Saç bakım yağları, saç bakım yağları ne işe yarar? gibi sorular zaman zaman herkesin aklına gelir ve kimyasallardan uzak kalmak isteyenlerin araştırdığı bir konu olur. Yağların genel olarak faydalarına bakıldığında saçlara güç, canlılık, esneklik ve parlaklık kazandırmasıdır. Özellikle kimyasal işlem görmüş perma, boya ve röfle gibi uygulamalar ile saçlar nemini kaybetmekte ve kırılganlığı artmaktadır. Bunun önüne geçmek için bitkisel saç bakım yağlarından yararlanmak mümkündür. Her saç tipi için farklı yağlar bulunur. Saç diplerini besleyen saç bakım yağları kurtarıcınız olacaktır.

Saç Bakım Yağlarının Faydaları Nelerdir?

Herkes, dolgun ve parlak görünen saçlara sahip olmak ister. Bakımlı ve gür saçlara sahip olmak bitkise saç bakım yağları ile mümkündür. Saç bakım yağlarını kendiniz hazırlayacağınız gibi kuaförünüz de sizin saç yapınıza uygun olan saç bakım yağını hazırlayabilir. Bunun dışında aktarlarda satılan karışık bitkisel yağ saç bakım kürünü de alabilirsiniz.

Saç bakım yağları ne işe yarar? Saçlarınızın yapısını bilirseniz ona göre bakım uygulamanız daha doğru olacaktır. Örneğin kuru saçlarınız varsa, almış olduğunuz saç bakım yağının nasıl bir etki bırakacağını bilmeniz önemlidir.

Almış olduğunuz saç bakım yağı, yağlı saç tipleri için uygunsa, kuru saç tiplerinde daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Daha cansız mat ve kuru saçlara sahip olabilirsiniz. Bu sebeple saç yapınızı ve saç derinizi bilerek, ona göre bakım yapmanız doğru olacaktır.

NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili şampuanlar hangileridir?

İzleyin: Saç Bakım Yağı Nasıl Uygulanır?

Saç Bakım Yağlarının Temel Özellikleri Nelerdir?

Saç bakım yağlarının özellikleri açısından uzun yıllarca tercih edilen ve kullanılan doğal bakım yöntemi olmuştur. Saç bakım yağları ne işe yarar? Saç bakım yağlarının temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Saç derisinde oluşan kuruluğu gidermeye yardımcıdır,
  • Perma, röfle ve boya gibi işlem görmüş saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır,
  • Saç tellerini güçlendirir ve saç kırılmasının önüne geçer,
  • Kepeklenme ve saç dökülmelerinin önüne geçer,
  • Saçların daha dolgun ve yoğun gözükmesini sağlar,
  • Saçların uzama hızını artırır,
  • Zayıf yıpranmış saçların güçlenmesine ve toparlamasına yardımcıdır,

gibi özellikleri ile bitkisel bakım yağlarını sizlerde tercih edebilir, daha sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Bakım Yağları ve Faydaları Nelerdir?

Saç bakım yağlarının her saç tipine göre faydası değişirken, saçlar için en faydalı olan ve uzmanların tercih ettiği yağ tipleri ve faydaları şu şekildedir:

1- Argan Yağı

Argan yağının içinde bulunan E vitamini sayesinde saçları kökünden besler ve saç dökülmesinin önüne geçer. Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.

2- Ardıç Yağı

Ardıç yağı saç dökülme soruna iyi gelmektedir.

3- Biberiye Yağı

Biberiye yağı ile kepek sorununuz ortadan kalkacak ve saç dökülme sorununuz önlenecektir.

4- Buğday Yağı

Buğday yağının, kırılmış ve yıpranmış saçları onarma etkisi vardır.

NE? NASIL?  Doğal ve sade göz makyajı nasıl yapılır?

5- Ceviz Yağı

Ceviz yağı, saç diplerini kuvvetlendirir.

