Özellikle cilt tipinize göre, cilt doktorunuzun tavsiye edeceği nemlendiriyi kullanmanızda fayda var. Her cilde, her nemlendirici olmaz.  Örneğin yağlı bir cildiniz varsa, su bazlı bir nemlendirici tercih etmelisiniz. Kuru bir cildiniz varsa, o zaman daha yağ bazlı bir nemlendirici sürmeniz gerekir. Nemlendiricinin doğru kullanılmasının kişiye faydası olduğu gibi yanlış kullanılmasının da yararı olduğu kadar zararı olabilir. Mesela bir nemlendiricinin sürülmesi gereken miktarı fazla sürülürse bu fayda vermez aksine derinize zarar verir. Deriye fazla uygulanan nemlendirici miktarı ters etki yapar. Miktarı kadar nemlendiricinin nasıl sürülmesi gerektiği de önemlidir. Doğru bir şekilde sürülmesi son derece önemlidir.

Etkili Bir Şekilde Nemlendiricinin Kullanılması

Kadınların ve ağırlıklı olmak üzere kişilerin sağlıklarında etken olan ve önemli bir parçasını oluşturan vücuduna sürdükleri nemlendiricilerdir. Kullanmanın yanı sıra nemlendiricinin nasıl kullanılması gerektiği oldukça önemli bir konu arz ediyor. Etkili bir şekilde kullanılan nemlendiricinin vücudunuza sağlamış olduğu yararlar hemen kendisini gösterir. Bunların neler olduğunu yazacağız.

  • Etkili bir şekilde kullanılan nemlendiricilerde cildiniz canlı olur.
  • Aynı şekilde kullanılan nemlendiriciler cildinize esneklik kazandırır.
  • Ve en önemlisi cildiniz sağlıklı olur.
NE? NASIL?  Cildinizi Gençleştirecek Mucizevi Maske Tarifi

bu hususlar tabii ki kullandığınız nemlendiricinin doğru bir şekilde ve doğru miktarda kullanılması sonucunda ortaya çıkacağını unutmamak gerekiyor.

“Kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı, yağlı bir cildiniz varsa, su bazlı bir nemlendirici kullanmalısınız. Kullandığınız nemlendiricide antioksidan madde bulunursa, cildi yaşlandırmaya karşı da korurlar.”  -Dr. Zekayi Kutlubay

İzleyin: Nemlendirici nasıl sürülmeli?

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Cildinize süreceğiniz nemlendiriciye seçerken dikkat etmeniz gerekiyor. Nemlendirici deyip geçmemeniz gerekiyor. Bu yüzden yanlış seçilen nemlendirici vücudunuza yarar sağlamaz. Aksine yarar sağlasın diye sürdüğünüz nemlendirici cildinize ve sağlığınıza zarar verir. Kimyasal ürünler içermeyen nemlendirici tercih etmeniz sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Aksi halde yanlış seçilen nemlendiriciler cildinize zarar verir. Yanlış uygulanan nemlendiricinin cildinize göstereceği zararları kısaca yazacağız.

  • Cildinizde kızarıklık yapar.
  • Yağ bezeleriniz de tahrişler olur.
  • Cildinizde kaşıntı olur.
  • Cildinizde yanma olur.
NE? NASIL?  Anne yapımı çilek reçeli nasıl yapılır?

Gibi zararları görmeniz en sıkça karşılaşacağınız durumlardır. Bunların nedeni ise cildinize uygun bir nemlendirici almış ve uygulamış olmanızdan dolayıdır. Eğer cildinize süreceğiniz nemlendiriciyi işinin ehli bir doktora sorarsanız bu tür problemlerle karşılaşmamış olursunuz.

Nemlendirici Alırken Marka ve Bilinen Nemlendiriciler Alın

Özellikle nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken husus merdiven altı diye tabir edilen nemlendiricilerden uzak durmanızdır. Bu nemlendiricilerin sağlığa hiç faydası olmaz. Aksine zararı olur.

Ucuz diye nemlendirici almak yanlıştır. Nemlendirici alırken marka ve kaliteli bir nemlendirici alın. Aksi halde yarar görmeden zarar görürsünüz. Nemlendiriciyi ucuza alıp faydasını görmek için kullanırsınız ama bu durum size ileride daha fazla maliyete sebep olur. En önemlisi de sağlığınızı tehlikeye atar. Kalitesiz ve bilindik olmayan nemlendiricilerden uzak durunuz.

Nemlendiriciyi Uygulama Aşamalarına Dikkat Ediniz

Almış olduğunuz nemlendiricinin cildinize uygun olması, kimyasal içememesi, ne kadar miktar uygulanacağının sağlığınıza faydası bu konuda önemlidir. Bunların önemli olduğu kadar da aldığınız nemlendiricinin süreceğiniz yere sürüş uygulamasıdır. Sürme şekliniz saymış olduğumuz etkenler kadar önemli oluyor.

NE? NASIL?  Şok Eden Hırsızlık Tren Raylarını Çaldılar Hemde Türkiyede

Nemlendiriciyi süreceğiniz yere nasıl uygulamanız gerektiğini kısaca anlatmak istiyoruz. Nemlendiriciyi sürerken yüzün ortasından başlayarak kenarlara doğru sürülmesi çok yapılan ama yanlış yapılan bir uygulamadır.

Bu sürülme uygulamasının neden yanlış olduğunu yazacağız. Çünkü nemlendiriciyi sürerken kulağa yakın olan yerlerde toplanarak gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor. Kalın bir tabaka şeklinde nemlendiriciyi sürmeyin. İnce bir tabaka halinde cildinize sürerek daha fazla emmesini sağlayın.

Duş Aldıktan Sonra Nemlendirici Uygulamasının Önemi

Nemlendiricinin cildinize en çok sürülmesi gereken zamanlardan bir tanesi duş aldıktan sonra ki zamandır. Çünkü duştayken vücudunuz sıcak suyun vermiş olduğu etkiyle nem kaybeder. Bu nem kaybetmesini sıcaklıkla beraber buharlaşma meydana getirir. Cildiniz kuru ve gergin hale gelir. Duştan çıktığınız zaman kurulanıp vakit kaybetmeden nemlendiriciyi vücudunuza uygulayın.