Cildini seven insanların en sık sorduğu sorulardan biri, uyumadan önce cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Gündüz cilt bakımı yapıldığı gibi gece de cilt bakımı yapılmalıdır. Çünkü, cildimiz gün boyunca kirlenir, toza, kimyasallara, güneş ışınlarına maruz kalır ve yıpranır. Uyumadan önce yapılan cilt bakımı, hücrelerin yenilenmesine, daha parlak ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Güne daha parlak bir cilt ile başlamak için, gece uyumadan önce cilt bakımı yapmayı bir rutin haline getirmek gerekmektedir. Uzmanların gece cilt bakım için önerdiği rutin şöyledir;

 • Uyumadan önce yüzünüzdeki makyajı temizleyin
 • Yumuşak makyaj temizlicisi kullanın
 • Yüz yıkama ürünlerini akşam kullanın
 • Tonik kullanın
 • Cildinizi nemlendirin
 • Göz çevresi bakımı yapın
 • Yüz masajını ihmal etmeyin
 • Uyku kalitenizi koruyun

Her gün bu ritüelleri uygulayarak, uykudan önce cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olabilir, yaşlanmaya neden olan faktörleri en aza indirebilirsiniz.

Uyumadan Önce Yüzünüzdeki Makyajı Temizleyin

Makyajdan arınmak cilt bakımının en önemli aşamlarından biridir. Makyaj ile uyumanın cildiniz üzerindeki olumsuz etkileri şunlardır;

 • Yüzdeki makyaj gözenekleri tıkayarak cildin nefes almasını engeller.
 • Cilt gözeneklerin tıkanması, siyah nokta, sivilce gibi cilt problemlerine neden olur.
 • Makyaj ile uyumak, cildin yağ dokusunda hasar yaratır ve yağ birikimine yol açar.
 • Cildimiz dahil, bütün vücudumuz gece boyunca kendini yeniler. Makyajdan dolayı nefes alamayan cilt kendini yenilmekte zorlanır.

Bu problemleri yaşamamak için, uyumadan önce ciltteki makyaj temizlemeli ve cildin nefes alabilmesini sağlamalıdır. Bu sayede daha sağlıklı, temiz ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

NE? NASIL?  Cilt nasıl sıkılaşır? Evde cilt sıkılaştırma tüyoları

Video: UYUMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN 6 ŞEY

Yumuşak Makyaj Temizleyicisi Kullanın

Makyaj yapmayan biriyseniz bile cildinizi derinlemesine temizlemeye ihtiyacınız vardır. Derinlemesine temizlik yaparak cildinizi kirden ve ölü hicrelerden arındırmış olursunuz.

Ancak makyaj temizleyici seçerken; ürünün alkol ve güçlü bileşenler içermemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeriğindeki bu maddeler, cildinizin yağ ve pH dengesinin değişmesine neden olabilir.

Yüz Yıkama Ürünlerini Akşam Kullanın

Bir çok uzman, yüz yıkma ürünlerinin akşam kullanılmasını önermektedir. Cildinize uygun ürünler ile gece uyumadan önce yüzünüzü yıkamaya özen gösterin. Bu işlem ile hem bütün gün yüzünüzde biriken kirlerden kurtulursunuz hem de daha yenilenmiş ve temiz bir cilt ile güne başlayabilirsiniz.

Tonik Kullanın uyumadan önce cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? sorusunun cevaplarından biri de tonik kullanmaktır.

Gözenekleri daha derinlemesine temizlemek için tonik oldukça faydalı bir üründür. Cildin temizlenmesi, tazelenmesi ve dengelenmesi için kullanılan toniklerin genel faydaları şunlardır;

Gündelik hayatta maruz kaldığımız, kirli hava, sigara dumanı, kimyasal toksinleri cildinizden temizlemenize yardımcı olur. Detoks etkisi yaratır.

 • Cildin pH oranını dengede tutar.
 • Ciltteki pürüzleri gidererek, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.
 • Cilt yağlanmasını dengeler ve bu sayede sivilce, akne, siyah nokta gibi problemleri engeller.

