Yağlı cilde sahip olan kişiler, yağlı ciltlerde nasıl fondöten kullanılmalıdır? Sorusunu oldukça merak ediyor. Yağlı ciltler diğer ciltlere göre daha parlak ve nemli görünür. Fondöten uygulamalarında cilt aşırı yağ ürettiğinden makyaj iyi durmaz ve birkaç saatten sonra ciltte dökülmeler medyana gelir.

Bu nedenle kişiler fondöten uygulamasını doğru adımlarla yapmak ve cildin kusursuz görünmesini istiyor. Ancak yağlı ciltlerde kusursuz ten makyajı için fondötenin doğru ve detaylı aşamalarla yapılması gerekiyor. İlk öncelikle cilt makyaja hazırlanmalı, doğru fondöten seçimi yapılmalı ve doğru tekniklerle fondöten kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltlerde Fondöten Seçimi

Yağlı ciltler makyaj konusunda zor bakım yapılan cilt tiplerinden biridir. Yanlış yapılan makyaj uygulamaları cilde zarar verebilir ve kötü görüntüye neden olabilir. O yüzden en iyi teknik ve doğru kullanımla makyaj cilde uygulanmalıdır. Fakat fondöten uygulamalarına geçmeden önce doğru ve kaliteli fondöten seçimi yapılması, son derecede önemlidir.

NE? NASIL?  Makyajda puslu görüntü nasıl sağlanır?

İzleyin: Yağlı Cilt Alarmı | 5 Fondöten Önerisi


Yağlı ciltler fondöten seçimi yapmadan önce ten rengini belirlemelidir. Ten rengine en uyumlu olan fondötenler tercih edilmelidir. Aynı zamanda su bazlı ve yağlı ciltlere özel olarak hazırlanan fondötenleri seçmelisiniz. Böylelikle fondöten kullanırken ciltteki farkı görebilir ve iyi bir ten rengiyle makyajın kusursuz olmasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltlerde Nasıl Fondöten Kullanılmalıdır?

Yağlı Ciltlerde Nasıl Fondöten Kullanılmalıdır?

Fondöten Uygulamasına Geçmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru fondöten seçimi yaptıktan sonra, dikkat edilmesi gerekenler arasında makyaj öncesi geliyor. Cildinizi makyaja mutlaka hazırlamanız gerekiyor.

Fondöten uygulamasına geçmeden önce;

  • Cilt mutlaka temiz olmalıdır.
  • Yüz temizleyici jeller tercih edilmelidir.
  • Nemlendirici kremler sürülmelidir.
  • Güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Fondöten süngerleri mutlaka temizlenmelidir.

Temiz ve nemli ciltlere fondöten uygulamak, makyajın daha güzel durmasına yardımcı olur. Parlama yapmaması ve fondötenin gün içerisinde dağılmaması için bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

Yağlı Ciltlerde Nasıl Fondöten Kullanılmalıdır?

Yağlı Ciltlerde Nasıl Fondöten Kullanılmalıdır?

Yağlı Ciltlerde Fondöten Nasıl Kusursuz Görünür?

Fondöten konusunda herkesin hayali, cildin kusursuz görünmesidir. Yağlı ciltler yapısı gereği makyajı çok fazla kaldırmaz. Ancak kusursuz görünmesini sağlamak mümkündür. Yağlı ciltlerin makyaj sonrası kusursuz görünmesi için cilde maskeler ve peeling yöntemleri yapılabilir. Aynı zamanda su bazlı nemlendiriciler ya da makyaj bazları kullanılabilir. Bu yöntemler fondötenin kusursuz ve uyumlu görünmesine yardımcı olur. Ayrıca makyaj süngerleri doğru seçilmeli ve tamamen özel fondöten fırçaları kullanılmalıdır.

NE? NASIL?  Derinlemesine cilt temizliği nasıl yapılır? Sıkılaşmaya yardımcı ürünler nelerdir?

Doğru Fondöten Sürme Teknikleri Nelerdir?

Yağlı cilde sahip olanlar doğru tekniklerle fondöten kullanmalıdır.

Doğru fondöten sürme teknikleri şu şekildedir;

  • Fondöten ince tabaka halinde sürülmelidir.
  • Fondöten kılların çıkış yönüne doğru uygulanmalıdır.
  • Yavaş hareketlerle ve fırça yardımıyla fondöten cilde sürülmelidir.
  • Makyaj süngeri yardımıyla fondöten masaj yapılarak yedirilmelidir.

Bu teknikler fondöten kullanımın en doğru yöntemleridir. Eğer cildinizde akne ve sivilce gibi sorunlar varsa, cilt tonunuzdan bir alt tonunu kusurlu olan bölgelere sürebilirsiniz. Son olarakta makyaj sabitlenmelidir.

Yağlı Ciltlerde Fondötenin Doğru Adımlarla Uygulanması

Yağlı ciltlerde fondötenin doğru adımlarla uygulanması oldukça önemlidir. Gün içerisinde makyajın akmaması ve pürüzlü görünmemesi için uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır. Fondöten kullanımı için makyaj süngerleri ve fırçaları bulunuyor. Bu ürünleri kullanmak fondöten uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Fondöten çok az miktarda kullanılmalıdır. Aşırı ve yoğun kullanmak, cildin kusmasına neden olur.

NE? NASIL?  Kore makyajı nasıl yapılır?

Aynı zamanda cildin kusurlu görünmesine yol açar. Az miktarda olacak şekilde fondöteni cilde direkt uygulayabilirsiniz. Yavaş ve tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler gözeneklerin görünmemesine ve kusurların tamamen kapanmasına yardımcı olacaktır. Fondöten uygulamalarını geçtikten sonra pudra ya da sabitleyici spreyler kullanabilirsiniz. Böylelikle makyajın kalıcılığı artacak ve yağlı ciltlerin daha iyi görünmesine yardımcı olacaktır.