Yağlı ciltler, diğer cilt yapılarına göre daha fazla özen ve bakım isterler. Yağlı ciltlerde, salgılanan sebum maddesi nedeni ile ciltlerde siyah noktalar meydana gelebilir. Yağlı cilde sahip olan kadınlar içinse durum oldukça zordur. Bunun nedeni ise yağlı cilde sahip olan kadınların yüzünde makyaj durması oldukça zordur.

Yağlı Ciltler İçin Yaz Bakımı Önerileri

Yağlı ciltler için yaz bakımı için en önemli önerilerden biri yüzü temiz tutmak ve sürekli yıkmaktan geçmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise yağlı cilt temizliği yaparken yüz kısmını tahriş edecek bir şekilde ovalama işleminden kaçınmak gerekir. Cilde nazik davranmak gerekir. Bakım yaparken kullanılan tüm ürünler cildinize uygun olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Yağlı ciltler için yapılabilecek yaz bakımı şu şekilde sıralanabilir:

  • Yağlı ciltlere özel gözenekleri sıkıştırma işlemi
  • Yağlı ciltleri nemlendirme işlemi
  • Yağlı ciltler için makyaj çıkarma
  • Yağlı ciltlere özel tonik kullanımı
  • Yağlı ciltlere için cilt temizleme jeli
  • Yağlı ciltlere sahip olanlar için pudra uygulaması

Gibi bakımları siz de yaparak kolay bir şekilde yağlı ciltlerinizi koruyabilir ve cildinizi özellikle yaz aylarında güzelleştirebilirsiniz.

İzleyin: Pervin Dinçer | Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltlere Özel Gözenekleri Sıkıştırma İşlemi

Yapacağınız karışım yardımı ile cildinizdeki gözenekleri sıkıştırabilir ve bu sayede yaz aylarında yüzünüzdeki yağlanma oranını büyük bir ölçüde azaltabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şu şekildedir; maden suyu, gül suyu, birkaç damla limon suyu karıştırarak bir spreyin içine boşaltın.

NE? NASIL?  El ayak bakımında püf noktaları nelerdir?

Bu karışımı özellikle yaz aylarında her ferahlamak istediğiniz zaman yüzünüze sıkabilirsiniz. Bu sayede hem ferahlamış olursunuz hem de yüzünüzde bulunan yağ gözeneklerinin her geçen gün küçüldüğünü gözle görebilirsiniz. Ayrıca bu sayede cildiniz kısa süre içinde sağlığına kavuşur ve parlaklık kazanır.

Yağlı Ciltleri Nemlendirme İşlemi

Yağlı cilde sahip olan kişilerin en fazla yapmış olduğu hatalardan biri de ciltlerini nemlendirme işlemini yapmamalarıdır. Ciltte buluna siyah noktaların açığa çıkmasını engellemek için mutlaka günde en az 2 defa nemlendirici kullanmak gerekmektedir.

Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin kullanması gereken nemlendiriciler ise cilde uygun yapıya sahip olmalıdır. Yağlı cilde sahip olan kişiler özellikle yaz aylarında makyaj yapmak istiyor ve makyajlarının kalıcı olmasını istiyorsa, makyaj işlemini yapmadan önce yüzlerine nemlendirici sürmesi gerekmektedir. Bu sayede yüzünüze yapmış olduğunuz makyajın daha uzun süre yüzünüzde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Çıkarma

Yağlı cilde sahip olan kişilerde bulunan geniş gözeneklerin daha da büyümemesi için, gözeneklerin küçültülmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek içinde cildi temiz tutmalısınız. Makyajlı çıkarmayarak uyunan gecelerde, yüzünüzdeki makyaj gözeneklerin içine dolar ve böylece gözeneklerin daha büyük görünmesine neden olur.