İçerikleri itibariyle bir çok tonik çeşidi bulunmaktadır. Tonik seçerken, kendi cilt özelliklerinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Cilt tipinize uygun seçtiğiniz toniği, pamuk yardımı ile yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

NE? NASIL?  Cilde zarar veren hatalı alışkanlıklar nelerdir?

Cildinizi Nemlendirin

Çevresel faktörler cildin dokusunu kurutur. Cilt dokusundaki nemi korumak için, düzenli bir biçimde nemlendirici kremler kullanmak gerekmektedir.

Tonik ile cilt gözeneklerini yağ ve kirden arındırıldıktan sonra, nemlendirici krem kullanılmalıdır. Bu sayede cildinizi gece salgılanan yağa daha hazır bir hale getirebilirsiniz.

Ama, gün içinde kullanılan krem ile gece kreminin aynı olmadığı unutulmamalıdır. Gece vücudunuz dinlendiği için, cildiniz kremdeki besini daha kolay emecektir. Bundan dolayı gece kullanılan kremler daha çok besleyici madde barındırmaktadır.

Göz Çevresi Bakımını Unutmayın

Doğal yaşlanma etkileri ilk olarak göz çevresinde kendini gösterir. Yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, stres gibi belirtileri direk yansıtır.

Bu nedenden dolayı bakıma en fazla ihtiyaç duyulan bölgelerden biri göz çevresidir. Aynı zamanda cildin en hassas yapıya sahip bölgelerinden biridir. Hassas olduğu için, oraya özel ürünler kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak ürünler, göz çevresinin olduğu bölgenin pH değerlerine uygun olması gerekmektedir. Göz çevresi bakımı için geliştirilmiş temizleme sıvısını bir mendile dökerek nazik hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Yüz Masajını İhmal Etmeyin

Gece bakım rutinin bir parçası da yüz masajıdır. Bir kaç dakikalık bile olsa yüze uygulanan masaj, cildinizin sakinleşmesini sağlar. Masajı kendinizde yapabileceğiniz gibi, eşinizden, arkadaşınızdan masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Kadınlarda saç dökülmesine karşı nasıl kürler uygulanabilir?

Bu küçük bir masaj seansı rahatlamanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda ciltteki kan dolaşımını arttırır, cilde sertlik kazandırır. Önceki aşamlarda uyguladığınız ürünleri cildinize yedirir.

Uyku Kalitesini Koruyun

Uyumadan önce cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? sorusunun en önemli cevaplarından biri uykudur. Uyku bedensel ve ruhsal sağlığın çok önemli bir parçası, vücudun kendi kendini onardığı zaman dilimidir.

Uykunun cilt sağlığı üzerindeki etkisi küçümsenmeyecek düzeydedir. Uykunuzu alamadığınız günlerde cildinizin sağlıksız göründüğünü ve göz altı torbalarının çıktığını görebilirsiniz.

 • Sağlıklı bir cildin ilk kuralı, sağlıklı bir gece uykusudur. Bunun için;
 • Uyku düzenine dikkat edin. Ne az ne fazla uyumayın. İhtiyaçtan az yada fazla uyku cilt kalitesini etkiler.
 • Yastık kılıfınızı düzenli değiştirin. Cildimizin en çok temas halinde olduğu şey uyuduğumuz yastığın kılıfıdır. Cilde zarar vermeyecek dokuya sahip kılıflar kullanın.
 • Başucu suyu bulundurun. Vücudumuzun nem kaynağı sudur.
 • Yüksel yastık kullanın. Yüksek yastık, daha kaliteli uyumanızı sağlar.

Cilt bakımı bir çok ürünü kullanmak demek değildir. Cildin güzel görünmesinin sırrı sağlıklı bir ciltten geçer. Sağlıklı bir cilt içinde, cildinizi hem dışardan hemde içerden beslemeniz gerekir.

Yukarda saydığımız rutini her gün uygulayarak sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekirki, bu yeterli değildir. Bunların yanı sıra, sağlıksız ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, ihtiyacınızı karşılayacak kadar su içmeli ve asitli içeceklere aranıza mesafe koymanız gerekmektedir.