İnsanlar, değişen zamana bağlı olarak, mevsim geçişi için saç bakımı nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını bilmelidir. Çünkü her mevsimin farklı getirileri, insan saçı üzerinde farklı etkileri söz konusudur. Bu etkilerin bilinmesi ve mevsim geçişlerinde ona göre saç bakımı yapılması gerekir.

Mevsim Geçişinin Saç Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Mevsim geçişleri; geride bırakılan mevsim ve gelecek olan mevsim arasındaki bir dönemdir. Kısa süreli bir zamana denk gelmesine rağmen, insan saçı üzerinde uzun etkileri söz konusu olabilir.

Mevsim geçişlerinin etkileri:

  • Geride bırakılan ve yaşanacak olan mevsime göre değişmekle birlikte; saçların kurumasına, kırılmasına, nemlenmesine, yıpranmasına, renk canlılığının gitmesi, gibi durumlar ortaya çıkabilir.
  • Saçların normal halinden farklı bir görünüm almasına neden olur.
  • Saç ucu kırıklarında artış gözlemlenir.
  • Saç köklerinde cansızlık ve bu duruma bağlı olarak saç dökülmeleri gözlemlenir.
NE? NASIL?  Kuru şampuanlar saçınıza zarar verir mi?

Başlıca, mevsim geçişlerinin saç üzerindeki etkileri bu şekilde ifade edilebilir.

Bu durumların bilinmesi, saç bakımı için alınacak önlemler adına oldukça önemlidir.

Video: Mevsimsel Saç Dökülmelerinin Sebebi Nedir? – UZM. DR. Neslihan DOLAR

Mevsim Geçişlerinde Saç Bakımı İçin Neler Kullanılmalıdır?

Saç bakımı, mevsim geçişlerinde daha önemli ve özel olduğu için; kullanılacak olan saç bakım malzemeleri de daha özeldir ve değişkenlik gösterir. Bu durumla birlikte, genel olarak kullanılması gereken malzemeler; aloe vera, zeytinyağı, saç serumları, saç bakım maskeleri, saç kremleri, gibi ürünlerin kullanılması gerekir.

Mevsim Geçişi Saç Bakımı Yapılışı

İlk olarak, saçların sık sık yıkanmasının önüne geçilir. Saçın doğal yağı; hem kök ve uç kısımları besleme, hem de kullanılacak olan ürünlerin daha iyi etki etmesine neden olur. Yağlı olan saç üzerine, saçın bakımsız olma durumuna bağlı olarak; zeytinyağı veya aloe vera uygulaması yapılır.

NE? NASIL?  Görenlerin Bir Daha Baktığı Muhteşem Saç Modelleri

Yaklaşık yarım saat kadar saç üzerinde işlem yapılmazken, bu süreden sonra şampuan ile yıkanır. Daha sonra saç bakım serumu, özellikle saç köklerinden başlayacak şekilde masaj yaparak uygulanır. Bu işlemden beş dakika sonra da saç bakım kremi uygulaması yapılır ve mevsim geçişi saç bakım işlemi tamamlanır. Saçın ihtiyaçlarına göre kullanılan ürünler değişkenlik gösterebilir.

Mevsim Geçişi Saç Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu dönemlerde saç bakımı yapılırken, sorunun en doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Bu durum sağlandığı zaman, saç bakımı için kullanılacak olan malzemelerin en doğru şekilde belirlenmesi sağlanır. Bu durumun yanı sıra, uygulama yapılırken saç çekilmemeli; masaj yapılarak ve doğru miktarda ürünle uygulama yapılmalıdır.