Cilt sağlığına önem veren birçoğumuz, yağlı olmayan doğal nemlendiriciler konusunda araştırma yaparız. Bu nemlendiricilerin neler olduğu, nasıl elde edildiği ve nasıl kullanılması gerektiği gibi konuların bilinmesinde fayda vardır.

Yağlı Olmayan Doğal Nemlendiriciler Nelerdir?

Doğada, cildi nemlendirmek için kullanılabilecek farklı malzemeler vardır. Daha sağlıklı bir şekilde cilt nemlendirmek için bu yöntemlerin bilinmesi gerekir.

Bu malzemeler:

  1. Aloe vera
  2. Bal
  3. Gül yaprakları
  4. Zeytin
  5. Yoğurt

Gibi malzemelerle cildi nemlendirmek mümkündür.

Bu malzemelerin nasıl kullanılması gerektiği, hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Seyredin: Uygun Fiyatlı En İyi Nemlendirici Önerileri | Tüm Cilt Tiplerine Özel Nemlendiriciler

Doğal Nemlendiriciler Nasıl Elde Edilir?

Doğal nemlendiricileri elde etmek için uygulanması gereken çeşitli adımlar vardır. İlk olarak, bal ile nemlendirici hazırlamak için; küçük bir miktar bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt karıştırılır. Daha sonra krem sürülür gibi cilde uygulanarak nemlendirme sağlanır. Yaklaşık beş dakika sonra da yıkama işlemi yapılır.

NE? NASIL?  TOKİ Flaş Haber Verdi! Ev Almak İsteyenler Bu Fırsat Kaçmaz...

Gül yaprakları ile nemlendirici hazırlamak için, gül yaprakları uzun süre kaynatılır. İçerisine su eklenmez. Gül yaprakları tarafından kendi suyu bırakılır. Elde edilen sıvı gereken miktarda kullanılır ve nemlendirme işlemi yapılır.

Aloe vera’dan nemlendirici elde etmek için ise; içerisindeki sıvı alınır ve robot yardımı ile çekilir. Elde edilen madde cilde sürülerek nemlendirme işlemi yapılır. Zeytin kullanılarak nemlendirici elde etmek içinse, bir miktar zeytin ezilir ve cilde uygulanır. Kısa süre içerisinde yıkanır.

Doğal Nemlendiriciler Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğal nemlendiricilerin kullanımı, diğer nemlendiricilerle benzerlik gösterir. Tek fark; doğal nemlendiricilerin uygulanmasının ardından genel olarak yıkama işlemi gerekirken, hazır halde bulunan nemlendiricilerde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu durum göz önünde tutularak, günde bir kez kullanımı sağlanabilir.

Video: Doğal nemlendirici tarifi

Doğal Nemlendiricilerin Zararı Var Mıdır?

Genel olarak ‘doğal’ diye ifade edilen ürünlerin bir zararı yoktur. Ancak çeşitli durumlarda, bireye özgü nedenlere bağlı olarak zararlar ortaya çıkabilir. Eğer hazırlanacak olan ürün içerisindeki bir maddeye alerji durumu söz konusuysa, koku rahatsız ediyorsa ve bu gibi nedenler söz konusuysa zarar var demektir. Bu gibi durumların dışında, genele hitap eden yönleriyle doğal nemlendiricilerin zararı yoktur denilebilir.