunlaştırılır?

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, üst derinin yenilenmesini hızlandıran bir yöntemdir. Bu yöntemle, lekenin üst deriden atılması sağlanır.

Dermapen

Dermapen, ince çelik iğnelerden oluşmaktadır. Deride gözle görülemeyen delikçikler açılır. Bu sayede onarım mekanizması tetiklenir. Bu işlem sırasında maske ve serumlar yardımıyla ciltte sıkılaşma ve toparlanma olur. Cilt lekelerinde ise gözle görülür azalmalar meydana gelir.