Protez tırnakların kullanımı düşünenin aksine  son derece pratiktir. Peki, protez tırnak nasıl kullanılır? Protez tırnağın öz tırnağınızdan hiçbir farkı olmamaktadır. Arzu ettiğiniz renkte oje kullanabilir, değişik şekillerde oje desenleri uygulayabilirsiniz.

Tırnak boyutu ve biçimini kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Ojenizi temizlerken aseton içermeyen oje çıkarıcı ürünlerden kullanmanız lazım gelmektedir. Protez tırnakların üzerine kimyasal içerikli ürünleri temas ettirmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Mesela bulaşık yıkarken muhakkak eldiven kullanmalısınız. Ellerinizi yıkadığınız sabunlardan ve duş esnasında kullanmakta olduğunuz şampuan ve duş jeli gibi ürünlerden olumsuz etkilenmez, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kimler Protez Tırnak Taktırabilir?

Devamlı olarak tırnaklarını yiyenler için oldukça etkili bir yöntemdir. Tırnaklarını uzatma konusunda zorlanan iş kadınları için son derece idealdir. Aralıksız olarak tırnak kırılması problemi yaşayan ve bundan şikayetçi olan kişiler için en güzel yöntem protez tırnak taktırmak olacaktır.

NE? NASIL?  Kaşlarınızı nasıl saha kalkık gösterebilirsiniz?

İzleyin: Protez Tırnak Nasıl Yapılır ve Çıkartılır? Zararları Neler?

Kimler Protez Tırnak Taktıramaz?

Ellerinin ve ayaklarının herhangi bir bölgesinde mantar ve benzeri bulaşıcı hastalık bulunan kişiler protez tırnak uygulaması yaptırmamalıdır. Bu kişiler tedavi gördükten ve mevcut hastalıklarının iyileşme süreci tamamlandıktan sonra protez tırnak uygulamasının yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Protez Tırnak Türleri

Neredeyse her konuda olduğu gibi protez tırnak konusunda da çeşitli yöntemler bulunmakla beraber bunun yanı sıra pek çok protez tırnak türü de bulunmaktadır.

  • Akrilik tırnak bunlardan bir tanesidir. Pek de doğal bir görüntü oluşturmayan bu uygulamada; bu işleme özel olan bir toz ve sıvı ürün kullanılmaktadır. Tırnağın ucuna bir plastik yapıştırılması suretiyle arda kalan bölümlerin özel olarak meydana getirilen bu sıvı ve toz karışımı ürün ile doldurmasıdır.
  • Jel tırnak ise diğer bir protez tırnak çeşididir. Jel tırnak en sık tercih edilen ve bunun yanı sıra da en kalıcı olan yöntemdir. Bu yöntemde tırnağın yüzey kısmına yine özel olarak nitelendirilen bir jel uygulanmaktadır. Bu jel, tırnağa üç adımda uygulanmaktadır. Birinci adımda tırnak sabit bir hale getirilmekte, ikinci adımda tırnak şekillendirilmekte, üçüncü yani son adımda ise tırnaklara bir biçim verilmektedir.
  • Dipping tırnak uygulaması da akrilik tırnak uygulamasıyla benzerlik göstermektedir ancak dipping tırnak uygulaması kokusuz olmakla birlikte çok daha mat bir görünüm sağlamaktadır. Bu açıdan bu yöntem de sıklıkla seçilmektedir.
NE? NASIL?  Bordo ruj ile doğru makyaj nasıl yapılır?

Protez Tırnak Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Protez tırnak işlemi sırasında tırnak eti zarar görürse cilt üzerinde iltihaplanma ve alerjik tepkimeler meydana gelebilmektedir.