Saç sağlığı kadın, erkek herkes için oldukça önemlidir. Kırılan, dökülen ve sağlıksız saçlar eğer müdahale edilemez ise sorunlara hatta kelliğe kadar neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı saçlarımızın sağlığına önem vermeliyiz. Dökülen ve kırılan saçlar için fark edildiği anda önlem almalıyız. Saç her ne kadar kadınların bir süsü gibi gözükse de erkekler için de saçların durumu çok önemlidir.

Kadın erkek hemen hemen her kişi günümüzde saç bakımı konusunda eskiye nazaran daha bilinçlidir. Bu nedenle de saç kırılmasına ve dökülmesinde ilgili kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Saçlarım çok kırılıyor ne yapabilirim? Denildiğinde ise sizlere aşağıdaki tavsiyeleri verebiliriz.

İzleyin: Saç kırıkları için ne yapmalıyız?

  1. Vitamin değerlerinizi kontrol ettirin. Protein içerikli ve demir içerikli beslenin. Unutmayın ki demir ve protein saçların ana maddesidir.
  2. Saçlarınızı kuru ya da tamamen ıslak olarak taramayın.
  3. Fön ve düzleştirici kullanma sıklığınızı azaltın.
  4. Saçlarınızı her gün aynı yöne doğru taramayın. Tararken şekil değiştirin. Ayı yöne taramak saç köklerini yıpratır.
  5. Saçlarınız ıslak iken fırçalamayın.
  6. Saçları besleyen ürünler kullanın.
  7. Saç kremi ve bakım maskeleri kullanırken mutlaka saçınızın cinsine göre olanı seçin.
  8. Alkolden uzak durun. Saçları kurutan alkol saç diplerinize de zarar verir.
NE? NASIL?  İnce telli saçlara nasıl bakım yapılır?

Saçlar Neden Kırılır?

Saçlara yapılan boya, rengi açma ve perma gibi işlemler sonrasında saçlarda yıpranma meydana gelir. Ayrıca sık sık fön çektirmek ve düzleştirici kullanmak da saçlarınızın kırılmasına neden olur. Saçları sürekli aynı şekilde toplamak da uçlarına zarar vermektedir. Bu nedenle saç şekillendirirken farklı yöne taramak ve ara ara toplamadan açık bırakmak gereklidir.

İzleyin: SAÇ KIRIKLARINI ALMA MAKİNESİ DENEDİM!

Yüksek ısı da saçları kırar. Fön çektirme olayını mümkün olduğunda seyrek yaptırmalısınız. Yüksek ısı ile saç şekillenmesinde kullanılan düzleştirici, maşa gibi cihazları sıklıkla kullanmak da saçlarınızı kıracaktır. Bu nedenle saçların ara ara dinlendirilmesi gereklidir. Böylelikle daha az kırık oluşur. Saçların kırıklardan kurtulması da ayrı bir önem oluşturur. Düzenli olarak 1,5 haftada bir kez saçların uçlarından kestirilmesi gereklidir. Kırıkları alınan saçlar köke doğru nefes alır ve daha sağlıklı bir şekilde uzar.