Bu da ciltte siyah nokta oluşumunu ve sivilce oluşumunu artırmaktadır. Yağlı ciltlerin yaşadığı en büyük problemlerden biri zaten sivilcedir. Bu nedenle eğer uyumadan önce yüzdeki makyaj çıkartılmaz ise, bu durumda yüzünüzde sivilcelenme meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

NE? NASIL?  Ev yapımı sağlıklı çikolata nasıl yapılır?

Yağlı Ciltlere Özel Tonik Kullanımı

Yağlı cilde sahip iseniz ve sürekli makyaj yapıyorsanız, özellikle makyaj çıkarma işlemlerinizin çoğunda tonik kullanımı yapmalısınız. Tonik, yağlı ciltlerin temizlenmesi için oldukça büyük öneme sahip bir cilt temizleme ürünüdür. Bu yüzden tonik kullanımı özellikle yağlı ciltler için büyük öneme sahiptir. Kullanmak istediğiniz toniği ister evde yapabilir isterseniz de hazır bir şekilde cildinize en uygun tonik seçimi yapabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Temizleme Jeli

Eğer aşırı derece de cildinizde yaşamış olduğunuz bir yağlanma probleminiz var ise cilt temizleme jeli tercih edebilirsiniz. Yağlı ciltlere sahip kişiler genellikle yaz aylarında daha da zorlanırlar. Yağlı cilt yaz aylarında insanları oldukça bunaltan bir faktördür.

Bu nedenle siz de yağlı cildinizden yaz aylarında şikayetçi iseniz cilt bakım jeli kullanımı sağlayabilirsiniz. Böylece cildinizde yağlanma oranı kısa süre içerisinde özle görülür şekilde azalma meydana gelecektir. İçerisinde jel bulunan temizleme ürünleri genel olarak yağlı ciltlerin kurumasını sağlar. Kuruyucu etki bulundurduğu için cildinizde hemen etkisini görebilirsiniz.

Yağlı Ciltlere Sahip Olanlar İçin Pudra Uygulaması

Pudralar hemen hemen her cilt için her alanda kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle bazı pudra çeşitleri ile kadınlar yüzlerindeki makyajın gün boyu kalıcılığını sağlayabilmektedir. Yağlı cilde sahip olanların en fazla şikayet ettiği konulardan biri yüzlerindeki makyajın kısa süre içinde dağılması ve kaybolmasıdır.

NE? NASIL?  İnce telli saçlara nasıl bakım yapılır?

Bu yüzden özellikle yaz aylarında yaşanılan sorunlardan biri olan makyajın kaybolması sorunun önüne geçmek için pudra kullanımı yapabilirsiniz. Eğer makyajınızı yaptıktan hemen sonra pudra yardımı ile üstünden geçerseniz gün boyunca makyajın kalıcılığına gözleriniz ile şahit olabilirsiniz. Ayrıca makyaj yapmadan da yağlı cildi kuru hale getirmek için direkt olarak cildinize pudra sürebilirsiniz. Böylelikle cildinizde yağlanma oranı azalacaktır.

Ciltteki Yağlanma Nasıl Engellenir?

Ciltte bulunan yağlanma oldukça sorun yaşatmaktadır. Özellikle yaz aylarında kişiler bu durumdan oldukça şikayet etmektedir. Yağlanmayı engelleyebilmek için bazı yöntemler uygulanmaktadır. Fakat kendi kendinize hiçbir yöntem uygulamadan da cildinizdeki yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken cildinizi sürekli su ile temizlemektir.

Ayrıca yapılan makyajları kıssa sürede temizlemek de cildinizde meydana gelen yağlanmanın önüne geçecektir. Daha sonra cildiniz ile sürekli oynamayarak oluşabilecek yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Elinizi sürekli yüzünüze götürmeyerek yağlanmayı engelleyebilirsiniz. Özellikle duşa girdiğiniz zamanlar yağlanmanın önüne geçmek için cildinizi lif yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca yediğiniz besinlere de dikkat ederek cildinizde yağlanmaya büyük ölçüde engel olabilirsiniz.