İnsanların yaşamlarındaki bazı değişimler ve davranışlar “acaba yaşlanıyor muyum?” sorusunu sormalarına neden oluyor. Bu nedenle yaşlanma belirtilerinin azaltılmasına yönelik birtakım değişiklikleri yapmak üzere harekete geçmektedirler. Özellikle kadınların kremlere, losyonlara ve estetik operasyonlara bolca para harcayarak genç görünmeye çalıştıklarına şahit olabilirsiniz. Oysa paraya gerek duymadan da yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilirsiniz. İşte sizlere yaşlanma belirtilerinin azaltmanın yolları..

1- İşinizi Severek Yapın

Yaşlanma riskini artıran en önemli faktörlerden birisi hoşunuza gitmeyen, ancak maddi açıdan veya buna benzer sebeplerle çalışmak zorunda kaldığınız işlere devam etmenizdir. Bu nedenle yoğun tempoda olmasanız dahi çok fazla yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda stresli ortamlardan kurtulmalı ve sizleri mutlu edecek işlerin başına geçmelisiniz. Maddi yönden böyle bir riski almanızda herhangi bir problemin olmaması durumunda, kendinizi pozitif hissetmenizi sağlayacak işlerle meşgul olabilirsiniz.

NE? NASIL?  Cildimizin temiziliği için tonik nasıl kullanılır?

2- Yağlı ve Tatlılardan Uzak Durun

Kızartmalar, ızgaralar veya işlenmiş konserve yiyecekler cildinizi ve organlarınızı olumsuz etkileyerek yaşlı görünmenize neden olabilir. Kalbinizde, kemik yapınızda veya beyinde ciddi hasarları oluşturabilecek sonuçlarla karşılaşmanıza neden olan yağlı yiyeceklerin yanı sıra, diyabet hastalığına neden olacak boyutlarda tatlı ve şeker yemekten de uzak durmalısınız. Özellikle 35 yaşının üzerin ulaşan kişilerin aşırı şeker ve tatlı tüketmeleri durumunda cildinde kırışıklıkların daha belirginleşeceğini belirtebiliriz.

3- Meyveleri Mevsiminde Tüketin

Yetiştirilme şartları bakımından en sağlıklı besinler, mevsiminde tüketilecek olan meyve ve sebzelerdir. Çilek, kiraz veya karadut gibi mor ve kırmızı meyvelerin cildinize iyi geleceğini görebilirsiniz. Antioksidan değerinin yüksek olması sayesinde vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayan bu meyveleri düzenli olarak tüketebilir, daha genç ve zinde görünebilirsiniz.

Video: Artık Yaşlandığımızın 20 Belirtisi

 

NE? NASIL?  Deri yaşlanmasının hızını nasıl yavaşlatabiliriz?

4- Uyku Düzeninizi Bozmayın

İnsanların kendilerini daha yaşlı hissetmelerinin temel nedenlerinden birisi de uyku düzensizlikleridir. Günlük uyku ihtiyaçlarını karşılamadıkları durumlarda vücutlarında ve zihinlerinde bazı sorunları yaşayan kişilerin, algılarında azalmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve genç görünmek için kesintisiz bir şekilde 7 saatlik uykuyu almanız gerekmektedir. Metabolizmanızın sağlıklı çalışması, kendinizi daha iyi hissetmeniz ve cilt esnekliği açısından uyku düzeninizi bozacak durumları ortadan kaldırmaya gayret göstermelisiniz. Oda sıcaklığını sabit derecede tutmak, uykunuzun gelmesini sağlayacak bitki çaylarını tüketmek veya kaslarınızın gevşemesini sağlayacak bazı yöntemleri denemek sizler için etkili bir çözüm olacaktır.

5- Spor ve Egzersizi İhmal Etmeyin

Dengenizi artıran, metabolizmanızı hızlandıran ve kalbinize iyi gelen spor ve egzersizi ihmal etmemeniz durumunda, yaşlanma belirtilerini azaltmayı başarabilirsiniz. Çeşitli cihazları veya spor aletlerini kullanarak yapacağınız egzersizler için profesyonel destekleri almayı ihmal etmemelisiniz. Doktor kontrolünün ardından uygulanacak olan egzersiz programına göre yapacağınız antrenmanlarla daha genç görünebilirsiniz.