Cilt bakımı alanında doğal olan uygulamalar yapmak isteyen bireyler, maya ve süt ile cilt maskesi konusunda gerekenleri bilmelidirler. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalara göre, maya ile yapılan maskelerin cilt bakım maskeleri oldukça faydalıdır. Gerekli olan malzemelerin neler olduğu, cilt bakım maskesinin nasıl hazırlanması ve nasıl uygulanması gerektiği konularında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca; elde edilen maskenin ne sıklıkta uygulanması gerektiği, dikkat edilmesi gereken püf noktaların neler olduğu gibi konularda da bilgi sahibi olunması gerekir.

Maya ve Süt ile Cilt Bakım Maskesi Nedir?

Maya ve sütle hazırlanacak olan cilt bakım maskesi, piyasada bulunan birçok maskeye oranla daha etkili ve en önemlisi de doğal olan bir maske türüdür. Bu maskenin uygulanması için gerekli olan birtakım bilgiler vardır ve bu bilgiler doğrultusunda uygulama yapılır. Verimi artırmak amacıyla, dikkat edilmesi gereken püf noktaların bilinmesinde de güzellik açısından fayda vardır.

Video: MAYA MASKESİ İLE PORSELEN CİLT | HARİKA MASKE || İREM TAŞPINAR

Maya ve Süt ile Cilt Bakım Maskesi Yapmak İçin Neler Bilinmelidir?

Bir cilt bakım maskesi hazırlanırken, ilk olarak cilt yapısının doğru olarak analiz edilmesi gerekir. Cilt yapısı; yağlı, kuru veya karma cilt olarak farklılık gösterebilir. Bu durumun yanı sıra; sivilce oluşumuna meyilli, siyah nokta bulunan veya cilt gözenekleri çok açık olan cilt olabilir. Analizler sonucunda, uygulanması gereken maske hazırlanır ve doğru uygulama ile olumlu sonuçlar elde edilir.

NE? NASIL?  Ameliyatsız nasıl 3 yaş gençleşirim?

Ayrıca, kullanılacak olan cilt bakım maskesi içerisindeki malzemelere alerji durumu söz konusu olabilir. Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkacak olan sorunların önlenmesi adına, karışımdan küçük bir miktar alınır ve cildin bir bölümüne uygulanır. Yaklaşık on beş dakika kadar bekletilir ve alerjik tepkimelerin oluşup oluşmadığına bakılır. Sonuca bağlı olarak da maya ve sütle hazırlanacak olan cilt bakım maskesi kullanılır.

Maya ve Süt İle Cilt Maskesi

Maya ve Süt İle Cilt Maskesi

Maya ve Süt İle Cilt Bakım Maskesi Hazırlanırken Neler Gereklidir?

Cilt yapısının belirlenmesi ve alerji durumunun kontrolü sağlandıktan sonra, maske yapım aşamasına geçilir. Bu aşamada gerekli olan malzemelerin temin edilmesi önemlidir.

Bu malzemeler:

  • Maya
  • Süt
  • Cildin kuruluk durumuna bağlı olarak, bir miktar şeker
  • Ciltte bulunan kusurlara bağlı olarak, yumurta akı

Gibi malzemeler gereklidir.

Gerekenler temin edildikten sonra, nasıl hazırlandığı ve dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Maya ve Süt ile Cilt Bakım Maskesi Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak sütün bir miktar ısıtılması gerekir. Ortalama olarak kırk derece olan süt içerisine (her 200 miligram süt için bir yemek kaşığı olacak şekilde) kuru maya eklenmesi sağlanır. Ilık süt içerisinde mayanın çözünmesi sağlanır.

Etkiyi artırmak ve cilt kuruluğunu gidermek, daha yumuşak bir cilt oluşturmak amacıyla (her 200 miligram süt içerisine, bir çay kaşığı olacak şekilde) şeker ilavesi yapılır. Yaklaşık yarım saat sonra, mayanın kabardığı ve homojen bir karışımın ortaya çıktığı görülür. Bu aşamada, isteğe bağlı olarak, yumurta akı ayrı bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Daha sonra, maya ve süt karışımına ilave edilerek maskenin hazır hale gelmesi sağlanır.

NE? NASIL?  Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılacaklar ve Maske Tarifleri

Maya ve Süt ile Cilt Bakım Maskesi Nasıl Uygulanır?

Cilt alanına bağlı olarak belirli miktarda ürün, maske öncesinde (makyajdan veya günlük kirlerden) arındırılmış olan cilt üzerine uygulanır. Uygulama esnasında masaj yapılması, cilt üzerine gereğinden fazla baskı yapılmaması ve uygulamada kullanılan maske miktarının yeterli olması konuları oldukça önemlidir. Maske sonucunda alınacak olan verimin düzeyine de doğrudan etki edecek olan değişkenlerdir. Bu sebeple, masaj yapılarak uygulanan maske sonrasında; belirli bir süre beklenir ve daha sonra cildin maskeden arındırılması sağlanır.

Maya Cilt Maskesi

Maya Cilt Maskesi

Maya ve Süt ile Yapılan Cilt Bakım Maskesi, Cilt Üzerinde Ne Kadar Bekletilir?

Yapılmış olan maskenin cilt üzerinde bekletilme süresi, maske yapılırken kullanılan malzemelerin içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. İçerisinde şeker bulunan maskelerin cilt üzerinde bekletilme süresi ortalama olarak, on beş dakika olmalıdır. Bununla birlikte, sadece maya ve süt ile hazırlanan maskelerin ortalama olarak on iki dakika; yumurta akı da eklenilerek hazırlanan maskelerin ortalama olarak on yedi dakika kadar cilt üzerinde bekletilmesi önerilir.

Maya ve Süt ile Cilt Bakımı Maskesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Maya ve süt ile cilt bakım maskesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sütün sıcaklığıdır. Gereğinden (ortalama olarak kırk derece) daha sıcak olan süt ile hazırlanan maskelerde maya, etkisini daha az gösterecek ve daha hızlı şekilde işlevini kaybedecektir.

NE? NASIL?  Takma kirpik nasıl takılır?

Bunun yanı sıra gereğinden daha soğuk olan süt kullanıldığı zaman, mayanın çok daha geç aktif olduğu görülecek ve işlem sonrası alınacak olan verimin azalmasına neden olacaktır. Sütün sıcaklığı ayarlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken önemli bir etken de, kullanılacak olan mayanın miktarıdır. Elde bulunan miktar az ise, daha fazla şeker kullanılarak mayanın bir kat daha fazla etki etmesi sağlanabilir. Ayrıca cilt yapısına bağlı olarak maske hazırlanması gerektiğine de dikkat edilmelidir.

Süt Cilt Maskesi

Süt Cilt Maskesi

Maya ve Süt ile Cilt Bakım Maskesi Ne Sıklıkta Hazırlanır ve Uygulanır?

Maya ve sütle hazırlanacak olan maskelerde, kullanılan ana malzemelerin bozulabilme durumuna bağlı olarak, uzun süreli kullanım beklenemez. Hazırlanan maskenin tamamı, tek seferlik uygulamaya yetecek düzeyde ayarlanmalıdır. Bu sebeple her maske uygulaması için yeniden hazırlanır. Ayrıca, maya ve süt ile yapılan maskeler her ne kadar doğal olsa da; belirli sıklıkta uygulanmalı, bu şekilde alınacak olan verim en üst düzeye çıkarılmalıdır. Masajla beraber uygulandığı zaman haftada bir kez, uygulama sonrası sadece maske olarak kullanılacaksa da haftada iki kez uygulanması önerilir.