6- Çamterebentin Yağı

Çamterebentin yağı ile saç dipleri güçlenir ve saç dökülmelerinin önüne geçer. Kepeği giderir.

7- Çörek Otu Yağı

Saç diplerini besleyerek, saç dökülmelerini önler.

8- Defne Yağı

Defne yağının saçı beslemesinin yanında saç uzatma etkisi vardır.

9- Hint Yağı

Hint yağı saç ve saç diplerini gürleştirir aynı zamanda kirpikler için kullanılabilir.

10- Jojoba Yağı

Saçı uzatma etkisi vardır.

11- Menekşe Yağı

Kuru saçlar için tercih edilen menekşe yağ, saçlara parlaklık verir.

12- Saf Zeytinyağı

Zeytinyağı saç ve saç diplerini gürleştiren mucizevi bir yağdır.

12- Sarımsak Yağı

Sarımsak saçları gürleştiren önemli bir besindir. Saçlara güç katarken aynı zamanda daha hızlı uzamasını sağlar.

13- Tatlı Badem Yağı

Badem yağı, saçlara yumuşaklık kazandırır ve daha parlak görünmesini sağlar.

Bu bitkisel yağlar ile sizlerde yıpranmış saçlarınızı yapılandırabilir, daha gür ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Saç bakım yağları ne işe yarar? Saçlarınızın direnci artarken, incelme ve kopmalar olmaz. Bu bitkisel yağlar ile yeni gelen saçlar, daha güçlü ve kuvvetli bir şekilde uzayacaktır.

Saç Bakım Yağlarını Uygulama Şekli Nasıldır?

Saç bakım yağlarını, temiz ve nemli saça uygulamak doğrudur. Püskürtmeli bir şişeden yararlanacaksanız, saç diplerine sonrasında da saç tellerine püskürterek uygulayabilirsiniz. Saç bakım yağları ne işe yarar? Yağı sürdükten sonra parmak uçlarıyla saç diplerine masaj yapılmalıdır.

NE? NASIL?  Yaşlanma belirtilerini nasıl azaltabiliriz?

Saç Bakım Yağları Hangi Aralıklarda Kullanılmalıdır?

Saç tipinize uygun olan saç bakım yağınızı belirledikten sonra doğru uygulama ile haftada bir ya da iki kere kullanmak yeterli olacaktır. İki ay düzenli kullanım sonucu faydasını göreceksiniz.

Saç Bakımını Evde Yapmak Mümkün mü?

Saçlarınıza sık sık işlem uyguluyor ve düzleştirici gibi saç şekillendiricilerinden yararlanıyorsanız, evde de yapabileceğiniz tarifler mevcuttur. Saç bakım yağları ne işe yarar? Bunlardan bir tanesi bal ile zeytinyağı ile yapılan karışımdır. Bal ve zeyntinyağını karıştırarak güzel ve besleyici bir bakım yapabilirsiniz. Zeytinyağını 2-3 dakika kadar ısıtıp uygulamak daha etkili olacaktır.

Bal ise saçınız için mükemmel bir parlatıcı ve krem görevi görmektedir. Hazırlanan bal ve zeytinyağı karışımını saçlarınızın hasarlı ve yıpranmış bölgesini iyice yedirerek, bone veya poşet geçirerek bir ya da iki saat kadar bekletin. Saçlarınızın durumuna göre haftada bir veya iki kez uygulama yapabilirsiniz.

Saç Bakım Yağları Kullanımında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Saçların hem istenilen renkte hemde sağlıklı olması çok zordur. Saç bakım yağları ne işe yarar? Boya röfle gibi işlemler sonrasında yapılacak bakımlarda saçın toparlanması zaman alabilmektedir. Bu sebeple boya öncesinde yapılacak olan bir saç bakım yağı kürü ile, boyanın yıpratıcı etkisini azaltmak mümkündür.