Saçlar dış görünüşümüzdeki en önemli parçamızdır, pürüzsüz saçlar için etkili yöntemler kullanılarak dış görünüşünüze daha güzel bir hava katabilirsiniz. Güzel ve sağlıklı görünmesi için farklı yöntemler kullanılır. Bazen sadece su ve şampuan kullanmak yetmeyebilir, doğal ve kimyasal içerikli saç bakım ürünleri de kullanılabilir.

Özellikle güneş, boya yada çok uzamış ve bakımsız kalmış saçlar yıpranmaya daha fazla meğilldir ve bir süre sonra pürüzsüz bir görünüme sahip olmazlar, daha çok tiftik tiftik durur, kabarır ve tararken düğüm olur. Pürüzsüz bir saç için yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

Kabarıklı Alacak Bakım Ürünleri Kullan

Saçların pürüzsüz görünmesini istiyorsanız önce kabarık görüntüsünü almanız gerekir. Bu illa düz saçlar için geçerli değildir, eğer saçlarınız kıvırcıksa veya dalgalıysa da kullanabilirsiniz. Buklelerin pürüzsüz görünmesini sağlamış olursunuz. Kabarıklığı almak için saç spreyleri, jöleler veya serum kullanabilirsiniz. Özellikle kuruduktan sonra çatallanmaya müsait olan saçlar için serum iyi bir seçenektir. Kuru saça gün içinde uygulanabilir.

NE? NASIL?  Yıpranmış saçlar için evde keratin bakımı nasıl yapılır?

İzleyin: Yıpranan Saçları Onaran Bakım | Pürüzsüz ve Yumuşacık Oldu!

Argan Yağı

Argan yağının saça faydaları saymakla bitmez. Saçı besler ve nemlendirir, bu sayede daha pürüzsüz görünmesine de yardımcı olur. Oldukça hafif bir yapısı vardır, saçı yağlı göstermez. Saç kremi gibi kullanabilirsiniz. Ancak saç nemliyken sürülmelidir, daha sonra durulamanıza gerek yoktur. Özellikle saç diplerinden ziyade uçlarına sürülmelidir. Diplere çok uygularsanız yağlanma yapabilir.

Isıya Karşı Koruyucu Ürün

Eğer saçlarınızı düzleştiriyor veya maşa yapıyorsanız, kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanın. Bu tarz ürünler saçların ısıl işlem soncunda yanmasını ve yıpranmasını engeller. Bu sayede ısıdan sonra bile pürüzsüz görünmeye devam eder. Kullanırken, ürünü saç uçlarına sıkın ve şekil vermeden önce kurumasını bekleyin.

Fön Çek

Fön bilindiği üzere saçı düzleştirmek için kullanılan bir uygulamadır. Fönlü saç her zaman diğer modellere nazaran daha pürüzsüz gözükür, bu yüzden en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Önce saçları ufak tutamlara ayır ve bir fırça yardımıyla kökten başlayarak uçlara doğru fön makinesini tutarak ilerle.

NE? NASIL?  Pişman olursanız, saçınızı doğal rengine nasıl geri döndürebilirsiniz?

Eğer ince ve orta kalınlıkta bir saça sahipseniz yuvarlak fırça kullanırsanız daha düz ve pürüzsüz bir görünüm kazanmış olursunuz, kalın telli iseniz hafif kıvrık bir fırça işinizi görecektir. Ancak fön her gün çekilirse saçı yıpratır ve pürüzsüzlüğü yok olur. Fön makinesi ve fırça yerine saç düzleştirici de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saç bakımının olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Saçı besler ve yumuşatır, bu sayede pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını erit ve köklerden diplere doğru masaj yaparak uygula. Bu esnada tarak kullanabilirsiniz, bu sayede her yere eşit miktarda dağılır. Ardından 1 saat veya tüm gece saçınızda bekletip yıkayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Hindistan cevizi yağı saçtan zor çıkar bu yüzden 2-3 kez şampuanla yıkanmalıdır.
  • Katı Hindistan cevizi yağı tercih edilmelidir çünkü eritilmiş olanlar işlenmiştir.
  • Doğal içerikli olanlar alınmalıdır, bu yüzden aktardan almakta fayda var.
NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili şampuanlar hangileridir?

Hindistan cevizi yağını haftada 2-3 kez uygularsanız saçlarınızdaki pürüzsüz görünümü anında farkedebilirsiniz.

Doğal Yöntemler

Saçların pürüzsüz olmasını sağlarken elbette doğal yöntemler de tercih edilebilir, hatta daha etkili olacaktır.

Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağını saçınıza kökten uca sürebilirsiniz.
  • Yumurta beyazı maskesi hazırlayabilirsiniz. Bunun için, tek yapmanız gereken 2 yumurta beyazını duştayken saça sürmek ve durulamak. İçine limon da damlatabilirsiniz. Tıpkı saç kremi gibi bir etki verecektir.

Bu yöntemlerden en uygun olanı seçebilirsiniz.

Saçları Soğuk Suyla Yıka

Saçı soğuk suyla yıkamak her zaman daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır, zor bir yöntem olabilir ancak çok etkilidir. Soğuk su, saç kılı yuvasının düz kalmasını sağlar ve kuruduğu zaman kabarmasını engeller.